05-11-2023 00:54

Νικητής με ανατροπή ο Άρης στο θρίλερ με τα Πεύκα

Ο Άρης ήταν ο νικητής με 3-2 σετ στο τοπικό ντέρμπι με τις Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων, σε μία αναμέτρηση που εξελίχθηκε σε θρίλερ στο κλειστό της Μίκρας.

Η ομάδα του Μανώλη Σκουλικάρη πανηγύρισε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, πάλι με 3-2 σετ, καθώς την προηγούμενη εβδομάδα επικράτησε με το ίδιο σκορ στα Ιλίσια. Οι Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων έφτασαν κοντά στη πρώτη τους νίκη στη Volley League Γυναικών, προηγήθηκαν με 1-2 σετ και 8-11 στο τάι μπρέικ αλλά στο φινάλε λύγισαν.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ μέχρι το 10-10. Ο Άρης σε εκείνο το σημείο πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (14-10), έκτοτε δεν απειλήθηκε και κατέκτησε το σετ με 25-20.

Παρεμφερής ήταν η εικόνα στο δεύτερο σετ με τους Πρωταθλητές Πεύκων να παίρνουν προβάδισμα 8-11 αλλά ο Άρης γρήγορα μείωσε και πέρασε μπροστά με 12-11. Στη συνέχεια οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Με το σκορ στο 20-20, οι Πρωταθλητές Πεύκων έτρεξαν σερί 0-5 και έκαναν το 20-25.

Στο τρίτο σετ, οι Πρωταθλητές Πεύκων προηγήθηκαν από νωρίς με μεγάλη διαφορά, ο Άρης δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να αντιδράσει για το 1-2 σετ με 08-25.

Στο τέταρτο σετ ο Άρης προηγήθηκε με 5-0  και αύξησε τη διαφορά κάνοντας το 8-1. Στα μισά του σετ οι Πρωταθλητές Πεύκων μείωσαν στους τρεις, κάνοντας το 12-9. Με το σκορ στο 16-15 ο Άρης με νέο σερί 6-0 ξέφυγε με +7 (22-15) για να στείλει το παιχνίδι στο πέμπτο σετ.

Στο τάι-μπρέικ οι Πρωταθλητές Πεύκων προηγήθηκαν με 3-7, αλλά ο Άρης με ένα σερί 4-0, ισοφάρισε σε 7-7. Όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες με τον Άρη να κάνει το τελικό 15-13.

Διαιτητές: Τσιούλα, Παπαδόπουλος Αρ., Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Δρούκα, Σταυρίδου, Γραμματεία: Πασπάλα Κ..

1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-17, 25-20
2ο σετ: 6-8, 15-16, 20-21, 20-25
3ο σετ: 2-8, 4-16, 4-21, 8-25
4ο σετ: 8-1, 16-14, 21-14, 25-18
5ο σετ: 2-5, 7-10, 11-12, 15-13

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 6 άσσους, 40 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και των Πεύκων προήλθαν από 11 άσσους, 44 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-20, 20-25, 08-25, 25-18, 15-13) σε 114'

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Μανώλης Σκουλικάρης): Ρομπιτέιλ 4 (1/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σαβάρ 11 (7/23 επ., 5 μπλοκ, 36% υπ. - 25% άριστες), Καλαποδά 11 (7/14 επ., 4 μπλοκ), Μιτακίδου 6 (2/4 επ., 4 μπλοκ), Λένγκβαϊλερ 21 (17/50 επ., 4 μπλοκ), Στεντίλ 8 (6/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 57% υπ. - 39% άριστες) / Θεοδοσίου (λ, 42% υπ. - 35% άριστες), Σακκά (λ, 43% υπ. - 14% άριστες), Σκουλούδη, Παπαδοπούλου 2 (2 άσσοι), Κτιστάκη 1 (1 άσσος).

Α.Σ. ΑΚΑΔ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Κώστας Παπαδόπουλος): Απλαδά 6 (3/8 επ., 3 άσσοι), Γκραφ 12 (8/18 επ., 4 μπλοκ), Δρακουλίδου 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ), Νικόλοβα 9 (7/33 επ., 2 άσσοι, 83% υπ. - 50% άριστες), Κάντγουρθ 19 (11/31 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ, 45% υπ. - 37% άριστες), Μορένο 17 (13/47 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μπάλλα (λ, 40% υπ. - 20% άριστες), Στεργιάκη (λ), Τόλιου, Πλακιά 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Μιχοπούλου.

Η γνώμη του πάγκου

Μανώλης Σκουλικάρης (Προπονητής Άρη):
«Έχουμε μία καλή ομάδα που μπορεί να τελειώνει πιο γρήγορα τα παιχνίδια. Στο πρώτο σετ μπήκαμε συγκεντρωμένοι και μετά κάτι έγινε και πήγαν όλα στραβά μετά. Τα κορίτσια έβγαλαν εγωισμό όμως. Παίζαμε κόντρα σε μία καλή ομάδα και ήταν ένα τοπικό ντέρμπι. Τέλος καλό, όλα καλά. Η διαιτησία ήταν καλή, ένα δύο λάθη είναι μέσα στο πρόγραμμα και ήταν ένα παιχνίδι με ένταση και δύσκολο».

Κώστας Παπαδόπουλος (Προπονητής Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων): «Θα μπορούσαμε να είχαμε κλείσει το παιχνίδι στο τέταρτο σετ. Ξεκίνησε άσχημα, το φέραμε στα μέτρα μας αλλά μετά κάναμε συνεχόμενα λάθη, Είχαμε ξανά ευκαιρία στο τάι μπρέικ, αλλά δεν είχαμε το καθαρό μυαλό να τελειώσουμε μερικές μπάλες. Ο Άρης αντέδρασε και πήρε τη νίκη. Μία βελτίωση υπάρχει αλλά ακόμα παλεύουμε με τους εαυτούς μας. Αγχωνόμαστε για καταστάσεις που δεν θα έπρεπε και αυτό φαίνεται στη διαφορά ανάμεσα στα σετ».