30-11-2023 00:39

Challenge Cup γυναικών: Διπλό πρόκρισης του ΠΑΟΚ στην Κροατία, 3-0 την Ντιναμό Ζάγκρεμπ

Διπλό που τον βάζει με το ένα πόδι στις «8» καλύτερες ομάδες του Challenge Cup γυναικών πέτυχε ο ΠΑΟΚ στην Κροατία. Ο Δικέφαλος του Βορρά επικράτησε με 3-0 σετ της Ντιναμό Ζάγκρεμπ και χρειάζεται δύο σετ στην Θεσσαλονίκη την επόμενη εβδομάδα για να πάρει το εισιτήριο για τα προημιτελικά της διοργάνωσης (5/12, 18.00).

Με την ψυχολογία ανεβασμένη μετά την εκτός έδρας νίκη στην Ευρώπη, ο ΠΑΟΚ στρέφει το ενδιαφέρον του σε ένα επίσης εκτός έδρας και δύσκολο παιχνίδι απέναντι στον Ηλυσιακό για την 8η αγωνιστική της Volley League γυναικών.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ στους πρώτους πόντους, με τις γηπεδούχες να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα, 8-7. Στα μέσα του σετ, οι γηπεδούχες εκμεταλλεύτηκαν την αδυναμία των παικτριών του Δικεφάλου στην υποδοχή, αυξάνοντας το προβάδισμα τους, 16-12.

Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση στην τελική ευθεία, και έχοντας ως επιθετικές πρωταγωνίστριες τις Ουίλιαμς και Οικονομίδου, έκανε την ανατροπή, 19-21, παίρνοντας ψυχολογία. Σε κρίσιμο σημείο οι «ασπρόμαυρες» πήραν διαφορά, δημιούργησαν τρία σετ μπολ, 21-24, κατακτώντας το πρώτο σετ με 22-25, 0-1.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ, έχοντας τη ψυχολογία υπέρ του, ξεκίνησε δυναμικά, έχοντας από την αρχή το προβάδισμα, 7-8. Με καλύτερη αποτελεσματικότητα στην επίθεση, και καλό μπλοκ, οι «ασπρόμαυρες» συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα από τα μέσα, 14-16, έως και την τελική ευθεία, 19-21. Παίρνοντας σημαντική βοήθεια από τις Τερζόγλου και Οικονομίδου, ο Δικέφαλος διατήρησε την Ντιναμό σε απόσταση ασφαλείας, κατακτώντας και το δεύτερο σετ, με 21-25, κάνοντας το 0-2.

Το τρίτο σετ ήταν οριακό, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για διαφορετικούς στόχους. Η Ντιναμό για να παραμείνει στο παιχνίδι, και ο ΠΑΟΚ για να πάρει μία «καθαρή» νίκη η οποία θα του δώσει μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης. Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ, καθόλη την διάρκεια του σετ, με τον Δικέφαλο να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα στα μέσα, 15-16, το οποίο ανέτρεψε η Ντιναμό στη τελική ευθεία, 21-20. Με τις δύο ομάδες να είναι σε κοινή αφετηρία σε κομβικό σημείο, 23-23, ο ΠΑΟΚ με σερί 0-2 έκανε το 23-25, κερδίζοντας τις «Κροάτισσες» με 0-3 σετ.

Διαιτητές: Σάντι (Ιταλία), Κολός (Βοσνία).

1ο σετ: 8-7, 16-12, 19-21, 22-25
2ο σετ: 7-8, 14-16, 19-21, 21-25
3ο σετ: 7-8, 15-16, 21-20, 23-25

*Οι πόντοι της Ντιναμό Ζάγκρεμπ προήλθαν από 5 άσσους, 32 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 41 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 22-25, 21-25, 23-25) σε 76'