08-11-2014 23:46

Έκαναν... σεφτέ οι Μακεδόνες

Την πρώτη τους νίκη στην φετινή Α1 γυναικών πήραν οι Μακεδόνες που επικράτησαν εκτός έδρας στο τάι μπρέικ του Ανατόλια. Το τελικό 2-3 δείχνει την εικόνα του αγώνα που είχε πολλές ανατροπές, αλλά η ομάδα του Τζιουμάκα αρκέστηκε στο πρώτο της βαθμό.

Οι Μακεδόνες πήραν το πρώτο σετ, αλλά το Ανατόλια ισοφάρισε και πήρε το δραματικό τρίτο σετ με 25-23 (το 24-21 έγινε 24-23 αλλά τελείωσε το σετ η Καετάνο) όμως στη συνέχει έμεινα από δυνάμεις, έχασε πολύ εύκολα το δ’ σετ και στο τάι μπρέικ μετά το 10-11 οι Μακεδόνες ξέφυγαν και πήραν τη νίκη.

Τζιουμάκας: «Όταν είσαι όλη την εβδομάδα με αρρώστιες και τραυματισμούς τότε λογικό είναι κάποια στιγμή να μείνεις από δυνάμεις… Απλά όταν φτάνεις στο 2-1 είναι και θέμα ικανότητας και ψυχής για να αποφύγεις το τάι μπρέικ, εμείς όμως δυστυχώς κάναμε πολλά λάθη»

Σκουλικάρης: «Ήταν ένα ματς για γερά νεύρα, αλλά παρά το άγχος και την πίεση από την κρισιμότητα του κι οι δύο ομάδες έπαιξαν καλό βόλεϊ. Συγχαρητήρια στα κορίτσια για τη νίκη, αλλά και τα σημάδια βελτίωσης που έδειξαν και πιστεύω ότι από δω και πέρα θα παίζουμε καλύτερα».

Τα σετ: 2-3 (20-25, 25-20, 25-23, 16-25, 11-15)

ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Τζιουμάκας): Καετάνο 15 (13/54 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. – 50% άριστες), Τσοπούλου 1 (1 άσο), Νικολαΐδου 2 (1/2 επ., 1 άσο), Κωνσταντινίδου 17 (12/23 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Καλτουρμίδου Ρ. 9 (5/12 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τσιούκαρη 14 (13/32 επ., 1 μπλοκ)/ Ιωαννίδου –λ (77% υπ. – 45% άριστες) , Καλτουρμίδου Αν., Παντελίδου, Δραγουμάνου 14 (11/26 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 29% υπ. – 14% άριστες), Ρεΐζογλου
ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ (Σκουλικάρης): Αλεξάκου 12 (11/32 επ., 1 άσο, 35% υπ. – 31% άριστες), Νέβιλ 19 (15/43 επ., 4 μπλοκ), Πολυνοπούλου 9 (6/9 επ., 3 μπλοκ), Δρακουλίδου 5 (1/6 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Σπανού 7 (3/5 επ., 4 μπλοκ), Γάτση 13 (12/34 επ., 1 μπλοκ, 45% υπ. – 39% άριστες)/ Αναγνώστου –λ (72% υπ. – 64% άριστες), Γκοβεδάρου, Καραφουλλίδου