01-12-2012 22:47

Παμβοχαϊκός «έξι» ταχυτήτων

Ασταμάτητος ο Παμβοχαϊκός σε Ελλάδα και Ευρώπη, σημείωσε την έκτη συνεχόμενη νίκη του (τέταρτη στο πρωτάθλημα), καταβάλλοντας δύσκολα την αντίσταση του Άρη στο Βραχάτι με 3-0 (25-21, 25-21, 25-20), ανεβαίνοντας στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.

Ήταν η τέταρτη νίκη στη φετινή Βόλεϊ Λιγκ για τον Παμβοχαϊκό και μάλιστα συνεχόμενη, ενώ ο Άρης υπέστη την τρίτη του ήττα πριν την «Ευρωπαϊκή» εβδομάδα των δύο ομάδων. Την Τετάρτη (5/12, 19:00) οι Βραχατιώτες υποδέχονται την Λοκομοτίβ Κχάρκιβ του Γιούρι Φιλίποφ στον
πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τους «8» του κυπέλλου Συνομοσπονδίας, ενώ οι «κίτρινοι» παίζουν την Τρίτη 4 Δεκεμβρίου στην Λευκορωσία με την Κομουλνάνικ Γκρόντνο για τους «32» του Τσάλεντζ Καπ.

Πολλοί καλοί στο μπλοκ οι γηπεδούχοι με 15 στο σύνολο έναντι 10, ενώ και στους άσους υπερτέρησαν με 6 απέναντι σε μόλις έναν. 49 λάθη από τις δύο ομάδες στο ματς με τον Άρη να κάνει 30 σε αγώνα τριών σετ, «χαρίζοντας» κάτι παραπάνω από ένα σετ στον αντίπαλο και τους γηπεδούχους 19.

Δυνατά ξεκίνησε πρώτο και δεύτερο σετ ο Άρης που πήρε κεφάλι στο σκορ με 19-16 και 16-14 άντιστοιχα, όμως με «κλειδί»  τον Παπαδόπουλο τα σετ πήγαν και τα δύο στους γηπεδούχους. Στο πρώτο το 16-19 έγινε 23-19 με τα σερβίς του Παπαδόπουλου και στο δεύτερο σετ, πάλι ο 18χρονος ακραίος έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 20-18.

Στο τρίτο σετ ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε με 23-17, με τον Άρη να μειώνει σε 23-20 και να έχει κόντρα επίθεση με τον Τζελάτη. Από το μπλοκ του Παμβοχαϊκού, η μπάλα κύλησε πάνω στο φιλέ και έσκασε στην πλευρά των γηπεδούχων, με τους διαιτητές όμως να δίνουν υπέρβαση θεωρώντας ότι ο διαγώνιος του Άρη πέρασε τη γραμμή πριν σκάσει η μπάλα κάτω. Στο σημείο εκείνο ο Μποζίδης είδε την κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία και το ματς έλαβε τέλος.