18-12-2016 00:26

Τρίποντο «ανάσα» για τους Μακεδόνες

Σημαντική νίκη πέτυχαν οι Μακεδόνες Αξιού που επικράτησαν της Ηλιούπολης με 3-1 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστική της Α1 γυναικών. Οι νεοφώτιστοι Μακεδόνες πήραν τους 3 βαθμούς και βρέθηκαν στην 7η θέση της βαθμολογίας και 6 βαθμούς μακριά από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Ηλιούπολη ήταν αυτή που ξεκίνησε τον αγώνα καλύτερα και προηγήθηκε με 0-4, 3-10, 4-12 στο πρώτο σετ με τους Μακεδόνες να μειώνουν σε 11-15, να πλησιάζουν σε 22-23, αλλά το σετ να τελειώνει 22-25.

Διαφορετική εικόνα στο β’ σετ με τη γηπεδούχο ομάδα να προηγείται 4-0, αλλά το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι το 16-16 που έγινε 21-17 για το 1-1.

Στο γ’ σετ η Ηλιούπολη προηγήθηκε 4-7, 7-11 με τους Μακεδόνες να περνούν για πρώτη φορά με 14-13, να ξεφεύγουν με 20-15 και να φτάνουν εύκολα στο 2-1.

Στο δ’ σετ έγινε μάχη πόντο με πόντο με την Ηλιούπολη να ξεφεύγει με 13-16 και 18-20, αλλά στο 19-21 οι Μακεδόνες με συνεχόμενα μπλοκ έτρεξαν σερί 6-0 φτάνοντας στο 25-21 και στη νίκη με 3-1.

Τα σετ: 3-1 (22-25, 25-19, 25-15, 25-21)

ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΑΞΙΟΥ (Σκουλικάρης): Σαγκάρντια, Δραγουμάνου, Τοάζι, Καραφουλλίδου, Σπανού, Πολυνοπούλου/ Μυρίδου –λ, Βέλλιου
ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς, Γιοβάνη, Σπανού, Γκρέκα, Τσουμήτα, Μαλουσάρη/ Μαθιουδάκη-λ, Κοκίου, Σαλούστρου, Ματσούκα

Μανώλης Σκουλικάρης: «Ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο δεν ξεκινήσαμε καλά λόγω του άγχους που είχαμε, αλλά από ένα σημείο και μετά βρήκαμε το ρυθμό μας και θεωρώ ότι μπορούσαμε να κερδίσουμε και πιο εύκολα, αλλά τέλος καλό όλα καλά».

Δήμητρα Λυκoγιάννη: «Για άλλη μια φορά δεν αρπάξαμε την ευκαιρία με την κατάκτηση του πρώτου σετ να πάρουμε βαθμό σε μια δύσκολη έδρα. Ουσιαστικά παλεύουμε με τον εαυτό μας και τα λάθη μας».