09-04-2019 21:42

Καταγγελία του Ηρακλή σε CEV και FIVB για την ρατσιστική επίθεση στον Φέργκιουσον

Το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης διακόπηκε στο 23-15 του 1ου σετ όταν ο κεντρικός του Ηρακλή Μπάιρον Φέργκιουσον δέχτηκε ρατσιστική επίθεση από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ. Ο αθλητής αντέδρασε και δέχτηκε και την κίτρινη κάρτα. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν έντονα και ο αγώνας διακόπηκε για αρκετά λεπτά.

«Είναι δυνατόν να με αποκαλούν μαϊμού;» φώναζε έξαλλος ο κεντρικός από τις Μπαχάμες ενώ ο Ηρακλής ζήτησε να γίνει ένσταση.

Οι διαιτητές επέτρεψαν στους ανθρώπους του Ηρακλή να καταθέσουν ένσταση μετά το τέλος του αγώνα αλλά κάτι τέτοιο δεν έγινε διότι η διοίκηση του Ηρακλή αποφάσισε να καταγγείλει δημόσια το γεγονός και να κάνει και δημόσιες καταγγελίες σε όλους τους αρμοδίους φορείς και θα στείλουν το βίντεο από τον αγώνα τόσο στη Volley League όσο και σε CEV και FIVB.