09-11-2013 22:33

«Λύγισε» τους Ίωνες η Σταυρούπολη

Άλλο ένα παιχνίδι «θρίλερ» στην Θεσσαλονίκη μεταξύ της Σταυρούπολης και των Ιώνων για την 5η αγωνιστική της Α1 Γυναικών. Ο ΕΟΣ επικράτησε με 3-2 σετ φτάνοντας την δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα. Από την άλλη οι Ίωνες δεν κατάφεραν να πάρουν την πρώτη τους νίκη για φέτος.

Ο ΕΟΣ προηγήθηκε με 2-0 σετ, με τους Ίωνες να αντιδρούν βελτιώνοντας την επιθετική τους λειτουργία (33% και 21% στα δύο πρώτα σετ, 46% και 48% στα δύο επόμενα) κατάφερα να οδηγήσουν το ματς στο τάι μπρέικ. Στο 5ο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 9-9 με τον ΕΟΣ όμως να τρέχει σερί 6-0 και να φτάνει στη δεύτερη φετινή του νίκη.

«Παρά το γεγονός ότι το ματς κρίθηκε στο τάι μπρέικ, είμαστε ευχαριστημένοι και θέλω να πω συγχαρητήρια στα κορίτσια για την προσπάθεια που έχουν κάνει σ’ αυτές τις πρώτες αγωνιστικές. Παρόλο που μπορούσαμε να έχουμε λίγο καλύτερα αποτελέσματα συνεχίζουμε και θέλουμε να αποδείξουμε ότι ο ΕΟΣ δεν θα είναι ο σάκος του μποξ που υπολόγιζαν κάποιοι πριν από την έναρξη του πρωταθλήματος», είπε ο Δημήτρης Σολκίδης ενώ ο Βασίλης Θεωδορόπουλός παρά τον πρώτο βαθμό της ομάδας του δήλωσε ότι «Δεν παίξαμε καλά, ιδιαίτερα στα δύο πρώτα σετ. Αυτό που με στεναχωρεί περισσότερο όμως είναι ότι δεν βγάζουμε στο γήπεδο αυτό που κάνουμε στην προπόνηση. Χάσαμε στις λεπτομέρειες, αλλά κρατάμε τον πόντο και το γεγονός ότι η ομάδα αντέδρασε».

Τα σετ: 25-22, 25-20, 15-25, 23-25, 15-9
ΕΟΣ (Σολκίδης): Δημητριάδου 10 (5/12 επ., 5 μπλοκ), Μαλιγκάνη 4 (3/8 επ., 1 άσο, 20% υπ. – 20% άριστες), Μπούκα 16 (15/47 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. – 26% άριστες), Κοκκινίδου 8 (1/8 επ., 6 άσοι, 1 μπλοκ), Σταφυλλίδου 8 (5/13 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Αργυροπούλου 9 (7/36 επ., 2 μπλοκ), Ιωαννίδου –λ (81% υπ. – 57% άριστες) / Άγγου, Μητσάνη, Γεροβασιλείου 10 (9/32 επ., 1 άσο, 41% υπ. – 27% άριστες), Ελευθεριάδου 5 (3/15 επ., 2 μπλοκ)

Ίωνες (Θεοδωρόπουλος): Μαλουσάρη 11 (8/13 επ., 3 μπλοκ), Ντόνα 5 (3/13 επ., 2 μπλοκ), Πρσα 18 (14/36 επ., 4 μπλοκ, 46% υπ. - 38% άριστες), Κατσαντώνη 18 (17/47 επ., 1 άσο), Φωτεινού 11 (5/13 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Χρήστου 15 (12/34 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 53% υπ. – 47% άριστες), Μάρκου –λ (55% υπ. – 31% άριστες) / Μουτζούρη 1, Σκορδίλη 1, Παπουτσάκη 1.