15-09-2023 13:13

Παράκτιοι Μεσογειακοί Αγώνες 2023: Ήττα από την Ιταλία για τις Εθνικές ομάδες που θα αγωνιστούν για τις θέσεις 5-8

Απροσπέλαστο αποδείχθηκε το εμπόδιο της Ιταλίας για τις Εθνικές ομάδες μπιτς βόλεϊ στους προημιτελικούς των Παράκτιων Μεσογειακών Αγώνων στο Ηράκλειο Κρήτης.
Στον πρώτο προημιτελικό, Ιάσων Κανέλλος και Γιώργος Τερζόγλου ηττήθηκαν με 2-0 (21-18, 21-10) σετ από τους Μπένζι, Μπονιφάτζι. Στο πρώτο σετ μέχρι το 18-17 η Ελληνική ομάδα ήταν μπροστά αλλά σε εκείνο το σημείο δέχθηκαν σερί 4-0 για το 21-18. Στο δεύτερο σετ οι Ιταλοί πήραν διαφορά από το νωρίς και το σετ έληξε με 21-10.

Στον δεύτερο προημιτελικό, Σταύρος Ντάλλας και Δημήτρης Χατζηνικολάου δεν τα κατάφεραν κόντρα στους Νταλ Κόρσο, Βίσκοβιτς και ηττήθηκαν με 2-0 (21-15, 21-14) σετ. Η ομάδα από την Ιταλία και στα δύο σετ από την αρχή τους είχαν τον έλεγχο του αγώνα και έφτασαν μετά από 34 λεπτά στη νίκη.

Οι Εθνικές μας ομάδες θα αγωνιστούν τώρα για τις θέσεις κατάταξης 5-8.