29-10-2022 23:28

Μεγάλο διπλό Μίλωνα στην Πολίχνη με Εφραιμίδη και Γιορντάνοφ

Tην πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα εκτός έδρας και χωρίς απώλειες πανηγύριζει ο Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης νίκησε στην Πολίχνη τον Πήγασο με 3-0 σετ έχοντας κορυφαίο τον Δημήτρη Εφραιμίδη αλλά και αποτελεσματικό σερβίς που απέφερε και 7 άσσους εκ των οποίων οι 4 στο 3ο σετ.

Ο Πήγασος πάλεψε το 3ο σετ για να καταφέρει να μπει στον αγώνα αλλά χωρίς αποτέλεσμα καθώς μετά τον 19ο πόντο έμεινε από δυνάμεις. Η ομάδα της Πολίχνης πιέστηκε στην υποδοχή και περιορίστηκε σε πολύ χαμηλά ποσοστά στην επίθεση. Χαρακτηριστικό είναι πως ο Μαυροβουνιώτης ήταν πρώτος σκόρερ με 8 πόντους.

Μετά το 7-7 του 1ου σετ ο Μίλωνας πάτησε γκάζι χάρις το καλό σερβίς από Ιορντάνοφ και Εφραιμίδη εκτοξεύοντας το σκορ στο 16-10 και το σετ τελείωσε χαλαρά στο 25-17 με το λάθος του Κανέλλου. Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ όπου μετά το 4-4 ο Αρμενάκης έδωσε μικρό προβάδισμα στον Πήγασο με 5-4 αλλά ο Μίλωνας με περισσότερες λύσεις και πιο έτοιμος έκανε και πάλι τη διαφορά με Γιορντάνοφ και Εφραιμίδη ξεφεύγοντας με 14-9.

Tο σερβίς του Ανδρεάδη ανέβασε τη διαφορά στο 18-10 και το σετ έκλεισε 25-19 με το μπλοκ του Γιορντάνοφ στον Μαυροβουνιώτη για το 25-19. Ο Πήγασος το πάλεψε περισσότερο στο 3ο σετ όπου οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 20-20. Με μπλοκ των Γιορντάνοφ, Μπράιαν ο Μίλωνας έκανε σερί 3-0 για το 23-20 και με δύο πόντους του Μολίνα έγινε το 25-21 και το 3-0 σετ.

1ο σετ: 7-8, 10-16, 14-21, 17-25

2ο σετ; 6-8, 10-16, 13-21, 19-25

3ο σετ: 8-6, 15-16, 20-21, 21-25

Οι πόντοι του Πήγασου Πολίχνης προήλθαν: 0 άσσος, 33 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων προήλθαν: 7 άσσοι, 43 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (17-25, 19-25, 21-25) σε 68΄.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Ηρακλής Θεοδώρου): Κομητούδης 3π. (3/4επ.), Μπαρέτο 6 (6/11επ., 60%υπ., 40%αρ.), Μαυροβουνιώτης 8 (7/17επ., 1 μπλοκ, 57%υπ., 38%αρ.), Μίλης 4 (4/18επ.), Αρμενάκης 4 (3/6επ., 1 μπλοκ), Κανέλλος 5 (5/8επ.) / Μπουράκης (λ. - 64%υπ., 45%αρ.), Γραμμενούδης, Σακόγλου 4 (4/6επ.), Τσιράκης (λ), Κεσεσίδης, Τερζόγλου 1 (1/3επ., 67%υπ., 33%αρ).

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιαν 9 (7/10επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 3 (2/4επ., 1 άσσος), Ιορντάνοφ 14 (10/14επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Μολίνα 11 (8/19επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 67%υπ., 47%αρ.), Εφραιμίδης 16 (14/24επ., 52%υπ., 19%αρ.), Χερ 5 (2/2επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Χανδρινός (λ. - 81%υπ., 69%αρ.), Θεοδόσης.