03-04-2019 22:13

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 3-0 και η ΑΕΚ κράτησε τις εντυπώσεις

Με υπεροχή στην επίθεση και τους Σμιτ, Αλεξίεφ να κάνουν την διαφορά στην επίθεση ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 σετ την ΑΕΚ στον πρώτο αγώνα της Α΄φάσης των πλέι οφ και έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στα ημιτελικά.

Η ΑΕΚ έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό έχοντας ανανεωμένο τον Γιώργο Τζιουμάκα.  Το επόμενο ραντεβού είναι στο Μετς το Σάββατο όπου η ΑΕΚ είτε θα ισοφαρίσει για να γυρίσει τη σειρά, είτε ο Ολυμπιακός θα πάρει και δεύτερη νίκη που θα τον στείλει στα ημιτελικά περιμένοντας τον νικητή του ζευγαριού Φοίνικας - Παμβοχαϊκός.

Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός έκανε σερί 5-0 και ξέφυγε 17-11. Στο 2ο σετ 10-5 και 18-14 αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανατρέψει την διαφορά με πρωταγωνιστή τον Σμίτ, ενώ μαχη έγινε και στο 3ο σετ όπου η Ενωση προηγήθηκε 23-21 αλλά ο Ολυμπιακός με σερί 4-0 πήρε το σετ 25-23 και μαζί και τη νίκη με 3-0. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν καλό μπλοκ και αποτελεσματική κόντρα επίθεση ενώ από την ΑΕΚ δεν αγωνίστηκε ο Ιμπραχίμοφ.

Σούπερ Σμιτ

Ο Ολυμπιακός με το σερβίς του Σμιτ και το επιθετικό μπάσιμο του Αλεξίεφ ξέφυγε 6-1 ενώ αργότερα η διαφορά έγινε και +6 (17-11) με τις κερδισμένες μονομαχίες πάνω στο φιλέ. Παρόλα αυτά η ΑΕΚ με τον Λάππα στη βασική της σύνθεση το πάλεψε από το σερβίς, πίεσε και μείωσε τη διαφορά από και στο -1 (21-20) με το σερβίς του Τζιουμάκα. Οι μονομαχίες του Σμιτ και του Στοΐλοβιτς βρήκαν νικητή τον Καναδό διαγώνιο του Ολυμπιακού και το σετ έκλεισε με 25-22 στο 1-0 σετ.

Προβάδισμα ΑΕΚ με 19-16

Η ΑΕΚ μπήκε εντυπωσιακά στο 2ο σετ και με το σερβίς του Λάππα ξέφυγε ακόμα και με 10-5. Η Ενωση κράτησε το προβάδισμα του +5 μέχρι το 14-9 χάρις την επίθεση του Στοΐλοβιτς. Με δύο μπλοκ του Πετρέα ο Ολυμπιακός μείωσε 14-12 αλλά ο Λάππας και ο Στοϊλοβιτς κράτησαν το +3 μέχρι το 19-16. Εκεί ο Ολυμπιακός έδειξε την κλάση του. Με το σερβίς του Ανδρεάδη και το μπλοκ του Πετρέα ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 19-19. Η ΑΕΚ προηγήθηκε τελευταία φορά στο σετ με 21-20 αλλά από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός και με την είσοδο του Χριστοφιδέλη βελτιώθηκε, έφτασε στο 24-23 με τον Σμίτ, κράτησε το προβάδισμα σε όλες τις παρατάσεις και με το μπλοκ άουτ του Σμιτ και το λάθος του Τζιουμάκα έγινε το 29-27.

Ξέφυγε η ΑΕΚ «πυροβόλησε» ο Αλεξίεφ

Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 6-4 αλλά το σερβίς με ρίσκο του Χαραλαμπίδη έφερε αποτέλεσμα και η ΑΕΚ με σερί 5-0 προσπέρασε 9-6. Η ομάδα του Ακη Φλαούνα έδωσε τις μάχες της φιλότιμα απέναντι στον Ολυμπιακό που έδειχνε πως είχε την υπεροχή και περίμενε την κατάλληλη στιγμή για να... χτυπήσει. Αυτό έγινε μετά το προβάδισμα της ΑΕΚ με 23-21 ύστερα από το μπλοκ του Κανέλλου. Ο Σμίτ μείωσε 22-23 και ο Αλεξίεφ πήγε στο σερβίς και άρχισε να... πυροβολεί. Ο Πετρέας, ο Κουμεντάκης και ο Σμιτ με διαδοχικές επιθέσεις κατάφεραν να κάνουν συνολικό σερί 4-0 και να δώσουν στον Ολυμπιακό τη νίκη χωρίς περιπέτειες.

Διαιτητές: Ονόπας, Κυριοπούλου.

1ο σετ: 8-2, 16-11, 21-17, 25-22

2ο σετ: 5-8, 13-16, 20-21, 29-27

3ο σετ: 6-8, 15-16, 20-21, 25-23

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 46 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 4 άσσους, 47 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 29-27, 25-23) σε 91'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Μπενίτεθ Φερνάντο Μουνιόθ): Πετρέας 11 (6/9 επ., 5 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σμιτ 21 (20/30 επ., 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1 μπλοκ), Αλεξίεφ 11 (10/17 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. - 14% άριστες), Ραούβερντινκ 5 (5/17 επ., 47% υπ. - 37% άριστες) / Στεφάνου (λ, 27% υπ. - 18% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης 1 (1 άσσος, 100% υπ. - 100% άριστες), Ζουπάνι 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής, Κουμεντάκης 1 (1/1 επ.).

ΑΕΚ (Άκης Φλαούνας): Χαραλαμπίδης 5 (5/7 επ.), Σαλαφζούν 1 (1 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 14 (13/27 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. - 41% άριστες), Κανέλλος 7 (4/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 19 (16/39 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λάππας 10 (9/15 επ., 1 άσσος, 32% υπ. - 23% άριστες) / Γκαράς (λ, 43% υπ. - 36% άριστες), Σωνάκης (λ), Κρέτσης.