29-10-2016 21:12

Ανατροπή στη Χαλκίδα για τον Εθνικό

Την πρώτη του νίκη στην φετινή VolleyLeagueπανηγυρίζει ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης που έκανε την ανατροπή για να επικρατήσει εκτός έδρας επί του Ηρακλή Χαλκίδας με 3-1.
Ο Ηρακλής ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και με σερί 5-0 στο σερβίς ξέφυγε με 11-7. Με τους Τάπια, Γκόρτσανιουκ να πηγαίνουν καλά στην επίθεση και τον Κασαμπαλή να παίζει γρήγορα όσο είχε καλή υποδοχή η ομάδα της Χαλκίδας, η οποία  έκανε εύκολα το 1-0 σετ.

Από το 2ο σετ ο τεχνικός του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης έφερε τα πάνω κάτω στην εξάδα του με αλλαγή περιστροφής και τον Χατζόπουλο στη θέση του Τσέλιου. Ξεκίνησε τον Λεάλ στο «1», τον Στίγγα στο «2» και τον Βανέγκας στο «4». Έδεσε την πίσω ζώνη και απελευθέρωσε τον διαγώνιο του,  ενώ ο Ηρακλής μπλοκαρίστηκε. Η υποδοχή των γηπεδούχων χάλασε και οι επιθετικοί του είχαν πρόβλημα στο αντίπαλο μπλοκ.

Όπως φαίνεται και από το σκορ ο Εθνικός επιβλήθηκε άνετα στα δύο πρώτα σετ έχοντας διαφορά ασφαλείας, ενώ ο Ηρακλής έδωσε τα ρέστα του στο 4ο σετ μήπως και ισοφαρίσει και στείλει τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Ο Εθνικός στο 4ο σερί είχε προβάδισμα 2-3 πόντους, ο Τάπια και ο Γκόρτσανιουκ μείωσα σε 24-23 αλλά ο Τάπια έκανε λάθος και ο Εθνικός πήρε το τρίποντο. Εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Χαριτωνίδης και μοίρασε άψογα το παιχνίδι παρότι η υποδοχή του Εθνικού είχε προβλήματα.

Επίσης έπαιξε πολύ με τον Στίγγα που αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ με 18 πόντους εκ των οποίων οι 7 ήταν πόντοι από μπλοκ. Θετικοί οι Βανέγκας, Χουάρες Λεάλ απέφυγαν λάθη στα κρίσμα σημεία ενώ και ο Κοντοστάθης σε 37 υποδοχές δεν έκανε ούτε ένα λάθος απολαμβάνοντας νίκη κόντρα στην περσινή του ομάδα. Οι Τάπια, Γκόρτσανιουκ σήκωσαν επιθετικά τον Ηρακλή αλλά η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση υστέρησε σε μπλοκ - άμυνα και κόντρα επίθεση.

Διαιτητές: Μουλά - Κουτσούλας

Διακύμανση

1ο σετ: 8-7, 16-12, 21-26, 25-19
2ο σετ: 4-8, 11-16, 13-21, 17-25
3ο σετ: 4-8, 10-16, 13-21, 15-25
4ο σετ: 8-7, 12-16, 17-21, 23-25

Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 1 άσσο, 52 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 6 άσσους 57 επθέσεις, 10 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-19, 17-25, 15-25, 23-25)

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης):Τάπια 17 (17/32 επ), Κανέλλος 7 (5/9 επ, 2 μπλοκ), Φέρελ 3 (3/4 επ), Κλότσκο 6 (5/18 επ, 1 άσσος, 60% υπ- 30% άριστες), Κασαμπαλής  5 (3/4 επ, 2 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ, 17(17/33 επ, 71% υπ - 26% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 80% υπ 40% άριστες), Μάρκου, Κολτσιάκης 2 (2/6 επ, 44% υπ  - 22% άριστες), Αντιφάκος, Γαλλιώτος
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης):Λεάλ 12 (9/21 επ, 3 άσσοι, 43% υπ - 4% άριστες), Βανέγκας 15 (13/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 64% υπ -36% άριστες), Χαριτωνίδης 1 (0/1 επ, 1 μπλοκ), Στίγγας 18 (10/12 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ), Παλέντζας 17 (16/30 επ, 1 μπλοκ), Τσέλιος 3 (2/3 επ, 1 άσσος) / Κοντοστάθης (λ, 57% υπ - 24% άριστες), Βλαχόπουλος, Χατζόπουλος 7 (7/7 επ).