Cannot find volleynews.v2/WOMEN/PAO/2012-13/paotrax folder inside /var/www/volleynews.gr/images/volleynews.v2/WOMEN/PAO/2012-13/paotrax/ folder.
Admiror Gallery: 4.5.0
Server OS:nginx/1.14.0
Client OS:Unknown
PHP:5.6.38
Σε μια αναμέτρηση που τα είχε όλα ο Παναθηναϊκός πήρε τους δυο βαθμούς επικρατώντας με 3-2 σετ των Τραχώνων εντός έδρας για την 16η αγωνιστική της Α1 γυναικών. Οι φιλοξενούμενες έχουν παράπονα από την διαιτησία για φάσεις στο δεύτερο και πέμπτο σετ, ενώ μάλιστα υπήρξε και τρίλεπτη διακοπή λόγω έντασης στην κερκίδα.

Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 12-16, 15-18 και 21-24 στο πρώτο σετ. Ο Παναθηναϊκός αν και αντέδρασε την ύστατη στιγμή και με ένα σερί 3-0 ισοφάρισε σε 24-24 στην συνέχεια με δυο δικά του λάθη οι φιλοξενούμενες σφράγισαν με 26-24 το σετ.

Η ομάδα του Αλίμου βρέθηκε στη θέση του οδηγού με 10-8 στο δεύτερο σετ, αλλά η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε από το σερβίς της Νούσια (1 άσος) που χάλασε την υποδοχή των φιλοξενούμενων και πέρασε προπορευόμενος στο δεύτερο τεχνικό time out με 16-12. Οι Τράχωνες μείωσαν σε 16-14 και ένα πόντο μετά (17-14) διαμαρτυρήθηκαν έντονα  για την υπόδειξη των διαιτητών (έδωσαν άουτ την επίθεση της Νέσιτς), καθώς θεώρησαν πως υπήρχε επαφή με το μπλοκ. Με την Βασιλαντωνάκη να οπλίζει και πάλι από την θέση του σερβίς ο Παναθηναϊκός έβαλε την σφραγίδα του στην ισοφάριση με 25-15.

Οι γηπεδούχες με την ψυχολογία στα ύψη πρηγήθηκε με ένα γρήγορο 4-0 στο τρίτο σετ, οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να ροκανίσουν την διαφορά (4-2, 7-5 και 9-7) αλλά ο Παναθηναϊκός εκμεταλλευόμενος των λαθών του αντιπάλου ξέφυγε με 12-7 και 16-10. Στην συνέχεια με την Βασιλαντωνάκη στην γραμμή του σερβίς έτρεξε ένα σερί 3-0 (19-10) και κατέκτησε το σετ με 25-15, μιας και η αντίδραση των φιλοξενούμενων περιορίστηκε στο να μειώσουν σε 15-20.

Στο τέταρτο σετ οι γηπεδούχες έφτασαν προπορευόμενες στο πρώτο τεχνικό time out με 8-5, αλλά η ομάδα του Περόπουλου απάντησε με σερί 6-0 διαμορφώνοντας το 11-8 υπέρ του με όπλα το σερβίς και τις πολύ καλές άμυνες.

Ο Ρούσης σε μια προσπάθεια να ανακατέψει την τράπουλα έριξε στο παιχνίδι την Σωτηρίου αντί της Νούσια και πέρασε καιμπάλι στην θέση του οδηγού με 17-14. Νέο σερί των Τραχώνων τους έφερε και πάλι μπροστά με προβάδισμα βραχέας κεφαλής (18-17), στην συνέχεια 20-18 και τελικά ισοφάρισαν τα σετ σε 2-2 στέλνοντας την αναμέτρηση στο tie break.

Στο σετ της μιας ανάσας, οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 1-3, αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 3-3 και το σκορ έγινε 4-4 χάρη στις κίτρινες κάρτες που δόθηκαν και στους δύο πάγκους, ενώ ακολούθησε τρίλεπτη διακοπή λόγω έντασης στην κερκίδα.

Οταν ξεκίνησε και πάλι η αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός πιο ψύχραιμος προηγήθηκε με 6-4 και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των φιλοξενούμενων στην υποδοχή και προηγήθηκε με 11-7. Οι Τράχωνες μείωσαν σε 11-9, αλλά στην επόμενη φάση έχασαν δύο κόντρα επιθέσεις και ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Μάλφας-Σταρίδας
Τα σετ: 24-26, 25-15, 25-15, 22-25, 15-11

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρούσης): Κουντουρά 6 (2/5 επ., 3 άσοι), Ιχτιάρη 10 (7/14 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 22 (16/51 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Πέρεζ 15 (13/39 επ., 1 μπλοκ, 61% υπ. – 32% άριστες), Καββαδία 6 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Νούσια 15 (12/41 επ., 2 άσοι, 50% υπ. – 22% άριστες), Μυλωνά (λ., 52% υπ. – 20% άριστες), Μαλουσάρη, Σωτηρίου, Λιάγκη
ΤΡΑΧΩΝΕΣ (Περόπουλος): Ευθυμίου 5 (5/11 επ.), Βογιατζή Μ. 3 (3/5 επ.), Αθανασοπούλου 3 (3/9 επ.), Κιόση 24 (23/49 επ., 1 μπλοκ, 24% υπ. – 10% άριστες), Νέσιτς 16 (11/37 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 13% άριστες), Μπιόλο 1, Μεθενίτη (λ. 26% υπ. – 15% άριστες), Βογιατζή Ε. 5 (5/11 επ.), Μουζάκη 3 (1/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 44% υπ. -19% άριστες)