*Οι δύο ομάδες έχουν ολοκληρώσει το ζέσταμα τους και σε λίγη ώρα θα ξεκινήσει η μεγάλη αναμέτρηση.
*Αρκετός κόσμος σήμερα στο κλειστό του Ρέντη που ήρθε για να υποστηρίξει τους παίκτες του Σλόμπονταν Μπόσκαν.
*Στις κερκίδες του Μελίνα Μερκούρη βρίσκονται τα δύο αστέρια του ΠΑΟΚ Γκόμεζ και Ντάντε που αν και δεν μπορούν να αγωνιστούν, ήρθαν στην Αθήνα για να υποστηρίξουν τους συμπαίκτες τους.
*Λίγα τα άδεια καθίσματα στο Μελίνα Μερκούρη, με τον κόσμο του Ολυμπιακού να έχει σχεδόν γεμίσει το γήπεδο.

dante gomez

Οι αρχικές συνθέσεις

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Φιλίποφ, Αγκάμεζ, Κοκκινάκης, Τσούπκοβιτς, Νταφ, Κόστα / Στεφάνου (λ)
ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς, Σαφράνοβιτς, Σακόγλου, Σμαραγδής, Τακουρίδης, Σωτηρίου / Γκαράς (λ)

1ο σετ: 1-0 μπλοκ του Νταφ σε πρώτο χρόνο του Σμαραγδή, 1-1 ισοφαρίζει με πλασέ ο Σακόγλου, 2-1 καρφί του Αγκάμεζ, 3-1 ζεστός ο Αγκάμεζ στο ξεκίνημα του αγώνα, άσσος του Κολομβιανού, 3-2 αστοχεί αυτή τη φορά από το σερβίς ο Αγκάμεζ, 4-2 κακό σερβίς του Σακόγλου, 4-3 κερδίζει το μπλοκ άουτ από τον Νταφ ο Σωτηρίου, 4-4 ο Τακουρίδης μπλοκάρει τον Κοκκινάκη, 4-5 επίθεση του Σαφράνοβιτς και ο ΠΑΟΚ περνάει μπροστά, 4-6 ο Σωτηρίου σκοράρει από θέση πάιπ και 3-0 σερί του δικεφάλου με τον Σωτηρίου να σερβίρει, 5-6 λάθος στο φιλέ από τους παίκτες του ΠΑΟΚ, 5-7 o Aγκάμεζ προσπάθησε να βγάλει άμυνα με το πόδι και η μπάλα κατέληξε άουτ, 5-8 εντυπωσιακό μπλοκ του Σμαραγδή στον Αγκάμεζ (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 5-9 άουτ επίθεση του Αγκάμεζ και γρήγορα ο Σλόμπονταν Μπόσκαν καλεί τάιμ άουτ, 6-9 ο Κοκκινάκης την υποδοχή και ο ίδιος την επίθεση, 7-9 μονό μπλοκ του Κοκκινάκη στον Σακόγλου, 7-10 μπλοκ άουτ κερδίζει ο Σαφράνοβιτς, 8-10 πρώτος χρόνος Άθος Κόστα, 8-11 απαντάει με τον ίδιο τρόπο ο Σμαραγδής, 8-12 στο +4 ο δικέφαλος με καρφί του Σωτηρίου, 9-12 άουτ σερβίς Σαφράνοβιτς, 9-13 μπλοκ άουτ Σωτηρίου, 10-13, 10-13 σερβίς φιλέ του Αγκάμεζ που ζητάει συγγνώμη στους συμπαίκτες του, 11-14 αστοχεί από το σερβίς ο Σακόγλου, 11-15 ίδια κατάληξη της μπάλας και από τον Τσούπκοβιτς, 12-15 Νταφ σε πρώτο χρόνο και πάει στο σερβίς, 12-16 καρφί του Σακόγλου (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 13-16 μπλοκ άουτ Αγκάμεζ, 13-17 εκπληκτική πάσα του Πέτκοβιτς που έβγαλε τον Σωτηρίου χωρίς μπλοκ, 14-17 άουτ σερβίς Πέτκοβιτς, 14-18 πλασέ Σαφράνοβιτς, 15-18 καρφί Αγκάμεζ (Στιβαχτής αντί του Άθος Κόστα για το σερβίς), 16-18 ο Τσούπκοβιτς καρφώνει στην κόντρα επίθεση και ο Ολυμπιακός μειώνει, (τάιμ άουτ ΠΑΟΚ), 16-19 πλασέ Σωτηρίου, 16-20 κακή συνεννόηση του Ολυμπιακού στο μπλοκ και ο Σωτηρίου ανενόχλητος πλασάρει (τάιμ άουτ Ολυμπιακός), 16-21 υπέρβαση του Φιλίποφ (Τερζής αντί του Σμαραγδή για το σερβίς), 16-22 άσσος του Τερζή στον Τσούπκοβιτς και η διαφορά στο +6, 17-22 πλασέ Αγκάμεζ που πάει στο σερβίς (επιστρέφει ο Σμαραγδής), 18-22 άσσος του Αγκάμεζ και τάιμ άουτ που καλεί ο Γιάννης Καλμαζίδης, 18-23 πάιπ του Σαφράνοβιτς (Παντακίδης αντί του Σακόγλου), 18-24 ο Σωτηρίου νικάει τον Φιλίποφ πάνω στο φιλέ μετά από κακή υποδοχή του Κοκκινάκη, 19-24 φιλέ από τον Τακουρίδη (επιστρέφει ο Σακόγλου), 19-25 ο Σακόγλου κερδίζει το μπλοκ άουτ από τον Κοκκινάκη και ο ΠΑΟΚ κάνει το 0-1

Πολλά τα λάθη του Ολυμπιακού στο πρώτο σετ που δεν έχει μπει με συγκέντρωση στον αγώνα, εν αντιθέσει με τον ΠΑΟΚ που μπήκε συγκεντρωμένος, εκμεταλλεύτηκε όλα τα λάθη των ερυθρολεύκων για να κάνει το 1-0.

2ο σετ: 0-1 μπλοκ του Σμαραγδή στον Κοκκινάκη, 1-1 μπλοκ του Άθος Κόστα στον Σωτηρίου, 2-1 διπλή μπαλιά από τον Σμαραγδή που παραδέχεται το λάθος του, 2-2 άουτ επίθεση Τσούπκοβιτς, 2-3 νέο μπλοκ του ΠΑΟΚ με τον Τακουρίδη στον Αγκάμεζ, 2-4 επίθεση Σακόγλου στην ευθεία και 3-0 σερί του ΠΑΟΚ και συνεχίζει να σερβίρει ο Σμαραγδής, 3-4 αστοχεί ο κεντρικός του δικεφάλου, 3-5 μπλοκ άουτ του Σακόγλου ενώ προηγήθηκαν εκατέρωθεν άμυνες από τις δύο ομάδες (τάιμ άουτ Ολυμπιακός), 4-5 μπλοκ άουτ Τσούπκοβιτς, 4-6 στο φιλέ το σερβίς του Αγκάμεζ, 4-7 διπλή μπαλιά Φιλίποφ, 5-7 καρφί Αγκάμεζ, 5-8 επίθεση Σαφράνοβιτς (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 6-8 άουτ σερβίς του Τακουρίδη, 6-9 νέο μπλοκ του Σμαραγδή στον Κοκκινάκη, 6-10 στο +4 ο ΠΑΟΚ με τον Σακόγλου, 7-10 επίθεση του Κοκκινάκη, 7-11 πολύ έξυπνα ο Σαφράνοβιτς κερδίζει το μπλοκ άουτ, 7-12 άσσος του Σαφράνοβιτς στον Κοκκινάκη (νέο τάιμ άουτ του Ολυμπιακού), 8-12 άουτ σερβίς Σαφράνοβιτς, 8-13 Σαφράνοβιτς, 8-14 μπλοκ των Τακουρίδη-Σακόγλου στον Τσούπκοβιτς (ο Φράγκος αντί του Τσούπκοβιτς που είναι αρνητικός σήμερα), 9-14 Φράγκος στην δεύτερη προσπάθεια, 10-14, 11-14 καρφί του Φράγκου και σιγά σιγά ξυπνάει και η κερκίδα (τάιμ άουτ ΠΑΟΚ), 11-15 άουτ σερβίς του Άθος Κόστα, 12-15 φιλέ σερβίς Σακόγλου, 12-16 αστοχεί από το σερβίς ο Αγκάμεζ (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 13-16 άουτ Σωτηρίου, 13-17 μπλοκ άουτ Σαφράνοβιτς, 14-17 πρώτος χρόνος Νταφ, 14-18 Σαφράνοβιτς, 15-18, 15-19 νέος πόντος του Σαφράνοβιτς που έχει πάρει το βάρος των τελευταίων επιθέσεων, 16-19, 17-19 μετά από αρκετή ώρα ο Ολυμπιακός μειώνει στους 2 με τον Φράγκο, 18-19 άουτ επίθεση Σακόγλου και 3-0 του Ολυμπιακού με τον Κοκκινάκη στο σερβίς, 19-19 υπέρβαση του Πέτκοβιτς και ισοπαλία στο δεύτερο σετ (τάιμ άουτ ΠΑΟΚ), 20-19 ο Ολυμπιακός προσπερνάει με κόντρα επίθεση του Αγκάμεζ, 21-19 λάθος του Σαφράνοβιτς από επίθεση πάιπ (Ανδρεάδης αντί του Σμαραγδή), 21-20 ο Σακόγλου σκοράρει και σταματάει το σερί του Ολυμπιακού στο 6-0, 22-20 ο Φράγκος τρυπάει το μπλοκ (επιστρέφει ο Σμαραγδής), 22-21 μπλοκ του Τακουρίδη στον Αγκάμεζ (Τερζής αντί του Σακόγλου για το σερβίς), 23-21 μπλοκ άουτ Αγκάμεζ (ο Σακόγλου επιστρέφει), 23-22 άουτ σερβίς Αγκάμεζ, 24-22 άουτ επίθεση Σαφράνοβιτς και 2 σετ μπολ για τον Ολυμπιακό, 24-23 άουτ σερβίς Φράγκος, 24-24 μπλοκ του Σαφράνοβιτς στον Νταφ και ισοπαλία, 25-24 μπλοκ άουτ του Κοκκινάκη από τον Πέτκοβιτς, 25-25 ωραίος πρώτος χρόνος του Σμαραγδή, 25-26 μπλοκ άουτ κερδίζει ο Σακόγλου και ο ΠΑΟΚ έχει το πρώτο του σετ μπολ στο δεύτερο σετ, 26-26 πρώτος χρόνος του Άθος Κόστα, 26-27 Σακόγλου και νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, 27-27 ισοφαρίζει ο Αγκάμεζ, 28-27 καρφί του Σωτηρίου και τρίτο σετ μπολ για τον δικέφαλο, 28-28 νέα ισοπαλία με πλασέ του Αγκάμεζ, 29-28 ο Ολυμπιακός έχει ευκαιρία να κάνει το 1-1 μετά το μπλοκ του Φράγκου στον Σακόγλου, 29-29 Σαφράνοβιτς πάιπ, 30-29 Νταφ σε πρώτο χρόνο, 30-30 στο φιλέ το σερβίς του Αγκάμεζ και συνεχίζεται το εκπληκτικό αυτό δεύτερο σετ, 31-30 λάθος θέσεις από τους παίκτες του ΠΑΟΚ με τον Πέτκοβιτς να διαμαρτύρεται στον Γεροθόδωρο, 32-30 άσσος του Φράγκου και ο Ολυμπιακός ισοφαρίζει σε 1-1

Εκπληκτικό το δεύτερο σετ, με τον Ολυμπιακό να μένει όρθιος και να ισοφαρίζει σε 1-1. Ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά στο σκορ, ο Μπόσκαν πέρασε τον Φράγκο αντί του Τσούπκοβιτς και το σετ άλλαξε. Οι δύο ομάδες έχασαν αρκετά σετ μπολ, ο κόσμος ξύπνησε και με τον Φράγκο ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 1-1.

3ο σετ: Συνεχίζει με τον Στιβαχτή πασαδόρο ο Ολυμπιακός, 1-0 άουτ επίθεση Σακόγλου, 1-1 λάθος του Ολυμπιακού, 2-1 ο Φράγκος καρφώνει από θέση πάιπ, 3-1 άουτ ο πρώτος χρόνος του Τακουρίδη, 3-2 Τακουρίδης σε πρώτο χρόνο, 4-2 εντυπωσιακός πρώτος χρόνος του Άθος Κόστα, 5-2 μπλοκ άουτ Αγκάμεζ, 6-2 κακή πάσα του Πέτκοβιτς στον Τακουρίδη που καρφώνει άουτ (τάιμ άουτ ΠΑΟΚ), 7-2 μπλοκ του Αγκάμεζ στον Σωτηρίου (συνεχίζει ο Άθος Κόστα στο σερβίς), 7-3 μπλοκ άουτ Τακουρίδης σε επίθεση πρώτου χρόνου, 7-4 υπέρβαση του Αγκάμεζ δίνει ο δεύτερος διαιτητής της αναμέτρησης, 7-5 επίθεση Σαφράνοβιτς και 3-0 σερί του ΠΑΟΚ με τον Σωτηρίου σέρβερ, 7-6 άσσος του Σωτηρίου στον Φράγκο, 8-6 άουτ σερβίς Σωτηρίου (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 8-7 επίθεση Σαφράνοβιτς, 9-7 σπάει το μπλοκ το καρφί του Αγκάμεζ, 9-8 σερβίς φιλέ Φράγκος, 9-9 άουτ επίθεση του Κοκκινάκη και ο ΠΑΟΚ ισοφαρίζει, 9-10 ο δικέφαλος προσπερνάει με μονό μπλοκ του Σακόγλου στον Κοκκινάκη, 10-10 σερβίς φιλέ Πέτκοβιτς, 10-11 μπλοκ άουτ Σακόγλου, 11-11 άουτ σερβίς Σαφράνοβιτς, 12-11 μπλοκ του Αγκάμεζ στον Σωτηρίου, 12-12 μπλοκ άουτ κερδίζει ο Σακόγλου από τον Άθος Κόστα, 13-12 καρφί του Αγκάμεζ, 13-13 Σακόγλου μπλοκ άουτ, 14-13 πρώτος χρόνος Άθος Κόστα, 15-13 μπλοκ των Νταφ-Αγκάμεζ στον Σωτηρίου, 15-14 μειώνει ο Τακουρίδης, 16-14 καρφί του Φράγκου (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 16-15, 17-15 επίθεση από τον Φράγκο που πάει και στο σερβίς, 17-16 άουτ το σερβίς του Φράγκου, 17-17 άσσος με την βοήθεια του φιλέ από τον Πέτκοβιτς, 18-17 Κοκκινάκης, 18-18 Σακόγλου επίθεση, 19-18 επίθεση του Αγκάμεζ, 19-19 ωραίο πλασέ πάνω από τον μπλοκ για τον Σωτηρίου, 20-19 άουτ σερβίς Σμαραγδής, 21-19 λάθος του Σαφράνοβιτς και ο Ολυμπιακός πάλι στο +2 (τάιμ άουτ ΠΑΟΚ), 21-20 μπλοκ του Τακουρίδη στον Φράγκο (Τερζής αντί του Σακόγλου), 22-20 επίθεση του Φράγκου (επιστρέφει ο Σακόγλου), 23-20 μπλοκ του Νταφ στον Σωτηρίου, 24-20 κακή επίθεση και άουτ από τον Σακόγλου, 25-20 πλασέ του Φράγκου και ο Ολυμπιακός περνάει μπροστά με 2-1 σετ.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος του ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ, είχε τον έλεγχο παρόλο που έχασε μία διαφορά 4 πόντων στο ξεκίνημα του σετ. Ο δικέφαλος μείωσε, ωστόσο κάποια λάθη των παικτών του Γιάννη Καλμαζίδη έδωσαν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να προηγηθεί με 2-1.

4ο σετ: 1-0 πατάει τη γραμμή του σερβίς ο Σαφράνοβιτς, 2-0 η επίθεση του Φράγκου κατέληγε άουτ ωστόσο ακούμπησε ο Γκαράς, 3-0 μπλοκ του Αγκάμεζ στον Σωτηρίου, 4-0 πάιπ του Κοκκινάκη, 4-1 σταματάει το σερί του Ολυμπιακού με πλασέ ο Σακόγλου, 4-2 άσσος του Σμαραγδή στον Στεφάνου, 5-2 Άθος Κόστα σε πρώτο χρόνο, 6-2 μπλοκ του Φράγκου στον Σακόγλου, 6-3 ο Σακόγλου παίρνει το αίμα του πίσω μπλοκάροντας τον Φράγκο, 7-3 σερβίρει στο φιλέ ο Σακόγλου, 7-4 άουτ σερβίς Αγκάμεζ, 8-4 πάιπ του Κοκκινάκη (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 8-5 στο φιλέ το σερβίς του Φράγκου, 9-5 πλασέ του Στιβαχτή, 9-6 μπλοκ άουτ Σαφράνοβιτς, 10-6 πάιπ του Φράγκου, 10-7 καρφί του Σαφράνοβιτς, 11-7 άουτ σερβίς Σαφράνοβιτς, 12-7 Αγκάμεζ χωρίς μπλοκ, 13-7 πολύ κακή πάσα του Πέτκοβιτς και ο Καλμαζίδης καλεί γρήγορα τάιμ άουτ για να ηρεμήσει τους παίκτες του, (Τερζής αντί του Πέτκοβιτς), 13-8 μονό μπλοκ του Σακόγλου στον Φράγκο, 14-8 άουτ σερβίς Σμαραγδής, 14-9 Σακόγλου μπλοκ άουτ και πάει για το σερβίς, 15-9 καρφί του Αγκάμεζ στη διαγώνιο, 15-10 σερβίρει στο φιλέ ο Αγκάμεζ, 16-10 στο φιλέ το σερβίς του Σωτηρίου (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 16-11 λάθος σερβίς του Φράγκου, 16-12 μπλοκ του Σμαραγδή σε πρώτο χρόνο του Νταφ, 17-12 λάθος του Τερζή, 17-13 μπλοκ άουτ Σακόγλου, 17-14 άουτ επίθεση Αγκάμεζ (τάιμ άουτ Ολυμπιακός), 17-15 μπλοκ του Σμαραγδή στον Αγκάμεζ και ο ΠΑΟΚ ξαναμπαίνει στη διεκδίκηση του σετ, 17-16 νέο μπλοκ του Σμαραγδή στον Κοκκινάκη (ο Φιλίποφ επσιτρέφει μετά από αρκετή ώρα), 17-17 ισοφαρίζει ο Σακόγλου στην κόντρα επίθεση μετά από κακή υποδοχή του Φράγκου (συνεχίζει ο Τερζής στο σερβίς και 5-0 σερί του ΠΑΟΚ), 18-17 πρώτος χρόνος Άθος Κόστα, 19-17, (Παπαδόπουλος αντί του Σωτηρίου), 20-17 μπλοκ άουτ του Κοκκινάκη από τον Σακόγλου και απαντάει με 3-0 σερί ο Ολυμπιακός (τάιμ άουτ ΠΑΟΚ), 21-17 μονό μπλοκ του Κοκκινάκη στον Σακόγλου, 22-17 άσσος του Φιλίποφ και 5-0 του Ολυμπιακού σε πολύ κρίσιμο σημείο, 23-17 άουτ επίθεση του Σακόγλου, 23-18 μπλοκ του Σακόγλου στον Αγκάμεζ και βάζει τέλος στο 6-0 των ερυθρολεύκων, 24-18 πρώτος χρόνος Άθος Κόστα και 6 ματς μπολ για τον Ολυμπιακό, 24-19 πάιπ Σαφράνοβιτς, ο Άθος Κόστα σε πρώτο χρόνο κάνει το 25-19 και ο Ολυμπιακός ολοκληρώνει την ανατροπή και παίρνει τη νίκη με 3-1 και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας.