29-10-2016 21:16

Ηρακλής... από τα παλιά με 35άρη Καλαντάντζε

Μεγάλη νίκη πήρε ο Ηρακλής που επικράτησε του Φοίνικα στη Μίκρα με 3-1 για την 2η αγωνιστική της Volley League. Εντυπωσιακός ήταν και πάλι ο Καλαντάντζε που τελείωσε τον αγώνα με 35 πόντους με τον Ηρακλή να ξεσηκώνει τον κόσμο του που στο τέλος επανέφερε τα συνθήματα περι πρωταθλήματος. Εξαιρετικό θέαμα στη μίκρα σε ένα ματς που είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι.

Καθοριστικό ήταν το 1ο σετ όπου ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στον αγώνα με τα σερβίς του Πέντσεφ και με μπλοκ του Καλαντάντζε στον Σούρδι ξέφυγε με 9-6 και 11-9. Εκεί ο Φοίνικας  με τον Σούρδι στο σερβίς και τον Μρντακ εκτελεστή έκανε σερί 4-0 και πέρασε μπροστά 13-11. Η διαφορά ανέβηκε και στο +3 (15-12) όταν ο Όβερμαν έκανε μπλοκ. Πάλι με τον Όβερμαν (πήρε άσσο) ο Φοίνικας έκανε το 19-16, ενώ διατήρησε το προβάδισμα μέχρι και το 24-22.  Ο Καλαντάντζε μείωσε σε 24-23 και ο Μρντακ κάρφωσε άουτ σε κόντρα επίθεση που είχε ευκαιρία να τελειώσει το σετ. Ο Ηρακλής ισοφάρισε (24-24) και από εκεί και πέρα έγινε μάχη πόντο πόντο με τον Μρντακ να καρφώνει πάλι άουτ (25-24), αλλά το λάθος του Ριζόπουλου έφερε πάλι μπροστά τον Φοίνικα 26-25. Οι συριανοί είχαν συνέχεια το σετ μπολ (27-26, 28-27, 29-28, 30-29 και 31-30 με τον Μρντακ αλλά ο Ηρακλής με τρεις πόντους του Καλαντάντζε (επίθεση, μπλοκ στον Σούρδι και νέα επίθεση) πήρε το σετ 33-31 και έκανε το 1-0 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών από τους γηπεδούχους. Είχε προηγηθεί (στο 30-31) κίτρινη κάρτα στον Πάρις.

Στο 2ο σετ ο Ηρακλής με τα σερβίς του Γάτση ξεκίνησε με σερί 5-0, ενώ οι συριανοί έδειχναν εκνευρισμένοι από την απώλεια του 1ου σετ. Ο Φοίνικας μείωσε σε 12-11 αλλά με νέο σερί 4-0 ο Ηρακλής ξέφυγε 16-11 και διατήρησε τη διαφορά μέχρι το τέλος για το 2-0 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 3ο σετ με τον Ηρακλή να ξεφεύγει 7-4, αλλά ο Φοίνικας να απαντάει με καλές άμυνες και κόντρα επιθέσεις του Μρντακ φέρνοντας το ματς στα ίσια (10-10). Πόντο πόντο φτάσαμε στο 20-20 και με την υπέρβαση του Πέντσεφ οι συριανοι προηγήθηκαν 21-20, ενώ με μπλοκ των Εφραμίδη, Χήρα πάνω στον Κοπρίβιτσα έγινε το 23-21 και το σετ τελείωσαν για τον Φοίνικα οι Μρντακ και Εφραιμίδης (25-23).

Συγκονιστικό και αμφίρροπο ήταν και το 4ο σετ όπου ο Ηρακλής πάλι ξέφυγε με 9-5 με μπλοκ Γάτση στον Μρντακ και άσσο του Πέντσεφ αλλά ο Φοίνικας ροκάνισε τη διαφορά και ισοφάρισε 10-10. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες και πόντο πόντο οι δύο ομάδες έφτασαν στο 23-23. Με επίθεση του Καλαντάντζε έγινε το 24-23 και με άουτ του Μρντακ τελείωσε ο αγώνας 25-23 και 3-1 σετ για τον Ηρακλή.

Διαιτητές: Θεμελης - Αβραμίδης