06-01-2024 23:12

Αρνητικό σερί ήταν και πάει για τον Απολλώνιο που νίκησε με 3-2 σετ το Μαρκόπουλο

Επιστροφή στις νίκες για τον Απολλώνιο που μετά από παιχνίδι θρίλερ κόντρα στο Μαρκόπουλο πήρε το θετικό αποτελέσματα που ήθελε με 3-2 σετ.

Η ομάδα του Κερατσινίου αγνοούσε τη νίκη από τις 22 Νοεμβρίου και το παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής κόντρα στον ΠΑΟΚ και μετά από πέντε ήττες, πήρε το δίποντο απέναντι στον ΑΟΜ, με τον οποίο τους χωρίζουν πλέον δύο βαθμοί (14 έναντι 12 του Απολλωνίου).

Το Μαρκόπουλο ήταν αυτό που ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και με επιβλητική εμφάνιση στο πρώτο σετ έκανε το 0-1 με 12-25.

Ο Απολλώνιος έβγαλε αντίδραση στην συνέχεια και κατάφερε ναι ισοφαρίσει παίρνοντας το το δεύτερο  με 25-17. Πολύ μεγάλη μάχη έγινε στο τρίτο σετ όπου το Μαρκόπουλο προηγήθηκε 1-6 , ο Απολλώνιος πέρασε με 10-8 μπροστά, στην εξέλιξη οι δύο ομάδες έφτσαν στην ισοπαλία με 14-14, ο Απολλώνιος ξέφυγε με 21-16, το Μαρκόπουλο κάλυψε την διαφορά και μείωσε σε 23-22 και με καθοριστικό μπλοκ της εκπληκτικής Καββαδίας πήρε το σετ με 25-22 και το προβάδισμα με 2-1σετ.

Ο ΑΟΜ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη όμως και με αντεπίθεση διαρκείας και καθοριστική την Ντε Τζίσους έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ με 20-25

Εκεί, με επίθεση της Τοντάι οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 4-6 αλλά η ισοφάριση ήρθε με επίθεση της Φακοπουλίδου για το 7-7. Η ίδια έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στον Απολλώνιο (10-8), Ασόνια και Ράπτη πήραν το side out στα κρίσιμα όταν πίεζε το Μαρκόπουλο και η πρώτη ήταν αυτή που διαμόρφωσε το τελικό 15-12.

Συγκλονιστική εμφάνιση από τον Απολλώνιο έκαναν η Ασόνια που είχε 20 πόντους , η Καββαδία με 14, Φακοπουλίδου που είχε 13 και η λιμπερο Τουλγαρίδου ενώ από το σκληρό Μαρκόπουλο ξεχώρισαν οι εξαιρετικές Λέιθαμ με 19, Ντε Τζίσους 18, Τοντάι 13 και η λίμπερο Αντωνακάκη.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Χρηστίδης, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Γεωργοπούλου, Κοκορομύτη, Γραμματεία: Καλιγέρη.

1ο σετ: 4-8, 9-16, 10-21, 12-25
2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-17, 25-17
3ο σετ: 8-7, 16-14, 21-16, 25-22
4ο σετ: 7-8, 12-16, 17-21, 20-25
5ο σετ: 3-5, 10-8, 12-9, 15-12

*Οι πόντοι του Απολλώνιου προήλθαν από 5 άσσους, 57 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Μαρκόπουλου προήλθαν από 3 άσσους, 60 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (12-25, 25-17, 25-22, 20-25, 15-12) σε 126'

Ο.Φ.Α. ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ (Στέφανος Χριστοδουλάκης): Διάλλα 7 (6/20 επ., 1 άσσος), Φακοπουλίδου 13 (13/38 επ., 37% υπ. - 16% άριστες), Ράπτη 9 (9/39 επ., 49% υπ. - 38% άριστες), Λάβδα 4 (4/8 επ.), Καββαδία 14 (7/18 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Ασόνια 20 (18/61 επ., 2 άσσοι) / Τουλγαρίδου (λ, 64% υπ. - 57% άριστες), Χατζηγρηγορίου.

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Ντε Χεσούς 18 (16/46 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 20% άριστες), Νάγκελς 4 (1/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Νικολογιάννη 14 (13/41 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 28% άριστες), Λέιθαμ 19 (17/59 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τοντάι 13 (9/18 επ., 4 μπλοκ), Κασδοβασίλη 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ) / Αντωνακάκη (λ, 65% υπ. - 41% άριστες), Δικαιούλια, Αλλαγιάννη, Κωτσαρά, Δήμου.

Η γνώμη του πάγκου

Στέφανος Χριστοδουλάκης (Προπονητής Απολλώνιου): «Τα κορίτσια έπαιξαν πολύ καλό βόλεϊ και τους αξίζουν συγχαρητήρια. Είναι το Α και το Ω αυτής της προσπάθειας που γίνεται. Δουλέψαμε με όποιους τρόπους μπορούσαμε αυτό το καιρό για να πιστέψουμε ξανά στους εαυτούς μας και να παίξουμε το βόλεϊ που ξέρουμε. Τα κορίτσια μετά το πρώτο σετ που δημιουργήθηκε το φαινόμενο των προηγούμενων αγώνων αλλά γυρίσαμε τον διακόπτη και ανταποκριθήκαμε στις απαιτήσεις του αγώνα».

Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο (Προπονητής Μαρκοπούλου): «Δείξαμε πάλι διπλό πρόσωπο. Στο πρώτο σετ παίξαμε πολύ καλά αλλά μετά είχαμε προβλήματα στην υποδοχή και δεν πιέσαμε στο σερβίς. Στις τελευταίες εβδομάδες που πέρασαν είχαμε προβλήματα με ιώσεις και δεν προπονηθήκαμε όπως θέλαμε. Στο τρίτο σετ ξεκινήσαμε με 6-1 και μετά σβήσαμε. Στο τέταρτο πάλι μπήκαμε καλά, αλλά στο τάι μπρέικ κάναμε τρία συνεχόμενα λάθη σε κρίσιμο σημείο. Πρέπει να έχουμε διάρκεια στο παιχνίδι μας».