25-11-2023 22:41

Βρίσκει ρυθμό ο Ολυμπιακός, 3-0 το Μαρκόπουλο

Δεύτερη συνεχόμενη και πέμπτη συνολικά νίκη για τον Ολυμπιακό που μετά το πρώτο σετ επικράτησε εύκολα του ΑΟΜ και ισοβαθμεί με τον Παναθηναϊκό στη δεύτερη θέση.
Αντιθέτως για τις φιλοξενούμενες αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα με την ομάδα των Μεσογείων μετά το εξαιρετικό πρώτο σετ να μην έχει την ανάλογη συνέχεια.

Εκεί αιφνιδίασε και προηγήθηκε με το καλημέρα 0-4, αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα (4-4) και άρχισε η μάχη πόντο με πόντο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία και να φτάνουμε στο 21-21. Εκεί ο ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil προηγήθηκε με 21-23 με κόντρα επίθεση της Νικολογιάννη και στην επόμενη φάση έχασε δύο ευκαιρίες για να φτάσει στο σετ μπολ, με την Κούμπουρα να μειώνει (22-23). Το μπλοκ της Λαμπρούση στην Ντε Τζίσους διαμόρφωσε το 23-23 και ακολούθησε κόντρα επίθεση της Μλεϊνκοβα και λάθος της Νάγκελς έδωσαν τέλος στο σετ.

Στα δύο επόμενα ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε ιδιαίτερα αντίσταση και έφτασε άνετα στο τελικό 3-0.

Διαιτητές: Μουλά Ειρ., Μιχαήλογλου, Παρατηρητής: Ονόπας, Επόπτες: Βλάχος, Δουκάκη, Γραμματεία: Πεσίνογλου.

1ο σετ: 7-8, 15-16, 19-21, 25-23
2ο σετ: 8-4, 16-9, 21-10, 25-14
3ο σετ: 8-2, 16-8, 21-11, 25-12

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-14, 25-12) σε 69'

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 39 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΜ προήλθαν από 3 άσσους, 31 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 7 (6/14 επ., 1 άσσος, 44% υπ.-28% άριστες), Καράρο 1 (1 άσσος), Λαμπρούση 9 (6/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Κούμπουρα 13 (12/29 επ., 1 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 11 (11/23 επ., 44% υπ.-22% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 62% υπ.-38% άριστες), Σαμπάτη (λ), Τσιτσιγιάννη, Τάνη.

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Πασκουαλίνο Τζιανγκρόσι): Ντε Τζίσους 6 (5/19 επ., 1 άσσος, 47% υπ.-21% άριστες), Νάγκελς 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Νικολογιάννη 10 (10/28 επ., 52% υπ.-27% άριστες), Λέιθαμ 7 (5/22 επ., 2 μπλοκ), Τοντάι 7 (6/14 επ., 1 άσσος), Κασδοβασίλη 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ) / Αντωνακάκη (λ, 79% υπ.-29% άριστες), Δικαιούλια 1, Αλλαγιάννη (1/2 επ.), Κωτσαρά 1 (1/2 3π.), Μπάρη, Μπενέζη.

Η γνώμη του πάγκου

Λορέντζο Μιτσέλι (Προπονητής Ολυμπιακού): «Καλό αποτέλεσμα κόντρα σε μια καλή ομάδα. Κάναμε κάποια λάθη στο πρώτο σετ, όμως το κατακτήσαμε και στη συνέχεια, παίξαμε με καθαρό μυαλό και φτάσαμε στη νίκη».

Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο (Προπονητής Μαρκοπούλου): «Είχαμε δύο πρόσωπα σήμερα. Στο πρώτο σετ παίξαμε όπως μπορούμε και σύμφωνα με τις δυνατότητές μας. Μόλις το χάσαμε, έπεσε η ενέργειά μας και δεν μπορούσαμε να παλέψουμε. Το μόνο που μας μένει να κάνουμε είναι να δουλέψουμε σκληρά στο γήπεδο για τα επόμενα σημαντικά παιχνίδια που έρχονται».