06-02-2017 22:47

Μέγας Στιβαχτής, ένταση και νίκη του Ολυμπιακού

Σε ένα παιχνίδι που τελείωσε με ένταση, ο Ολυμπιακός επικράτησε του ΠΑΟΚ με 3-2 στο «Παλατάκι» στο ματς έριξε την αυλαία της 15ης αγωνιστικής της VolleyLeague. Εξαιρετικός για άλλο ένα ματς ήταν ο Κώστας Στιβαχτής, ενώ βοήθησαν πολύ ο Νίκος Ζουπάνι και ο Κονσταντίν Τσούπκοβιτς.

Ο ΠΑΟΚ διαμαρτύρεται για ένα πέρασμα του Στιβαχτή στο τέταρτο σετ που διαμόρφωσε το 14-17. Οι άνθρωποι του δικεφάλου (παίκτες, προπονητής, διοίκηση) πιστεύουν ότι υπάρχει υπέρβαση του πασαδόρου του Ολυμπιακού. Στο στρατόπεδο των «ερυθρολεύκων» μιλούν για πάγωμα της εικόνας από τη Nova αφού έχει ακουμπήσει τη μπάλα ο Στιβαχτής και αρνούνται ότι υπάρχει παράβαση.

Ο Στιβαχτής έκανε σπουδαία ενέργεια και στο 14-14 του τάι μπρέικ, πριν από την άουτ επίθεση του Στάροβιτς που τελείωσε το ματς.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε χωρίς στον Αγκάμεζ και άργησε να μπει στο ματς. Μετά το 8-8, ο ΠΑΟΚ στηριζόμενος στους κεντρικούς και σε Στάροβιτς και Ντάντε, ανέβασε τον ρυθμό του για κάνει το 16-10, ενώ το σετ ουσιαστικά τελείωσε μετά τον άσσο του Νταντε που διαμόρφωσε το 20-14.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την απάντηση δεύτερο σετ. Ο Τσούπκοβιτς ανέβασε την απόδοσή του, ο ΠΑΟΚ έκανε πολλά λάθη στο σερβις και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 14-11. Με δύο λάθη του Στράροβιτς οι φιλοξενούμενοι αύξησαν τη διαφορά (18-14) την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος.

Στο τρίτο σετ ο  δικέφαλος μπήκε πιο δυνατά. Με τους Στάροβιτς, Ανδρεάδη και Ντάντε πήρε γρήγορα το προβάδισμα (11-7 και 21-15) για να πάρει εύκολα το σετ. Πολλοί πίστεψαν ότι ο ΠΑΟΚ έχει βάλει τις βάσεις για τη νίκη, όμως με σερί 4-0 από Κοκκινάκη και Κόστα ο Ολυμπιακός ξέφυγε 10-6 στο τέταρτο σετ όμως η φάση του αγώνα στο 14-16. Ο Στιβαχτής πήρε τον πόντο, αλλά ο ΠΟΚ διαμαρτυρήθηκε έντονα για υπέρβαση.  Ο Πέτκοβιτς δέχθηκε την κόκκινη κάρτα (14-18) και στη συνέχεια υπήρξε εκνευρισμός στον δικέφαλο που δεν τον άφησε να αντιδράσει.

Στο τάι μπρέικ, ο Ολυμπιακός ξέφυγε 13-10 με τον πρώτο χρόνο του Κόστα και το μπλοκ άουτ του Τσούπκοβιτς. Ο ΠΑΟΚ με σερί 3-0 (επίθεση Πέτκοβιτς και μπλοκ Ανδρεάδη στον Τσούποκοβιτς) ισοφάρισε 13-13. Ο Τσούπκοβιτς έφερε το πρώτο ματς μπολ (14-13), ο Σαφράνοβιτς ισοφάρισε (14-14) και ο αγώνας κρίθηκε με το πέρασμα του Στιβαχτή ύστερα από κακή υποδοχή του Κοκκινάκη και την άουτ επίθεση του Στάροβιτς για το 16-14.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Μυλωνάκης

1ο σετ: 8-6, 16-10, 21-14, 25-20
2ο σετ: 8-7, 13-16, 16-21, 19-25
3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-15, 25-19
4ο σετ: 6-8, 13-16, 14-21, 17-25
5ο σετ: 5-4, 9-10, 10-12, 14-16

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 59 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-20, 19-25, 25-19, 17-25, 14-16) σε 119'

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 1 (1/2 επ), Στάροβιτς 23 (20/37 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 14 (9/12 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σμαραγδής 13 (7/11 επ, 6 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 8 (8/19 επ, 64% υπ - 44% άριστες), Ντάντε 15 (13/29 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 75% υπ - 38% άριστες) / Γκαράς (λ, 61% υπ -44% άριστες), Κωνσταντινίδης, Παντακίδης, Σωτηρίου 1 (1/5 επ, 86% υπ - 57% άριστες), Παπαδόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Ζουπάνι 19 (18/33 επ, 1 άσσος), Σουλτανόπουλος 3 (2/3 επ, 1 άσσος), Στιβαχτής 3 (2/2 επ, 1 άσσος), Κοκκινάκης 9 (6/19 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 77% υπ - 30% άριστες), Άθος Κόστα 16 (11/16 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 17 (15/37 επ, 2 μπλοκ, 43% υπ - 21% άριστες) / Στεφάνου (λ, 78% υπ - 50% άριστες), Γκούζντα (λ), Φράγκος (50% υπ - 50% άριστες), Αγκάμεζ.