30-11-2013 18:55

Δύσκολο αλλά... τρίποντο για τον Παναθηναϊκό

Πρώτη εντός έδρας νίκη για τον Παναθηναϊκό που έστω και δύσκολα πήρε το τρίποντο επικρατώντας με 3-0 απέναντι στο πολύ μαχητικό Μαρκόπουλο για thn 8η αγωνιστική της Α1 γυναικών. Το τελικό αποτέλεσμα είναι... πλασματικό σκορ καθώς δεν είναι ενδεικτικό της εικόνας στο πρώτο και το τρίτο σετ.
Στο πρώτο σετ, το Μαρκόπουλο μπήκε δυνατά και προηγήθηκε μέχρι το 17-20, με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει σε 21-21 με άσο της Τσίμα. Ακολούθησε… ράλι με τις πράσινες να πηγαίνουν στο πρώτο σετ μπολ (24-23) και στη συνέχεια το Μαρκόπουλο να χάνει 7 συνεχόμενα με τα λάθη στο σερβις να μην το αφήνουν να προηγηθεί.  Στο 31-31 ήταν μια επίθεση της Τσίμα και ένα λάθος της Βαρουδάκη που έφερε το 33-31 για τον Παναθηναϊκό.

Με αυτή τη… φόρα το τριφύλλι έκανε εύκολα και το 2-0, ενώ πολλοί πίστεψαν ότι το ματς τελείωσε όταν ο Παναθηναϊκός μπήκε μπροστά με 17-14 στο τρίτο σετ. Όμως το Μαρκόπουλο ισοφάρισε, με τις πράσινες να ξαναπαίρνουν προβάδισμα στο 21-18 με το σερβις της Καββαδία. Τότε ένας πρώτος χρόνος από την Γεωργιάδου, ένας πόντος της Βαρουδάκη και ένα μονό μπλοκ της Σάντερς στην Τσίμα έφερε και πάλι το ματς στα ίσια.  Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 25-25. Τότε ένα μπλοκ της Καββαδία στην Λιάγκα και ένα λάθος από την Σάντερς έδωσαν τη νίκη στον Παναθηναϊκό.

«Καμία νίκη δε θα έρθει εύκολα. Όλες οι ομάδες είναι ενισχυμένες, όλες οι ομάδες παίζουν καλύτερα και μέχρι η δική μας ομάδα να δέσει και να πάρει τις εμπειρίες που πρέπει τα παιχνίδια θα είναι δύσκολα. Σήμερα όμως δείξαμε χαρακτήρα στα δύσκολα και πήραμε ένα πολύτιμο τρίποντο, ενώ πανηγυρίσαμε τη πρώτη νίκη στην έδρα μας», είπε ο Γιώργος Ρούσης και συμπλήρωσε: «Θέλουμε να είμαστε στα πλέι οφ και αυτό περνάει από κάθε έδρα. Βλέπουμε μακριά τον στόχο μας, αλλά βλέπουμε και ένα, ένα τα παιχνίδια. Σήμερα βοήθησαν όλες οι αθλήτριες και σιγά, σιγά βρίσκουμε την ομοιογένεια που χρειάζεται».

Από την πλευρά του ο Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Είμαι δυσαρεστημένος από το αποτέλεσμα, αλλά ικανοποιημένος από την προσπάθεια. Το τελικό σκορ μας αδικεί, όμως κάναμε τρομερά λάθη σε κρίσιμα σημεία, χάσαμε πολλά σετ μπολ κι αυτό μας κόστισε».

Τα σετ: 33-31, 25-14, 27-25

ΠΑΟ(Ρούσης): Γκούζου 9 (4/6 επ., 5 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 17 (13/26 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Καββαδία 7 (3/9 επ., 4 μπλοκ), Μερτέκη 10 (9/15 επ., 1 άσο, 26% υπ. – 13% άριστες), Τσίμα 15 (12/33 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 48% υπ. – 38% άριστες), Μιλοβάνοβιτς 1, Κελεσίδου –λ (15% υπ. – 00% άριστες) / Μπίσκου, Νούσια
ΑΟΜ(Ορφανός): Ψωμά 11 (8/26 επ., 3 άσοι, 57% υπ. – 43% άριστες), Σάντερς 4 (1/3 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Λιάγκη 10 (10/26 επ.), Γιαννέλου 1 (1/1 επ.), Γεωργιάδου 8 (7/13 επ., 1 άσο), Βαρουδάκη 24 (21/36 επ., 3 άσοι, 63% υπ. – 47% άριστες), Μεθενίτη –λ (45% υπ. – 23% άριστες) / Δικαιούλια, Πολυδώρου, Ζήση 1.