06-01-2024 23:10

Σκαρφάλωσαν στην 5η θέση τα Πεύκα, 3-0 τον Ηλυσιακό

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τα Πεύκα που σκαρφάλωσαν στην 5η θέση της βαθμολογίας (υπερτερούν της ισόβαθμης Θέτιδας καθώς έχουν περισσότερες νίκες).

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε σε μεγάλη βραδιά την Μορένο, ενώ έδωσε μόλις έναν άσσο και κυριάρχησε πάνω στο φιλέ (11 μπλοκ έναντι 4).

Τα Πεύκα ξεκίνησαν εντυπωσιακά στο πρώτο σετ (3-0, 6-1) και μετά το 9-5 ο Ηλυσιακός έχασε την επαφή με το σκορ (14-5) για να έρθει εύκολα το 1-0.

Από κει και πέρα έγινε μεγάλη μάχη με το δεύτερο σετ να κρίνεται στις λεπτομέρειες και με... ασυνήθιστο τρόπο. Ο Ηλυσιακός προηγήθηκε 11-14, τα Πεύκα αντέδρασαν άμεσα (13-14, 17-17) και στο 22-23 η Τσιγαρίδα πήρε τη θέση της Καντίκου για το σερβίς. Η γηπεδούχος πήρε τον πόντο και έφτασε σε σετ μπολ (24-23) για να φτάσουμε στο 26-26. Η Καντίκου επέστρεψε στο ματς χωρίς να κλείσει η αλλαγή, κάτι που έγινε αντιληπτό στο 27-27 με τους διαιτητές να δίνουν τους δύο πόντους που παίχθηκαν στα Πεύκα και το σετ να κλείνει στο 28-26.

Παρά τον τρόπο με τον οποίο έχασε το 2ο σετ και το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει με 18-15 στο γ' σετ ο Ηλυσιακός με συνεχόμενους πόντους της Μπακοδήμου προηγήθηκε 18-19. Τα Πεύκα έφτασαν σε διπλό ματς μπολ (24-22) με τον Ηλυσιακό να προηγείται ξανά 24-25 με δύο συνεχόμενα λάθη της Νικόλοβα, ωστόσο χαμένο σερβίς, κόντρα της Γκραφ και επίθεση της Μορένο έδωσαν οριστικό τέλος στο ματς.

Διαιτητές: Ισκάς, Τσιούλα, Παρατηρητής: Κουκουμάκας Ν., Επόπτες: Σταυρίδου, Κοτσίκαρη, Γραμματεία: Χατζηγεωργίου.

1ο σετ: 8-3, 16-7, 21-11, 25-16
2ο σετ: 8-7, 15-16, 19-21, 28-26
3ο σετ: 8-7, 16-15, 21-20, 27-25

Τα σετ: 3-0 (25-16, 28-26, 27-25) σε 120'

*Οι πόντοι των Πεύκων προήλθαν από 5 άσσους, 46 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Ηλυσιακού προήλθαν από 1 άσσο, 43 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Α.Σ. ΑΚΑΔ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Κώστας Παπαδόπουλος): Απλαδά 9 (5/5 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκραφ 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Δρακουλίδου 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Νικόλοβα 11 (7/20 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 50% υπ.-21% άριστες), Κάντγουορθ 9 (9/20 επ., 57% υπ.-26% άριστες), Μορένο 22 (18/37 επ., 4 μπλοκ) / Μπάλλα (λ, 62% υπ.-27% άριστες), Στεργιάκη (λ), Τόλιου, Καλαποδά, Μιχοπούλου 1 (1 άσσος).

Α.Ο. ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Νίκος Κωστακόπουλος): Καλλή 3 (3/7 επ.), Ζιώγα 13 (12/29 επ., 1 μπλοκ), Γκόγκιτς 1 (1/3 επ.), Μπρουκς 6 (6/20 επ., 53% υπ.-35% άριστες), Μπακοδήμου 16 (15/31 επ., 1 άσσος, 57% υπ.-17% άριστες), Καντίκου 7 (4/6 επ., 3 μπλοκ) / Λεωνίδου (λ, 30% υπ.-15% άριστες), Κοντούδη (λ), Μποκή 2 (2/3 επ.), Κατσίκα, Τσιγαρίδα.

Η γνώμη του πάγκου

Κώστας Παπαδόπουλος (προπονητής Πεύκων): «Ήταν ένα πολύ κρίσιμο ματς παρόλο που είμαστε στην αρχή του Β' γύρου αφού ξέρουμε ότι είμαστε πολλές ομάδες κοντά στη βαθμολογία με τους ίδιους στόχους. Ήταν ένα κίνητρο ότι δεν είχαμε ξεκινήσει καλά τη σεζόν στην έδρα του Ηλυσιακού, αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι συνεχίζουμε να παίζουμε σε ένα ρυθμό που είναι κοντά στα στάνταρντς ματς, ακόμη και σε παιχνίδια με μεγάλη πίεση. Κι αυτό δείχνει ότι έχουμε πίστη στις δυνάμεις μας. Εμείς δημιουργήσαμε ένα ρόστερ στην αρχή της σεζόν, το πιστεύαμε ακόμη κι όταν τα αποτελέσματα δεν ήταν επιθυμητά και θέλουμε αυτή η ομοιογένεια που έχουμε να μας οδηγήσει στα επιθυμητά αποτελέσματα».

Νίκος Κωστακόπουλος (προπονητής Ηλυσιακού): «Δεν βρήκαμε ρυθμό στο πρώτο σετ, αλλά τουλάχιστον κρατάμε την απόδοση στα δύο επόμενα. Η Μορένο σήμερα ήταν φανταστική, ενώ εμείς θέλαμε τουλάχιστον έναν βαθμό σήμερα αλλά δεν τα καταφέραμε».