17-10-2023 23:11

Challenge Cup: Στους «32» ο ΠΑΟΚ με μεγάλη ανατροπή στην Κύπρο και «37αρα» Τσούμπα

Ο ΠΑΟΚ τα βρήκε σκούρα για δύο σετ κόντρα στην Ολυμπιάδα Νεάπολης στην Κύπρο, αλλά εξασφάλισε τη νίκη στο τάι μπρέικ με 37 πόντους της τρομερής Τσούμπα και με 2Χ2 θετικά αποτελέσματα προκρίθηκε στους «32» του Challenge Cup γυναικών..Επόμενη αντίπαλος είναι η Πρόστεχοφ από την Τσεχία, με τα παιχνίδια να διεξάγονται στις 14-16/11 στην Τσεχία και 21-23/11 στη Θεσσαλονίκη.

Ισορροπημένη ήταν η αρχή του πρώτου σετ, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ στους πρώτους πόντους, 9-9. Στη συνέχεια οι γηπεδούχες πήραν ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων, 15-10. Ο Δικέφαλος έβγαλε αντίδραση και μείωσε στο σκορ, 18-16, ωστόσο η Ολυμπιάδα ανέβασε σε κομβικό σημείο την διαφορά, 22-16. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ισοφαρίσει, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν έγινε, με το 25-20 να δημιουργεί το 1-0 στα σετ.

Νευρικά μπήκε στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ, επιτρέποντας στις γηπεδούχες να πάρουν προβάδισμα στους πρώτους πόντους, 11-3. Ο Δικέφαλος ανέβαζε την απόδοσή του σταδιακά, βγάζοντας αντίδραση και μειώνοντας στο σκορ, 18-14.

Στην τελική ευθεία ο ΠΑΟΚ με αντεπίθεση διαρκείας έκανε το 21-15 σε 23-22, μπαίνοντας δυναμικά στην διεκδίκηση του σετ. Με άουτ σερβίς του Δικεφάλου η Ολυμπιάδα δημιούργησε σετ-μπολ, 24-22, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 24-23, ωστόσο το 25-23 έκανε το 2-0.

Με διάθεση να μειώσει στα σετ μπήκε ο ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ, παρουσιάζοντας το καλό του πρόσωπο. Μπορεί η αρχή του σετ να ήταν ισορροπημένη, 10-11, ωστόσο από εκείνο το σημείο και μετά ο Δικέφαλος ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, παίρνοντας σαφές προβάδισμα, 10-16. Πιέζοντας στην υποδοχή των «Κύπριων» και έχοντας πολύ καλή αποτελεσματικότητα στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα... ασφαλείας στην τελική ευθεία, 13-21, κατακτώντας το τρίτο σετ με 16-25, 2-1.

Στο τέταρτο σετ, αν και οι γηπεδούχες είχαν προβάδισμα στους πρώτους πόντους, 12-9, ο ΠΑΟΚ, με εκπληκτικές Τερζόγλου και Τσούμπα αλλά και συνολική πολύ καλή εικόνα, έκανε την ανατροπή και πήρε τα... ηνία του σετ, 13-18. Στην τελική ευθεία η Ολυμπιάδα μείωσε, 20-22, ωστόσο ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα του και με 22-25 έβαλε τέλος στα όνειρα των «Κύπριων», παίρνοντας την πρόκριση από το 4ο σετ, 2-2.

Στο διαδικαστικού χαρακτήρα τάι-μπρέικ, ο ΠΑΟΚ έπαιξε για να συνδυάσει την πρόκρισή του και με νίκη. Έχοντας το προβάδισμα στα μέσα του πέμπτου σετ, 5-8, ο Δικέφαλος «έχτισε» την κυριαρχία του. Η Ολυμπιάδα μπορεί να μείωσε, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έδειξε χαρακτήρα και με 13-15 έκανε το 2-3, παίρνοντας και τη νίκη.

1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-16, 25-20
2ο σετ: 8-2, 16-9, 21-14, 25-23
3ο σετ: 7-8, 10-16, 13-21, 16-25
4ο σετ: 8-6, 13-16, 17-21, 22-25
5ο σετ: 4-5, 8-10, 10-12, 13-15

Τα σετ: 2-3 (25-20, 25-23, 16-25, 22-25, 13-15) σε 119'

*Οι πόντοι της Ολυμπιάδας Νεάπολης προήλθαν από 2 άσσους, 51 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 41 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 71 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.