18-08-2023 21:51

Ευρωπαϊκό μπιτς βόλεϊ Κ20: Πρόκριση στους «24» για Αλεξόγλου, Πασχαλάκη και Καλιόζη, Καρδούλια

Την 3η θέση στους ομίλους τους στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα μπιτς βόλεϊ Κ20 κατέλαβαν στα κορίτσια οι Ελένη Αλεξόγλου, Μυρτώ Πασχαλάκη και στα αγόρια οι Δημήτρης Καλιόζης, Γιάννης Καρδούλιας.
Οι δύο ομάδες προκρίθηκαν στις 24 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης που διεξάγεται στη Ρίγα της Λετονίας και το Σάββατο το πρωί θα προσπαθήσουν να πάρουν την πρόκριση για τους «16».

Στον Α' όμιλο που βρίσκονται οι νεαρές Θεσσαλονικιές, ηττήθηκαν στο τελευταίο τους παιχνίδι από τις αήττητες Λετονές Έμπερε, Κονσταντίνοβα με 2-0 (21-02, 21-12) σετ και πήραν την 3η θέση στον όμιλο. Αντίπαλός των Αλεξόγλου, Πασχαλάκη στη φάση των «24» θα είναι οι Ουκρανές Σερντιούκ, Ουντοβένκο. Ο αγώνας θα διεξαχθεί το πρωί του Σαββάτου (19/8, 09.50).

Δύο αγώνες με Γαλλία και Λετονία είχε το σημερινό πρόγραμμα για τους πρωταθλητές από τα Δωδεκάνησα, οι οποίοι χρειαζόντουσαν μία νίκη για να προκριθούν στις 24 καλύτερες ομάδες και την πέτυχαν κόντρα στους Λετονούς.

Αρχικά ηττήθηκαν από τους Γάλλους Κανέ, Ροτάρ με 2-0 (21-10, 21-18) σετ, αλλά στο σημαντικότερό τους παιχνίδι νίκησαν τους γηπεδούχους Σαλκόφσκις, Γιαουντζέικαρς με 2-0 (21-19, 21-19) για να πάρουν την πρόκριση.

Στο δρόμο προς τους 16 θα αντιμετωπίσουν τους Τούρκους Σατσίτ, Αχμέτ το πρωί του Σαββάτου (19/8, 12.30).