12-11-2016 22:31

Χωρίς να εντυπωσιάσει ο Παναθηναϊκός 3-0 την ΑΕΚ

Ο κακός σήμερα Παναθηναϊκός νίκησε με 3-0 την μαχητική ΑΕΚ και έμεινε άηττητος στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών μετά από 5 αγωνιστικές.
Η ΑΕΚ με βασική διαγώνια την Καράτερζη αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό που ξεκίνησε στη βασική εξάδα τις Παπαδοπούλου, Καρπουζά και Λαγουδάκη. Οι «πράσινες» προηγήθηκαν 3-8 και 5-10 αλλά οι «κιτρινόμαυρες» παίζοντας ελεύθερα και πιέζοντας από το σερβίς ισοφάρισαν σε 14-14 και 21-21. Εκεί πιο έμπειρος ο Παναθηναϊκός έφτασε πρώτος στο 0-1 με 22-25.

Αλλά και στο δεύτερο σετ, η ουραγός ΑΕΚ έβαλε δύσκολα στις φιλοξενούμενες όταν όπως και στο πρώτο σετ ισοφάρισε σε 16-16. Ο Παναθηναϊκός και πάλι βρήκε τη λύση για το +2 (18-20) και σημείωσε το 19-25(0-2) σετ.

Στο τρίτο σετ, η ΑΕΚ έδειξε σημάδια κούρασης ενώ ο Παναθηναϊκός ανακάτεψε την τράπουλα και έφτασε εύκολα στην τελική επικράτηση με 14-25 (0-3).

Τα σετ: 0-3 (22-25, 19-25, 14-25)

ΑΕΚ (Φιλιππάτος): Νούσια, Καλαφατάκη, Καράτερζη, Ζίγκα, Βάθη, Γεωργαντά, Αργυροπούλου –λ/Μπελιά-λ, Βενέτη
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καζάζης) Παπαδόπουλου, Καρπουζά, Πολ, Μερτέκη, Λαγουδάκη, Φιλντ, Ρόγκα -λ /, Καββαδία, Ρίτσι, Χρυσομαλλη, Κωνσταντινίδου

Φιλιππάτος: «Ικανοποιημένος από την εμφάνιση»

«Παίξαμε αρκετά καλά στο κομμάτι του σερβίς, χαλάσαμε την υποδοχή του Παναθηναϊκού σε τέτοιο βαθμό που μας επέτρεψε να παίξουμε καλύτερη άμυνα και να οδηγήσουμε τον αντίπαλο σε περίσσοτερα λάθη από ότι συνήθως κάνει. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στα κορίτσια για την προσπάθειά τους».

Καζάζης: «Κακή εμφάνιση»

«Κρατάμε μόνο τη νίκη με μια κακή εμφάνιση».