07-04-2015 21:58

Η Κηφισιά στην 6αδα, η Ορεστιάδα στην 8αδα

Σε αγώνα... αγγαρεία ο Α.Ο.Κηφισιάς κράτησε τη σοβαρότητα του και με υπεροχή στο μπλοκ αλλά και στην επίθεση νίκησε την Ορεστιάδα 3-0 για τις θέσεις 5-8 και θα περιμένει το νικητή του αγώνα Εθνικός - Παμβοχαϊκός για την 5η θεση.
H Kηφισιά είχε όπλο το μπλοκ, έκανε λίγα λάθη σε υποδοχή και επίθεση και είχε συνέχεια το προβάδισμα στο σκορ. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιοβάνοβιτς ενώ άλλη μία φορά ο Ρουμελιωτάκης έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση σε υποδοχή και επίθεση. Το δίδυμο των Σουλτανόπουλου, Παπαγγελόπουλου σταμάτησε τις επιθέσεις της Ορεστιάδας που εκδηλώθηκαν κυρίως με τον Λούνα.

Η Ορεστιάδα ακολούθησε στο σκορ μόνο στο 2ο σετ όταν μείωσε τη διαφορά σε 21-20, αλλά η Κηφισιά με εξαιρετική άμυνα έβγαλε κόντρα επιθέσεις και πήρε το σετ 25-22.

Όπως και στο 1ο σετ, έτσι και στο 3ο σετ ο ΠΑΟΚ πήρε από την αρχή μεγάλη διαφορά και πήρε δίκαια τη νίκη.

Διαιτητές: Ονόπας, Φραγκάκης

1ο σετ: 8-7, 16-11, 21-14, 25-17
2ο σετ: 6-8, 16-12, 21-20, 25-22
3ο σετ: 8-4, 16-10, 21-14, 25-15

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-22, 25-15)

*Οι πόντοι του Α.Ο.Κηφισιάς προήλθαν: 4 άσσοι, 37 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Ορεστιάδας προήλθαν: 3 άσσοι, 30 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1π. (1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 9 (3/9, 5 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαγγελόπουλος 7 (3/6, 4 μπλοκ), Φερέρα 10 (8/16, 2 μπλοκ, 78% υπ., 44% άριστες υπ.), Ρουμελιωτάκης 10 (8/11, 2 άσσοι, 87% υπ., 60% άριστες υπ.), Γιοβάνοβιτς 18 (15/23, 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Ταμπουρατζής (λ. - 68% υπ., 42% αριστες υπ.), Κοντός, Σούρδι.

Α.Ο.ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 1 (1 μπλοκ), Λούνα 18 (16/32, 2 μπλοκ), Τόμσον 3 (3-7), Γκιγιέρμε Φερέιρα 8 (7/19, 1 μπλοκ, 57% υπ., 29% άριστες υπ.), Πεντίδης 3 (2/6, 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 5 (2/9, 3 άσσοι, 67% υπ., 42% άριστες υπ.) / Κωνσταντινίδης (λ. - 76% υπ., 39% άριστες υπ.), Σκαρλατίδης, Καρδαμανίδης.