05-04-2014 22:04

Νίκησε αλλά παρέμεινε τέταρτος ο Φοίνικας

Δύσκολο 3-0 του Φοίνικα Σύρου επί της Νίκης Αιγινίου για την τελευταία στροφή της κανονικής περιόδου της Volleyleague. Η Σύρος τερμάτισε στην 4η θέση και θα αντιμετωπίσει στα πλέι-οφ τον Ολυμπιακό με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν το πλεονέκτημα της έδρας. Από τους νικητές πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Γιάνουσεκ και ο Τακουρίδης, ενώ από τους ηττημένους διασώθηκε ο Παλέντζας.

Η Νίκη Αιγινίου βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας μαζί με την Παναχαϊκή και είναι στο -6 βαθμούς από τον Παναθηναϊκό και -5 από τον Άρη που οδηγούνται στα πλέι άουτ.

Δυνατά μπήκαν στο παιχνίδι και οι δύο ομάδες, χωρίς καμία να μπορεί να πάρει διαφορά ασφαλείας. Η Νίκη έφτασε κοντά στην κατάκτηση του σετ καθώς προηγήθηκε με 24-21, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 5-0 με τον Τακουρίδη στο σερβίς πήραν το σετ με 26-24. Ο Γιάνουσεκ πήρε το side-out (24-22), με δύο λάθη των γηπεδούχων ήρθε η ισοφάριση σε 24-24, το μπλοκ του Τσας στον Μακλάχλιν έδωσε το προβάδισμα και το σετ ολοκληρώθηκε με απίστευτο τρόπο, όταν η επίθεση του Μακλάχλιν βρήκε στο σώμα του Τακουρίδη και κατέληξε στο παρκέ από την πλευρά της Νίκης!

Στο 2ο σετ ο Φοίνικας είχε συνεχώς ένα μικρό προβάδισμα και όταν η Νίκη Αιγινίου έκανε την αντεπίθεσή της (20-20) ο Ντιάτσκοφ με κόντρα επίθεση και μπλοκ στον Παλέντζα έκανε το σκορ 20-23 και καθάρισε το σετ.

Η ψυχολογία ήταν πλέον υπέρ των παικτών του Ανδρεόπουλου, οι οποίοι μετά το αρχικό 7-5 υπέρ των γηπεδούχων στο 3ο σετ, πήραν γρήγορα το προβάδισμα και τη διαφορά χάρη στα πολύ καλά σερβίς των Τερζή (από 7-5 σε 7-10) και Τακουρίδη (από 9-12 σε 9-15) και την καλή λειτουργία του μπλοκ. Το σετ και κατʼ επέκταση το παιχνίδι είχε κριθεί με την διαφορά να πέφτει μόνο προσωρινά στους τρεις (16-19) και την συριανή ομάδα τελικά να το παίρνει άνετα.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Βασιλειάδης

1ο σετ: 8-7, 14-16, 20-21, 24-26
2ο σετ: 4-8, 15-16, 20-21, 23-25
3ο σετ: 7-8, 10-16, 17-21, 19-25

*Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 2 άσσους, 37 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν από 6 άσσους, 39 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 0-3 (24-26, 23-25, 19-25)

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Γιάννης Μέλκας): Αναστασιάδης 2 (2/3 επ), Νταλιέγκε 1 (1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 9 (8/19 επ, 1 μπλοκ, 71% υπ - 50% άριστες), Μακ Λαχλίν 11 (8/16 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 62% υπ - 46% άριστες), Χαραλαμπίδης 5 (2/5 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παλέντζας 16 (14/32 επ, 2 μπλοκ) / Αγγελής (λ, 53% υπ - 44% άριστες), Μπλάνκεναου, Γκορίδης 5 (3/3 επ, 2 μπλοκ), Παράσογλου, Γεωργόπουλος

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τερζής 1 (1/1 επ), Τσας 12 (8/26 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γιάνουσεκ 16 (13/17 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 47% υπ - 35% άριστες), Ντιάτσκοφ 11 (8//15 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 40% υπ - 25% άριστες), Τακουρίδης 11 (7/8 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πελεκούδας 5 (2/9 επ, 3 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 89% υπ - 33% άριστες), Λάππας, Σφενδυλάκης