05-03-2018 19:49

Εχασε και μπήκε στα πλέι άουτ η αντίπαλος του Ολυμπιακού Σουργκούτ

Την ήττα με 3-1 σετ στην έδρα της από την Ουράλ Ούφα γνώρισε η Γκαζπρόμ Γιούγκρα Σουργκούτ στον τελευταίο αγώνα της κανονικής περιόδου στο ρωσικό πρωτάθλημα και μπήκε και τυπικά στα πλέι άουτ. Η Γκαζπρόμ Γιούγκρα Σουργκούτ θα είναι αντίπαλος του Ολυμπιακού στους διπλούς ημιτελικούς του Τσάλεντζ Καπ στις 14 και 21 Μαρτίου. Στον τελευταίο αγώνα της κανονικής περιόδου ήταν αδιάφορη βαθμολογικά καθώς ακόμα και με νίκη δεν θα άλλαζε η κατάταξη της. Η Γκαζπρόμ Γιούγκρα Σουργκούτ πήρε την 10η θέση στην κανονική περίοδο μεταξύ 14 ομάδων και πλέον θα δώσει μάχη επιβίωσης για να μείνει στην κατηγορία.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού αγωνίστηκε με τους Ντιμάκοφ, Κοβάλεφ, Πετρόβς, Πλουζνίκοφ, Αφτοτσένκο, Πουρίν λίμπερο τον Κριβιτσένκο (λ) και αλλαγές τους Τίσεβιτς, Ερεμίν, Μποτίν, Γκαλάτοφ.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής
Λοκομοτίβ Νοβοσιμπίρσκ – Γιούγκρα Σαμοτλόρ Νιζνεβαρτόσκ 3-1 (25-18, 29-31, 25-21, 25-16)
Ζενίτ Καζάν – Zενίτ Πέτεσμπουργκ 3-0 (25-15, 25-21, 25-22)
Γιάροσλαβ – Kουζμπάς Κεμέροβο 2-3 (15-25, 25-22, 25-16, 17-25, 9-15)
Τορς Νόβι Ουρενγκόι – Γενισέι Κρασνογιάρσκ 3-0 (25-15, 25-23, 25-22)
Ντιναμό Λένιγκραντ – Ντιναμό Μόσχας 1-3 (20-25, 23-25, 25-20, 25-17)
Νόβα Σαμάρα – Μπελογκόριε Μπέλγκοροντ 3-2 (25-14, 22-25, 25-21, 23-25, 16-14)
Γκαζπρόμ Γιούγκρα Σουργκούτ – Ουράλ Ούφα 1-3 (22-25, 16-25, 25-19, 20-25)

Τα ζευγάρια της Α΄φάσης των πλέι οφ (τρεις νίκες)