12-11-2017 20:56

«Πειρατής» ήταν ο Χαντ στη Σύρο

Σπουδαία νίκη πήρε η Κηφισιά στην 3η αγωνιστική της VolleyLeague. Η ομάδα των βορείων προαστίων επικράτησε με 3-0 της  VolleyLeague.  Πρωταγωνιστές ήταν οι Χαντ (30π) και Ντε Σόουζα (18π).

Η Κηφισιά προηγήθηκε με 2-0 σετ και κατάφερε να έχει το πάνω χέρι στον αγώνα. Πήρε όλους τους καθοριστικούς πόντους στο φινάλε των δύο πρώτων σετ που μάλιστα κρίθηκαν με το ίδιο σκορ (25-23). Η Κηφισιά βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 1ο σετ με 18-15 αλλά με σερί 4-0 χάρις τις ενέργειες Χαντ, Σονάρι πέρασε μπροστά και επέβαλε το ρυθμό της. Ο Φοίνικας ισοφάρισε 23-23 αλλά ο Χαντ με δύο επιθέσεις έκανε το 25-23.

Στο 2ο σετ ο Φοίνικας ξεκίνησε με προβάδισμα 4-0 αλλά και πάλι η Κηφισιά ανέκτησε τον έλεγχο. Με νέο σερί 3-0 προσπέρασε 9-8, άνοιξε τη διαφορά με 3-4 πόντους και έφτασε στο 24-19 αλλά ο Φοίνικας μείωσε στον πόντο 24-23.

Οι Συριανοί στο 3ο σετ μπήκαν και πάλι δυνατά και ξέφυγαν με 6-2 στο σκορ. Ο Χήρας έκανε το 8-3 και ο Φοίνικας κράτησε το προβάδισμα. Η Κηφισιά με τα δυνατά σέρβις του Ντε Σόουζα προσπάθησε να μειώσει και να μπει και πάλι στο ματς, έκανε τα σκορ 17-14. Κόκκινη κάρτα στον Χαντ μετά από έντονη διαμαρτυρία, καθώς υποστήριξε πως υπήρχε επαφή και αυτόματα το σκορ έγινε 20-15. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν σταθερή διαφορά μέχρι το τέλος κι έκλεισαν το σετ με το 25-19.

Οι παίκτες του Σάσα Στεφάνοβιτς έχοντας την… ψυχολογία με το μέρος του μπήκαν δυνατά στο τέταρτο σετ, προηγήθηκαν αρχικά 3-0 και πήγαν στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με το σκορ στο 8-4. Στο -2 μείωσε τη διαφορά η Κηφισιά μετά την κακή σε εκτέλεση επίθεση από τον Πέτερλιν. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημάδια κόπωσης και άφησαν το σετ για να τα δώσουν όλα στο τάι μπρέικ. Ετσι και έγινε...

Στο 5ο σετ η Κηφισιά προηγήθηκε 6-2. Ο Φοίνικας μάζεψε τη διαφορά στο 8-5 αλλά ο Χαντ έφερε και πάλι τη διαφορά στο +4 για την Κηφισιά. Οι φιλοξενούμενοι στο τάι μπρέικ έδειξαν πολύ καλύτερο πρόσωπο και έχοντας σταθερή απόδοση έφτασε στη νίκη κάνοντας το 11-15.

Διαιτητές: Γεωργουλέας – Παπακοσμάς