03-12-2016 22:24

Ο Ολυμπιακός 3-0 τον Άρη με Μαλασάι και Τσίμα

Χωρίς να «ζοριστεί» ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 τον Άρη στο κλειστό του Ρέντη για την 9η αγωνιστική της Α1 γυναικών. Ακόμα ένα τρίποντο για τις ερυθρόλευκες που έδειξαν καλή εικόνα. Πρώτη σκόρερ στο σημερινό ματς ήταν η Ναντζέγια Μαλασάϊ με 14 πόντους (12/24 επ., 2 άσσους), ακολούθησε η Ζένια Τσίμα με 12 (9/22 επ., 3 μπλοκ, 48%υπ-37%αρ.)

Αντίθετα ο τεχνικός του Άρη, Δημήτρης Σολκίδης δεν είχε στη διάθεσή του την Κωνσταντινίδου, ενώ η Αλεξάκου τραυματίστηκε στον καρπό στο πρώτο σετ με τη Σωτηρίου να την αντικαθιστά.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ πήρε διαφορά (13-6, 18-12) με τον Άρη να ακολουθεί χώρις να απειλεί τις γηπεδούχους που έκαναν με τη Χριστοδούλου το 1-0 με 25-17.

Παρόμοιο το ξεκίνημα για τις «ερυθρόλευκες» και στο δεύτερο σετ (8-5) με τον Άρη να βρίσκει λύσει σε εκείνο το σημείο και να προσπερνά με 8-9. Μαλασάϊ και Λαζάρεβιτς όμως έβαλαν και πάλι τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού του σετ με 16-11. Η διαφορά έφτασε στο +7 (20-13), οι «κιτρινόμαυρες» ροκάνισαν όσο μπορούσαν με το 25-19 να διαμορφώνεται με λάθος της φιλοξενούμενης ομάδας.

Με τον ίδιο ρυθμό οι γηπεδούχοι και στο τρίτο σετ πήραν το α’ τεχνικό τάιμ άουτ 8-6, ο Άρης ισοφάρισε σε 10-10 αλλά το σερί 4-0 ανέβασε και πάλι το δείκτη του σκορ 14-10 για τον Ολυμπιακό που μπλόκαρε την Καετάνο εις διπλούν για το 16-10. Οι φιλοξενούμενες δεν είχαν περαιτέρω λύσεις με τις «ερυθρόλευκες» να τελειώνουν με 25-14 το σετ και το ματς.

Η διακύμανση
1ο σετ: 8-3, 16-9, 21-1, 25-17
2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-13, 25-19
3ο σετ: 8-6, 16-10, 21-13, 25-14

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Μπ. Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 7 (3/6 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 10 (6/18 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50%υπ.-40%αρ.), Μαλασάι 14 (12/24 επ., 2 άσσοι), Λαμπρούση 10 (8/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσίμα 12 (9/22 επ., 3 μπλοκ, 48%υπ.-37%αρ.), Χριστοδούλου 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ/ Κονόμη -λ (78%υπ.-56%αρ.), Μιλεντίγεβιτς, Βλαχάκη, Τέζα.

ΑΡΗΣ  (Δ. Σολκίδης): Πεσόα 3 (3/5 επ.), Πίττα 3 (1/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αλεξάκου 7 (3/14 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 33%υπ.-27%αρ.), Γουγούση 5 (4/13 επ., 1 άσσος), Καετάνο 8 (8/37 επ., 45%υπ - 23%αρ.), Καραφουλίδου 3 (1/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ)/ Κελεσίδου -λ (23%υπ.-23%αρ.), Σταματίου, Γκαμάνη

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς: «Παίξαμε καλά στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς. Ειδικά στο 1ο και στο 3ο σετ είχαμε αρκετά καλή παρουσία.Ωστόσο κατά διαστήματα κάναμε περισσότερα λάθη από όσα επιτρέπονται για ένα φυσιολογικό ματς. Πρέπει να το δουλέψουμε αυτό γιατί στα παιχνίδια που θα έρθουν με την C.S.M. Βουκουρεστίου και τα οποία σίγουρα θα είναι πιο δύσκολα δεν θα πρέπει να κάνουμε τόσα πολλά λάθη».

Δημήτρης Σολκίδης: «Ο Ολυμπιακός ήταν σαφώς ανώτερος και κέρδισε δίκαια. Εμείς μόνο κατά διαστήματα σε όλα τα σετ κάναμε κάποια πράγματα, αλλά η διαφοράς δυναμικότητας ήταν μεγάλη».