02-10-2022 21:32

Κυρίαρχος ο Παναθηναϊκός στο τουρνουά «Ιωάννης Μπουσούνης» της Καλαμάτας

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε για ακόμη μια χρονιά αήττητος το τουρνουά «Ιωάννης Μπουσούνης» στην Καλαμάτα έπειτα από τη νίκη του με 3-1 (25-20, 21-25, 25-23, 25-18) επί του Μίλωνα, στην τελευταία αγωνιστική της διοργάνωσης.

Οι «πράσινοι» ήταν σοβαροί και αποφασιστικοί και έδειξαν καλά στοιχεία ενόψει των επίσημων υποχρεώσεών τους.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟ μπήκε δυνατά και παρά την αντίσταση του Μίλωνα μέχρι το 21-19 κατάφερε να προηγηθεί με 25-20 και έκανε το 1-0 σετ. Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο σετ, με το «τριφύλλι» να μένει από την αρχή πίσω στο σκορ και να μη μπορεί να αντιδράσει στο ρυθμό του Μίλωνα. Αποτέλεσμα η ομάδα της Νέας Σμύρνης να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ με 21-25.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου επανήλθαν γρήγορα, ανέβασαν την απόδοση τους και κατέκτησαν το τρίτο σετ στις λεπτομέρειες με 25-23 κάνοντας το 2-1.

Με την ίδια αγωνιστικότητα συνέχισαν και στο τέταρτο σετ και χωρίς να αφήσουν πολλά περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλό τους, «καθάρισαν» το ματς πολύ πιο εύκολα με 25-18 και 3-1 σετ

.Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Κόβαρ με 19πόντους, ενώ ακολούθησαν ο Ερνάντεζ με 14 και ο Φράγκος με 12.

Τα σετ: 3-1 (25-20, 21-25, 25-23, 25-18) σε 103΄.