• JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 1198
09-02-2014 00:40

Νίκησαν τα Βριλήσσια, «έχασαν» και οι δύο

Μετά από ένα παιχνίδι που έγιναν πολλές ανατροπές τα Βριλήσσια πέρασαν από την Νάξο, κερδίζοντας 3-2 τον Πανναξιακό για την 16η αγωνιστική της Α1 Γυναικών. Καταπληκτική η ατμόσφαιρα στο κλειστό της Νάξου καθ'όλη την διάρκεια του αγώνα με τις φιλοξενούμενες να πανηγυρίζουν την νίκη. Η ομάδα του Μανώλη Ρουμελιώτη έχασε έδαφος για την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο ενώ ο Πανναξιακός έμεινε πίσω 4 πόντους πίσω από τον Παναθηναϊκό για την είσοδο στην τετράδα.

Στο πρώτο σετ όλα έδειχναν ότι τα Βριλήσσια μετά το 22-19 θα κάνανε το 1-0. Ωστόσο κάποια λάθη στο τέλος του σετ έδωσαν το δικαίωμα στον Πανναξιακό να ισοφαρίσει και στο τέλος να πάρει κεφάλι στα σετ κάνοντας το 1-0.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο σετ, με την διαφορά ότι οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα και ενώ η ομάδα της Νάξου βρέθηκε πολύ κοντά στο 2-0, αλλά τελικά, οι φιλοξενούμενες εκμεταλλεύτηκαν αυτή τη φορά τα αντίπαλα λάθη και ισοφάρισαν σε 1-1.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ τα Βριλήσσια πήραν το προβάδισμα που το κράτησαν μέχρι το τέλος για να περάσουν μπροστά στα σετ με 2-1.

Πολλά τα λάθη για τους φιλοξενούμενους στο τέταρτο σετ με τον Πανναξιακό να βρίσκεται μπροστά με 11-0. Τα Βριλήσσια δεν μπορούσαν να περάσουν καλά – καλά ούτε μια μπάλας και έτσι το 2-2 εξελίχθηκε σε περίπατο.

Στο τάι μπρέικ, ολοκληρώθηκε το σκηνικό των ανατροπών, αφού μετά το αρχικό 1-5 με δύο άσους της Οικονομίδου, η Νάξος κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά (5-6), προσπέρασε με 11-9 και 12-10, αλλά τα Βριλήσσια ισοφάρισαν σε 13-13, έφτασαν πρώτα σε στο ματς μπολ 13-14 και τελικά πήραν τη νίκη στην 3η τους ευκαιρία με 14-16.

Τα σετ: 2-3 (26-24, 24-26, 22-25, 25-20, 14-16)

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Κόβαζιτς): Τρίβουνιτς 11 (1 άσσος, 8/23 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. – 24% άριστες), Κωνσταντινίδου 17 (1 άσσος, 3/11 επ., 13 μπλοκ), Τσέσλιαρ 9 (3/4 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Ράντοβιτς 21 (16/44 επ., 2 άσσοι, 29% υπ. – 17% άριστες, 3 μπλοκ), Λαγουδάκη, Εμμανουηλίδου 9 (7/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κακουράτου –λ (71% υπ. – 44% άριστες), Καρπουζά 7 (5/19 επ., 2 μπλοκ).

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ (Ρουμελιώτης): Γκλιγκόροβιτς 4 (2/4 επ., 2 άσσοι), Ριμπέιρο 8 (5/24 επ., 3 άσσοι, 57% υπ. – 30% άριστες), Τουριάφ 22 (20/45 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χατζηνικολάου 17 (8/12 επ., 9 μπλοκ), Οικονομίδου 14 (4/15 επ., 7 άσσοι, 3 μπλοκ), Χαντάβα 19 (17/40 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ. – 28% άριστες) / Σκόνδρα –λ (73% υπ. – 36% άριστες), Καραγκούνη, Γιοβάνη 1 (1/4 επ.), Λεωνίδου.