25-11-2023 22:30

Η ΑΕΚ έκανε το 7Χ7 με νίκη 3-0 σετ επί των μαχητικών Πεύκων

Η ΑΕΚ έκανε το 7χ7 επικρατώντας πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ των Πεύκων που αγωνίστηκε χωρίς την Κωνσταντίνα Δρακουλίδου (προφυλάχθηκε λόγω ενοχλήσεων).
Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν εντυπωσιακά τον αγώνα μετατρέποντας το 5-5 σε 5-8 και έφτασαν στο 11-16 με κόντρα της Νικόλοβα. Η ΑΕΚ πλησίασε σε 14-16 για να ανοίξει πάλι η διαφορά στο 15-19 όμως το χαμένο σερβίς τη Τόλιου και το κρεσέντο της Νικόλοβα (3/3 επιθέσεις) έφεραν το 19-19. Τα Πεύκα κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το 20-21, που έγινε 22-21 με άουτ της Μορένο για να ακολουθήσει χαμένη σερβίς της Ξανθοπούλου, αλλά και πάλι η Νικόλοβα με δύο επιθέσεις και έναν άσο τελείωσε το σετ.

Στο 2ο σετ η ΑΕΚ προηγήθηκε γρήγορα με 8-3, αλλά τα Πεύκα μάζεψαν τη διαφορά στο 10-9 με τις φιλοξενούμενες να επιστρέφουν ξανά στο 16-15 και να αντέχουν μέχρι το 19-17 καθώς η Ένωση με σερί 4-0 ξέφυγε με 23-17.

Το τρίτο σετ έμοιαζε με το πρώτο καθώς τα Πεύκα με την Κάντγουορθ στο σερβίς ξέφυγαν 1-5 κι έφτασαν στο 2-8. Η ΑΕΚ ροκάνισε τη διαφορά (5-8, 9-12) και πλησίασε στον πόντο (13-14) όμως και πάλι οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν (13-17) και διατήρησαν αυτό το +4 μέχρι το 17-21. Η ΑΕΚ πήρε την αλλαγή, η Κωνσταντινίδου πήρε το σερβίς κι η ΑΕΚ με σερί 4-0 ισοφάρισε (21-21) για να προηγηθεί με άσο της Πάσκοβα (23-22). Τα Πεύκα όμως έφτασαν σε σετ μπολ (23-24) και είχαν άλλον (24-25) με την ΑΕΚ να προσπερνά με άσο της Νικόλοβα (26-25) και τελικά να παίρνει το ματς με δύο επιθέσεις της Πάσκοβα που διαμόρφωσαν το 29-27.

Διαιτητές: Οικονόμου Β., Αντωνόπουλος, Παρατηρητής: Τσιμπινός, Επόπτες: Κολλάρου, Τσιλάλης, Γραμματεία: Ταλάρου.

1ο σετ: 5-8, 11-16, 20-21, 25-22
2ο σετ: 8-3, 16-13, 21-17, 25-18
3ο σετ: 2-8, 13-16, 17-21, 29-27

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-18, 28-26) σε 79'

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 4 άσσους, 50 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και των Πεύκων προήλθαν από 4 άσσους, 39 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Γιώτα 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Στράντζαλη 14 (14/30 επ., 56% υπ.-33% άριστες), Καλαντάντζε 13 (8/11 επ., 5 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 3 (3/5 επ.), Πασκόβα 7 (5/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 70% υπ.-60% άριστες), Νικόλοβα 19 (16/36 επ., 3 άσσοι) / Κοσμά (λ, 65% υπ.-45% άριστες), Καλντερόν 2 (2/5 επ.), Μπλάνκο, Ξανθοπούλου.

ΑΣ ΑΚΑΔ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Κώστας Παπαδόπουλος): Τόλιου 1 (0/1 επ., 1 άσσος), Απλαδά 9 (5/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκραφ 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ), Νικόλοβα 9 (7/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ.-42% άριστες), Κάντγουορθ 14 (13/28 επ., 1 άσσος, 50% υπ.-32% άριστες), Μορένο 11 (10/27 επ., 1 μπλοκ) / Μπάλλα (λ, 45% υπ.-20% άριστες), Στεργιάκη (λ), Πλακιά, Μιχοπούλου.

Η γνώμη του πάγκου

Γιουνούς Οτσάλ (Προπονητής ΑΕΚ): «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα κορίτσια για τη νίκη. Έδειξαν χαρακτήρα νικητή στο σημερινό ματς. Κάποιες μέρες παίζεις καλά, κάποιες όχι. Το σημαντικό όμως είναι να μην τα παρατάς, να παλεύεις και να διεκδικείς τη νίκη ως το τέλος. Επίσης ένα μεγάλο ευχαριστώ στους οπαδούς μας που παρά την κακοκαιρία ήρθαν στο γήπεδο για να μας ενισχύσουν».

Κώστας Παπαδόπουλος (Προπονητής Πεύκων): «Από την εμφάνιση είμαστε ικανοποιημένοι στο μεγαλύτερο μέρος, αλλά αποδείχθηκε ότι δεν ήταν αρκετή απέναντι σε μια ομάδα πολύ δυνατή επιθετικά ομάδα. Είχαμε το προβάδισμα σε δύο σετ, αλλά δεν καταφέραμε να τα κλείσουμε. Γενικά ήταν μια καλή εμφάνιση, αλλά την αφήνουμε πίσω και στο μυαλό μας είναι μόνο το ματς με τον Απολλώνιο».