11-07-2014 17:32

Έγιναν... Κουρούμπελο

Τα ντέρμπι είχαν την τιμητική τους και κατά τη διάρκεια της 3ης ημέρας του 17ου Κουρούμπελου, όπου η «σκυτάλη» πέρασε στον Α' όμιλο. Το Irini διπλασίασε τις νίκες του, το Caravaggio έδειξε ικανό για μεγάλα πράγματα, ενώ το παιχνίδι ανάμεσα σε Μπακαλόγατο και Livingroom, κρίθηκε στο τάι μπρέικ και στις λεπτομέρειες.

LIVINGROOM - ΜΠΑΚΑΛΟΓΑΤΟΣ 1-2 (14-21, 21-12, 7-15)

Η επιστροφή του Μπακαλόγατου στην άμμο είχε και φέτος ξεχωριστό «χρώμα», επιβεβαιώνοντας όλες τις προβλέψεις. Με τον κόσμο στο πλευρό τους, η γνωστή παρέα του Τσίτσαρη και του Κάβουρα πρόσφεραν και πάλι θέαμα, χαβαλέ και πολύ σασπένς. Η ομάδα που τα τελευταία δύο χρόνια έφτασε μέχρι τον τελικό του Clasico, χωρίς όμως να πανηγυρίσει, δεν άλλαξε κάτι στη σύνθεσή της, αν υπολογίσουμε πως έφυγε ο Κυριάκος Μπεμπής. Απ' την άλλη το Livingroom συμμετέχει για 2η συνεχόμενη χρονιά και με τις προσθήκες των Ραφαέλας Χατζάκη, Γιάννη Παπαδάκη ενισχύθηκε αισθητά.

Στο 1ο σετ ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ ο Μπακαλόγατος, με 9-12 και 10-18, για να το κατακτήσει με 14-21 και μάλιστα σχετικά εύκολα. Στο 2ο σετ, όμως, οι παίκτες του χαλάρωσαν και σε συνδυασμό με την άνοδο της απόδοσης του Livingroom, που κέρδισαν σημαντικές φάσεις, η ολική ανατροπή είχε μόλις γίνει. Με 8-6 και 13-8, η παρέα του Μουλίτσα έδειξε ότι δεν αστειευόταν. Στο 18-10 ο Μπακαλόγατος πέταξε «λευκή πετσέτα» και το 2ο σετ ολοκληρώθηκε στο 21-12 (1-1).

Το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ, με τον Μπακαλόγατο να αιφνιδιάζει για ακόμη μία φορά το άπειρο, σε τέτοιες καταστάσεις, Livingroom. Έτσι προηγήθηκε με 4-6, 6-9 και 7-13, όπου όλα έδειχναν πως δεν θα έχανε με τίποτα το ματς. Έτσι κι έγινε, αφού με 7-15 πήρε τη νίκη και έστω τους 2 βαθμούς και όχι με «τρίποντο».

BISTRO 22 - IRINI 0-2 (12-21, 12-21)

Το συγκεκριμένο παιχνίδι δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, αφού το Bistro 22 εκτός του ότι δεν παρατάχθηκε πλήρες για 2ο ματς, δεν αποδίδει και τα μέγιστα που βλέπαμε τα προηγούμενα τρία χρόνια. Με την προσθήκη των Βασιλόπουλου, Χνάρη ναι μεν άλλαξε τη σύνθεσή του, όχι όμως και την απόδοσή του. Στο 1ο σετ το Irini έδειξε ότι θέλει να τελειώσει από νωρίς την υπόθεση «νίκη» και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 4-10, 6-15 και σταμάτησε στο 12-21 για να γίνει το 0-1 σετ για την παρέα τουΚουταλά και της Νικολέτας.

Δεν άλλαξε κάτι και στο 2ο σετ, με το Ιrini να προηγείται με 1-6 και 2-12 και τελικά να φτάνει εύκολα στο 12-21 και συνάμα στο 0-2 σετ. Με αυτό το «καθαρό τρίποντο» φιγουράρει πλέον στην 1η θέση του Α' ομίλου.

CARAVAGGIO - ΑΝΑΤΟΛΙΤΙΚΟ 2-0 (21-19, 21-16)

Το Caravaggio από πέρσι έκλεψε τις εντυπώσεις, όχι τόσο για το παιχνίδι που παίζει (που είναι ούτως η άλλως είναι αρκετά ποιοτικό) αλλά για την συμμετοχή παλαιμάχων του ρεθυμνιώτικου βόλεϊ, χαροποιώντας πολλούς που τους είδαν ξανά στην άμμο ή έστω που ασχολούνται ξανά με το βόλεϊ.

Έκπληξη δεν ήταν φυσικά η νίκη επί του Ανατολίτικου, έκπληξη ήταν η 2η συνεχόμενη ήττα της παρέας του Κουκούλη. Στο 1ο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με 3-4, 8-6 και 11-10, αλλά το Caravaggio είχε ένα μικρό προβάδισμα. Το Ανατολίτικο προηγήθηκε με 13-15, αλλά διαδοχικές φάσεις έφεραν «τούμπα» το σετ. Αρχικά στο 18-17 και ακολούθως στο 21-19, με το Caravaggio να δείχνει πως φέτος δεν αστειεύεται. Στο 2ο σετ προηγήθηκε με 13-8, το Ανατολίτικο μείωσε σε 15-13, αλλά τελικά το Caravaggio έκανε το 21-16 και το 2-0 σετ, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο 17ο Κουρούμπελο.

Πηγή: Rethnea.gr