13-04-2013 00:05

Πρώτο βήμα ανόδου για την Ορεστιάδα, 3-2 την ΑΕΚ

Η Ορεστιάδα έκανε το πρώτο βήμα για άνοδο στην Βόλεϊ Λιγκ μετά τη νίκη που σημείωσε επί της ΑΕΚ στον πρώτο αγώνα του Α΄ τουρνουά ανδρών που γίνεται στη Νέα Φιλαδέλφεια με γηπεδούχο την «Ένωση». Μετά από πολλές εναλλαγές στο σκορ και τάι μπρέικ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες η Ορεστιάδα νίκησε με 3-2 και το Σάββατο στις 17.45 θα αντιμετωπίσει την Παναχαϊκή για την 2η αγωνιστική του Α΄ομίλου.

Η Ορεστιάδα εκμεταλεύτηκε την εμπειρία των παικτών της και με καλό σερβίς και αποτελεσματικό μπλοκ πήρε το 1ο και το 3ο σετ. Η ΑΕΚ έδωσε δύο φορές απαντήσεις και οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Μάλιστα στο 4ο σετ η ΑΕΚ προηγήθηκε 7-0. Στο 5ο σετ έγινε μάχη πόντο πόντο και με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ.

Τα σετ: 2-3 (21-25, 25-19, 22-25, 25-18, 15-17)

ΑΕΚ (Κλαρούδας): Κρέτσης, Σαμαντάς, Σασάτη, Ρουμελιωτάκης, Αλεξίου, Παπαδόπουλος / Κάπελλας (λ), Καπίρης, Μιχαλόπουλος, Φραγκιαδάκης, Αναστασίου.

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Τσιακμάκης): Καψαλιάρης, Αρχοντίδης, Βλασακίδης, Γραμματικόπουλος, Κεμανετζής, Κουλαξίδης / Κωνσταντινίδης (λ), Xουσίδης, Καρδαμανίδης, Προδρομίδης.