09-09-2022 15:48

Παγκόσμιο πρωτάθλημα: Η ιστορία επαναλήφθηκε, η Πολωνία 3-2 τις ΗΠΑ και πέρασε ημιτελικά (vid)

Θα μπορούσε να ήταν και ο τελικός του Παγκοσμίου πρωταθλήματος η αναμέτρηση μεταξύ της Πολωνίας και των ΗΠΑ που έγινε παρουσία 12.500 θεατών στην αρένα του Γκλίβιτσε.

Η οικοδέσποινα και δις παγκόσμια πρωταθλήτρια Πολωνία παρότι προηγήθηκε των Αμερικανών με 2-0 σετ χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να επικρατήσει με 3-2 σετ στον σούπερ προημιτελικό του Μουντιάλ αφήνοντας εκτός μεταλλίων του χάλκινους παγκόσμιους πρωταθλητές του 2018.

Να σημειωθεί πως το 2018 στον ημιτελικό του Μουντιάλ η Πολωνία είχε νικήσει πάλι τους Αμερικανούς με 3-2 σετ.

Η Πολωνία του Nίκολα Γκρμπιτς με μεγαλύτερη ισχύ σε μπλοκ και σερβίς κατάφερε να έχει σε όλο το 5ο σετ ένα μικρό προβάδισμα που την οδήγησε στη νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά όπου αύριο Σάββατο 10 Σεπτεμβρίου θα αντιμετωπίσει την Βραζιλία σε επανάληψη των τελικών του 2014 και του 2018. Στο 5ο σετ έπαιξαν ρόλο οι αδυναμίες των Αμερικανών.

Όλος ο αγώνας ήταν κλειστός στο σκορ με τη μέγιστη διαφορά να φτάσει στο +3 για κάθε ομάδα. Καθοριστικό ήταν το 2ο σετ όπου οι Αμερικανοί προηγήθηκαν 23-21, είχαν καλό μομέντουμ αλλά ένα λάθος σε κόντρα επίθεση και ένα μπλοκ των Πολωνών έφερε το σετ ανάποδα και έτσι οι Πολωνοί έκαναν το 2-0 σετ.

Σταδιακά οι Αμερικανοί επέστρεψαν στο ματς με τον πρώην άσσο του ΠΑΟΚ Μουαγκουτούτια που μπήκε βασικός από το 2ο σετ στη θέση του Ντεφάλκο. Σημαντικό ρόλο έπαιξε και ο Τζέντρικ που μπήκε αλλαγή σε όλα τα σετ και να δίνει καθοριστικούς πόντους στο μπλοκ.

Οι Πολωνοί πιο στιβαροί και πιο ψύχραιμοι στις δύσκολες φάσεις του τάι μπρέικ απέφυγαν το μεγάλο λάθος, είχαν τις λύσεις με Κούρεκ, Μπιένεκ και Κοτσανόφσκι και πήραν τη νίκη.

Τα σετ: 3-2 (25-20, 27-25, 21-25, 22-25, 15-12) σε 135΄.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Νίκολα Γκρμπιτς): Κούρεκ 21π., Σλίβκα 11, Κοτσανόφσκι 18, Σέμενιουκ 7, Γιάνουζ 1, Μπιένεκ 16 / Ζατόρσκι (λ), Πόπιβτσακ (λ), Λόματζ, Φορνάλ 8, Κβόλεκ.

ΗΠΑ (Τζον Σπιρό): Άντερσον 18π., Ρουσέλ 24, Ντεφάλκο 3, Κρίστενσον 2, Άβεριλ 3, Σμίθ 6 / Σογί (λ), Τζέντρικ 7, Μουαγκουτίτια 9, Ένσινγκ, Τουανίνγκα, Ρουσέλ.