18-12-2016 00:15

Το Μαρκόπουλο ξέσπασε στον Αίαντα

Με εμφατικό τρόπο, το Μαρκόπουλο επέστρεψε στις νίκες. Η ομάδα των Μεσογείων μετά από την οδυνηρή ήττα από τον Άρη ήθελε τους 3 βαθμούς κόντρα στον Αίαντα του οποίου  επικράτησε με 3-0 για την 11η αγωνιστική της Α1 γυναικών και παρέμεινε στην 6η θέση της βαθμολογίας

Στο πρώτο σετ, με τη Μερκάντο να πιέζει με τα σερβίς της από το 6-6 οι γηπεδούχες έχτισαν μια πρώτη διαφορά στο 11-6. Ο Αίαντας προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ (19-16) αλλά ο ΑΟΜ έκανε το 1-0 με 25-17.

Στο δεύτερο σετ, η Φακοπουλίδου ήταν αυτή που πίεσε την υποδοχή των φιλοξενουμένων από το σερβίς για ένα γρήγορο 5-0. Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη είχε καθαρό μυαλό και αποτελεσματικότητα στην επίθεση (14-4, 20-7) και έκανε το 2-0 με 25-10.

Ίδια εικόνα και στο τρίτο σετ με τη διαφορά να ανοίγει στο +8 (19-11) για την τελική επικράτηση του Μαρκόπουλου με 3-0 σετ και 25-18.

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-10, 25-18)

ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ (Νικολάκης): Δικαιούλια, Σόουζα, Μερκάντο, Κλέιν, Φακοπουλίδου, Διάλλα/ Ιακωβίδου -λ, Νικολογιάννη,
ΑΙΑΣ (Ζωλασταθιάδης): Ξανθοπούλου, Ανδρονικίδου, Κλίβελαντ, Τζούριτς, Κλέπκου, Κούση / Σωτήρογλου -λ, Αποστολίδου, Βλάχου, Αποστολίδου