12-04-2014 22:30

Ανατροπή σωτηρίας

Πραγματοποιώντας μια μεγάλη ανατροπή ο Παναθηναϊκός έφερε... τούμπα το ντέρμπι με τον Άρη και γύρισε το εις βάρος του 0-2, για να πάρει την νίκη με 3-2 μείωνοντας την διαφορά από τους «κιτρινόμαυρους» στον πόντο.
Ο Άρης μπήκε δυνατά στον αγώνα και με πολύ καλό σερβίς (3 άσσοι στο 1ο σετ) αλλά και ορεξάτους τους Χαριτωνίδη και Αρμενάκη πήρε από την αρχή τον έλεγχο στο σκορ με 9-4 και 13-10. Τα σερβίς του Χαριτωνίδη πάνω στον Γκάλιτς έφερναν σερί 3-0 για το 16-10. Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ νευρικός έχανε πολλά σερβίς και έκανε λάθη στην τελική προσπάθεια και η διαφορά στο τέλος του σετ έκλεισε στο +10 (25-15).

Η μεγάλη μάχη ξεκίνησε στο πρώτο μισό του δεύτερου σετ όπου οι δύο ομάδες ήταν μαζί μέχρι το 11-11. Αυτή τη φορά ήταν τα σερβίς του Αρμενάκη που έκαναν ρήγμα στην υποδοχή του «τριφυλλιού» και με σερί 4-0 η διαφορά έφτασε στο 15-11. Οι «κιτρινόμαυροι» με κοντρόλ βόλεϊ, καλό μπλοκ και τους Κυριακίδη, Αρμενάκη να σηκώνουν το βάρος της επίθεσης έφτασαν στο 25-21 και στο 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο Γιάννης Καλμαζίδης γύρισε την περιστροφή του για να βγάλει τον Γκάλιτς απέναντι από τον Χαριτωνίδη, ο Κροάτης απελευθερώθηκε επιθετικά, το σερβίς του Παναθηναϊκού έγινε πιο αποτελεσματικό και η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Το 7-5 έγινε 9-5 με επίθεση του Γκάλιτς και το μπλοκ του Αμορόσο την ώρα που οι οπαδοί του Παναθηναϊκού είχαν δημιουργήσει θερμή ατμόσφαιρα για τους παίκτες τους «πράσινους». Η διαφορά διατηρήθηκε στους 3-4 πόντους μέχρι το 20-16 όταν Γκάλιτς και Καρυπίδης με κόντρα επιθέσεις έκαναν το 22-16 κρίνοντας το σετ το οποίο τελείωσε με 25-17.Από τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει απελευθερώθηκε με τον Καρυπίδη και τον Μπέλο να βελτιώνουν τα ποσοστά τους στην επίθεση.

Το 4ο σετ ξεκίνησε με προβάδισμα 6-2 και 12-6, ενώ ο εκνευρισμός των παικτών του Άρη ήταν φανερός. Από εκεί και πέρα τα πάντα έβγαιναν στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού, από το σερβίς μέχρι την άμυνα. Η είσοδος του Γκόρτσανιουκ δεν άλλαξε την ροή του αγώνα καθώς οι πράσινοι έκαναν το 18-9 και 21-12 στέλνοντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ με το 25-17 και το 2-2.

Στο τάι μπρέικ με ένα σερί 3-0 που προήλθε από επιθέσεις Μπέλου, Αμορόσο και λάθος του Αρμενάκη ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα 5-2 το οποίο διατήρησε και αύξησε όσο το σετ έφτανε προς το τέλος του με τους Καρυπίδη και Γκάλιτς να είναι ασταμάτητοι. Ο αγώνας τελείωσε με επίθεση του Γκάλιτς και τον κόσμο του Παναθηναϊκού να αποθεώνει.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Κυριοπούλου

1ο σετ: 4-8, 10-16, 14-21, 15-25
2ο σετ: 7-8, 12-16, 16-21, 21-25
3ο σετ: 8-5, 16-13, 21-16, 25-17
4ο σετ: 8-4, 16-8, 21-12, 25-17
5ο σετ: 5-2, 10-6, 12-6, 15-9

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 54 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 6 άσσους, 36 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (15-25, 21-25, 25-17, 25-17, 15-9)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 12 (9/21 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 43% υπ - 21% άριστες), Στιβαχτής 2 (2 μπλοκ), Αμορόσο 10 (8/12 επ, 2 μπλοκ), Μουρ 7 (3/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπέλος 17 (14/25 επ, 3 μπλοκ), Καρυπίδης 18 (18/34 επ, 78% υπ - 22% άριστες) / Κουρούπης (λ, 42% υπ - 26% άριστες), Λιόντας, Καπίρης 1 (1/1 επ, 100% υπ - 50% άριστες), Μανιόπουλος 1 (1/4 επ), Μαδούρας, Πολυχρονιάδης

ΑΡΗΣ (Σπύρος Φίνος): Κυριακίδης 11 (10/20 επ, 1 άσσος, 50% υπ - 35% άριστες), Ντίνας 7 (4/12 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαδημητρίου 2 (2/12 επ, 56% υπ - 38% άριστες), Χαριτωνίδης 5 (2/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χατζηπαραδείσης 4 (1/4 επ, 3 μπλοκ), Αρμενάκης 19 (13/26 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 56% υπ - 50% άριστες), Ίλιτς 1 (1 μπλοκ), Γάτσης, Ντάμποβιτς, Γκόρτσανιουκ 5 (4/16 επ, 1 μπλοκ, 25% υπ - 6% άριστες).

Περιγραφή αγώνα: ΕΔΩ

TO ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ PLAY OUT VOLLEYLEAGUE ΟΠΑΠ 2013-2014
1η Αγωνιστική Play Out
Τετάρτη 9/4/2014 Μίκρας 20.00: Άρης - Νίκη Αιγινίου 3-1 (25-21, 22-25, 25-16, 25-22)
Διαιτητές: Γεωργιάδης, Βασιλειάδης. Παρατηρητής: Κάλλης. Επόπτες: Μαυρίδης, Δρανίτσας. Γραμματεία: Καρακούλια
Τετάρτη 9/4/2014 Παναχαϊκής 20.00: Παναχαϊκή - Παναθηναϊκός 3-1 (26-28, 25-20, 25-18, 31-29)
Διαιτητές: Μυλωνάκης, Ονόπας. Παρατηρητής: Ιορδανίδης. Επόπτες: Γεράνιος, Λιναρδάτος. Γραμματεία: Δανιά.
2η Αγωνιστική Play Out
Γυμναστήριο Πανελληνίου 19.00: Παναθηναϊκός - Αρης 3-2 (15-25, 21-25, 25-17, 25-17, 15-9)
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Κυριοπούλου. Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Χρηστίδης Χρ., Καλομοίρης. Γραμματεία: Παπασηφάκη
Γυμναστήριο Αιγινίου 19.00: Νίκη Αιγινίου - Παναχαϊκή 2-3 (25-23, 25-27, 22-25, 25-23, 09-15)
Διαιτητές: Μπαντιανίδης, Ιωαννίδης. Παρατηρητής: Αντωνούλης. Επόπτες: Χριστοφορίδης, Κατσιούλης. Γραμματεία: Αναστασίου

4. Νίκη Αιγινίου 2 18 (29-58) 0 2
*Η πρώτη ομάδα θα πάρει την 9η θέση της τελικής κατάταξης, η δεύτερη ομάδα την 10η θέση της τελικής κατάταξης, η τρίτη ομάδα θα πάρει την 11η θέση της τελικής κατάταξης και η τέταρτη ομάδα της βαθμολογίας θα καταταχθεί στην 12η θέση. Η 11η και 12η ομάδα θα υποβιβαστούν στην Α2 ανδρών.