18-04-2017 20:34

«Σκούπισε» τον Παμβοχαϊκό και επέστρεψε στους τελικούς

Με το τρίτο του 3-0 επί του Παμβοχαϊκού ο Ολυμπιακός εξασφάλισε άνετα και ωραία την πρόκριση του στους τελικούς της Volley League. Με εξαίρεση το δεύτερο σετ που η ομάδα του Βραχατίου ήταν κοντά στο σκορ, οι «ερυθρόλευκοι» δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα και με 3-0 νίκες έκλεισαν ραντεβού για τους τελικούς ύστερα από απουσία ενός χρόνου. Εκεί θα αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟΚ ή τον Παναθηναϊκό.

Ο Παμβοχαϊκός παρότι ρίσκαρε στο σερβίς σημειώνοντας συνολικά 9 άσσους (5 μόνο στο 3ο σετ) δεν κατάφερε να πάρει έστω το σετ της τιμής που θα τον κρατούσε στον αγώνα και έτσι ολοκλήρωσε την πορεία του στο πρωτάθλημα με την 4η θέση στη γενική κατάταξη.

Στο πρώτο σετ οι «ερυθρόλευκοι» απέκτησαν μεγάλες διαφορές και έφτασαν εύκολα στο 19-25. Πιο κλειστό ήταν το δεύτερο σετ με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν σε όλη τη διάρκεια του.  Ο Ολυμπιακός με επίθεση του Τσούπκοβιτς έφτασε στο 19-21 και με τον Αγκάμεζ να καρφώνει πάνω από το μπλοκ στο 20-22. Ο Παμβοχαϊκός μείωσε στη συνέχεια αλλά με πλασέ του Κοκκινάκη (22-24) και πρώτο χρόνο του Άθος Κόστα ο Ολυμπιακός έφτασε στο 23-25 και προηγήθηκε με 2-0 στα σετ. Στο 3ο σετ η ομάδα του Σλόμπονταν Μπόσκαν διατήρησε τον έλεγχο και το προβάδισμα. Με επίθεση του Αγκάμεζ οι Πειραιώτες έφτασαν στο 14-17 και παρότι μείωσαν στον πόντο οι γηπεδούχοι σε 17-18, η συνέχεια ήταν «ερυθρόλευκη» για το 20-25.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Γεροθόδωρος

1ο σετ: 6-8, 9-16, 14-21, 19-25
2ο σετ: 6-8, 13-16, 19-21, 23-25
3ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 20-25

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 34 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 10 άσσους, 31 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 23-25, 20-25) σε 76'

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Σμιθ 2 (2 μπλοκ), Γκράχαμ 6 (5/8 επ, 1 άσσος), Πέτι 10 (5/17 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 52% υπ - 29% άριστες), Πελεκούδας 6 (5/6 επ, 1 μπλοκ), Τζελάτι 11 (10/20 επ, 1 άσσος), Μπατατζίμ 12 (9/18 επ, 3 άσσοι, 63% υπ - 50% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 64% υπ - 43% άριστες), Αγγελόπουλος 1 (άσσος), Σκαρλατίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Σουλτανόπουλος 4 (1/3 επ, 3 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Κοκκινάκης 8 (6/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ - 50% άριστες), Άθος Κόστα 7 (2/3 επ, 5 μπλοκ), Αγκάμεζ 17 (15/20 επ, 2 άσσοι), Τσούπκοβιτς 6 (6/10 επ, 29% υπ - 29% άριστες) / Στεφάνου (λ, 68% υπ - 63% άριστες), Ζουπάνι, Φιλίποφ, Φράγκος.

Παμβοχαϊκός - Ολυμπιακός 0-3