09-11-2013 22:08

Τα εύκολα... δύσκολα οι Μακεδόνες

Μεγάλο παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στην Θεσσαλονίκη και στο ουδέτερο Κατσάνειο(το γήπεδο στα Κύμινα δεν έχει πάρει άδεια) μεταξύ των Μακεδόνων Αξιού και του Μαρκόπουλο, με νικητές να βρίσκει τους Μακεδόνες με 3-2 σετ. Αυτή είναι η δεύτερη νίκη σε σύνολο τεσσάρων αγώνων στην Α1 Γυναικών για την ομάδα του Μανώλη Σκουλικάρη, ενώ το Μαρκόπουλο δεν έχει καταφέρει να πάρει ακόμα το ρόζ φύλλο αγώνα την φετινή χρονιά και να παίρνει τον πρώτο του βαθμό.

Αν και οι Μακεδόνες κατέκτησαν τα δύο πρώτα σετ με 27-25 και 25-14, έχασαν το τρίτο σετ με 14-25. Το τέταρτο σετ φαινόταν εύκολη υπόθεση για τους Μακεδόνες,  δέχτηκαν από τό 18-13 ένα σερί 0-9 (18-22), κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 23-23, είχαν τρία ματς μποκ τα οποία και έχασαν για να λήξει το σετ υπέρ του μαρκόπουλο με 26-28. Στο τάι μπρέικ όμως η ομάδα του Μανώλη Σκουλικάρη ξέφυγε από νωρίς (6-3) κι έφτασαν χωρίς άλλα απρόοπτα στη νίκη.

«Έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Είχαμε την ευκαιρία να το τελειώσουμε στο δ’ σετ αλλά εκεί έγιναν πολλά αδικαιολόγητα λάθη τα οποία οφείλονται στο άγχος και την κούραση. Ελπίζω γρήγορα να επιστρέψουμε στη φυσική μας έδρα μας γιατί εκεί θα είμαστε πολύ καλύτεροι», είπε ο Μανώλης Σκουλικάρης ενώ ο Γιάννης Ορφανός εξέφρασε αρχικά παράπονα για το πρώτο σετ «θεωρώ ότι έγιναν λάθη εις βάρος μας και δεν μπορέσαμε να προηγηθούμε» και συμπλήρωσε: «Ήταν πολύ δύσκολο ματς και για τις δύο που επέδειξαν μεγάλη μαχητικότητα. Αν και γυρίσαμε το δ’ σετ στο τάι μπρέικ κάναμε λάθη στο σέρβις κι αυτός μας στέρησε τη δυνατότητα να διεκδικήσουμε τη νίκη»

Τα σετ: 27-25, 25-14, 14-25, 26-28, 15-9

Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Δραγουμάνου 23 (15/36 επ., 5 άσοι, 3 μπλοκ, 31% υπ. – 17% άριστες), Τυφλιώρη 14 (9/15 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Καετάνο 13 (10/33 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 24% άριστες), Μηλοβιάνου 10 (6/22 επ., 4 άσοι), Βεργίδου 4 (2/3 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μεταξά 8 (4/12 επ., 4 μπλοκ), Αναγνώστου –λ (68% υπ. – 53% άριστες) / Παλτιμσιτζόγλου –λ, Παντελίδου,
Μαρκόπουλο (Ορφανός): Ψωμά 15 (10/31 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 53% υπ. – 32% άριστες), Σάντερς 2 (2 μπλοκ), Λιάγκη 16 (14/28 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Γιαννέλου 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Γεωργιάδου 6 (4/13 επ., 2 μπλοκ), Βαρουδάκη 22 (15/29 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ, 41% υπ. – 15% άριστες), Μεθενίτη –λ (45% υπ. – 29% άριστες) / ΠΟλυδώρου