05-04-2014 19:52

Με καρδιά πρωταθλητή, «τελείωσε» τα Βριλήσσια ο Ολυμπιακός

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, και είχε να αντιμετωπίσει τα πολύ μαχητικά Βριλήσσια, ο Ολυμπιακός κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να επιβλήθει τελικά με 1-3, έχοντας κορυφαία την Κοσμά με 21 πόντους και 4 άσσους. Εξαιρετική σε υποδοχή και άμυνα ήταν η Κονόμι. Από μεριάς Βριλησσίων, η Τουριάφ είχε 25 πόντους, παίρνοντας τις περισσότερες επιθέσεις και τελειώνοντας πολύ δύσκολες μπάλες.

Στο πρώτο σετ τα Βριλήσσια από το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ πήραν αέρα δύο πόντων (8-6) φτάνοντας στο +4 (16-12) αφού ο Ολυμπιακός και δεν πίεζε από το σερβίς και αρκετά λάθη έκανε σε όλους τους τομείς.
Οι ερυθρόλευκες πλησίασαν στον πόντο (16-15) με την Μονζόνι, αλλά τα Βριλήσσια απάντησαν αμέσως (18-15 Τουριάφ, 20-16 άσος Χατζηνικολάου) με τον Ολυμπιακό να κάνει την τελευταία προσπάθεια μειώνοντας με μπλοκ της Κις στην Τουριάφ σε 22-20, ωστόσο αυτός ήταν ο τελευταίος πόντος των ερυθρόλευκων, αφού η Τουριάφ καθάρισε το σετ.

Στο δεύτερο σετ έσπασαν καρδιές με τις δύο ομάδες να δίνουν μία απίστευτη μάχη. Ο Ολυμπιακός ήταν μεν βελτιωμένος (προηγήθηκε 7-10), αλλά η κακή μέρα της Χριστοδούλου επέτρεψε στα Βριλήσσια να τρέξουν σερί 7-1 για το 14-11 για να απαντήσει η Κις με δύο άσους για το 14-15.
Ο Ολυμπιακός με την Τέζα πλέον στο γήπεδο έφτασε σε σετ μπολ (22-24) όμως η Χαντάβα με επίθεση κι η Χατζηνικολάου με άσο στην Κοσμά έκαναν το 24-24 για να γίνει η φάση του αγώνα στο 28-27. Η Κονόμι έβγαλε δύσκολα την υποδοχή, η Χριστοδούλου έγινε ένα με το παρκέ και έσωσε τη μπάλα, για να ακολουθήσει μπλοκ της Τένεβα στην Χαντάβα για το 28-28! Αμέσως μετά οι αθλήτριες των Βριλησσίων δεν έκαναν ντουμπλάζ σε εύκολη φάση αφήνοντας τη μπάλα να σκάσει στο παρκέ και η Χριστοδούλου με άσο έκλεισε το σετ.

Ανάλογη εξέλιξη είχε και το τρίτο σετ με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν μέχρι το 19-19, το οποίο μετατράπηκε σε 19-22 με τα λάθη των Βριλησσίων στην υποδοχή και να κλείσει το σετ με άουτ επίθεση της Χαντάβα.

Με την έναρξη του δ’ σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-7 κι όλα έμοιαζαν να έχουν τελειώσει καθώς η διαφορά παρέμεινε μέχρι το 8-13. Δύο λάθη των ερυθρόλευκων έφεραν το σκορ στο 11-13, ωστόσο στο 14-19 και πάλι οι περισσότεροι πίστεψαν ότι το ματς κρίθηκε. Τα κορίτσια των Βριλησσίων όμως εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τη χαλάρωση του Ολυμπιακού, άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά (17-20) και ισοφάρισαν 22-22 με λάθος της Χριστοδούλου βάζοντας φωτιά στο ματς! Η Σοφιά Κοσμά με επίθεση έφερε το πρώτο ματς μπολ για τον Ολυμπιακό και το δικό της σερβίς χάλασε την υποδοχή με την Τουριάφ να καρφώνει στο φιλέ και να δίνει τέλος στην αγωνία.

Τα σετ: 25-20, 29-31, 21-25, 23-25

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ (Σαμαράς - Κίτσου): Γκλιγκόροβιτς 1 (1 μπλοκ), Ριμπέιρο 9 (7/34 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. – 44% άριστες), Τουριάφ 25 (23/47 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Χατζηνικολάου 11 (3/6 επ., 4 άσοι, 4 μπλοκ), Οικονομίδου 10 (9/13 επ., 1 μπλοκ), Χαντάβα 15 (13/38 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 39% άριστες), Κοκκίου –λ (48% υπ. – 36% άριστες) / Καραγκούνη, Γιοβάνη, Μαβιλίδη, Λεωνίδου
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νικολάκης): Γιώτα 7 (3/13 επ., 4 μπλοκ), Κοσμά 21 (16/30 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 61% άριστες), Κις 18 (12/39 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Μονζόνι 13 (9/17 επ., 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (3/5 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τένεβα 16 (11/30 επ., 2 άσοι, 3 78% υπ. – 59% άριστες), Κονόμι – λ (89% υπ. – 82% άριστες) / Κωνσταντίνου, Τέζα