16-11-2014 23:29

Δεύτερο «γλέντι» στη Γλυφάδα

Μεγάλης σημασίας νίκη πήρε ο Παναθηναϊκός που πέρασε από την Γλυφάδα, επικρατώντας με 3-1 της ΑΕΚ για την 4η αγωνιστική της Volleyleague. Το μπλοκ και το σερβις ήταν τα δυνατά σημεια της ομάδας του Ανδρεόπουλου, ο οποίος έιδε τον Καμίνσκι να σημειώνει 19 πόντους. Μεγάλο ματς και από τον Σωτήρη Πανταλέοντα στο γήπεδο που έχει ζήει μεγάλες στιγμές.  Ήταν μια πολύ όμορφη μέρα για τους οπαδούς του Παναθηναϊκου που είδαν την γυναικεία και την ανδρική ομάδα και επικρατεί της ΑΕΚ

Ο Παναθηναϊκός είχε την ουσία στα δύο πρώτα σετ με αποτελεσματικό σερβίς, περισσότερες λύσεις στην επίθεση και καλό μπλοκ που του έδωσε την ευκαιρία να πάρει διαφορά στο πρώτο σετ και να ανατρέψει το προβάδισμα της ΑΕΚ στο δεύτερο σετ.

Με ορεξάτο τον Πρωτοψάλτη, τον Στιβαχτή να κάνει πολύ καλή εμφάνιση και τους Χόι, Πανταλέων να ελέγχουν το φιλέ ο Παναθηναϊκος ξέφυγε στο 1ο σετ με 6-2. Αυτή τη διαφορά την κράτησε μέχρι το τέλος του σετ καθώς η ΑΕΚ όσες φορές επιχείρησε να μειώσει τη διαφορά έκανε λάθη και δεν ήταν αποτελεσματική στην κόντρα επίθεση. Μάλιστα ακόμα και όταν ο Κριντς πήρε άσσο και μείωσε 17-15, ο Παναθηναϊκός βρήκε τις λύσεις να ξεφύγει εκμεταλευόμενος δύο μπλοκ και δύο λάθη από Παγιάν, Ωρολογά. Οι πράσινοι από το 22-20 που πιέστηκαν πήραν δύο πόντους με Χόι και Πανταλεων φτάνοντας στο 25-21 και στο 1-0 σετ.

Ίδια εικόνα με το 1ο σετ είχε και το 2ο σετ στο ξεκίνημα του. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 6-2 αλλά η ΑΕΚ βελτίωσε το σερβίς της με τους Παγιάν, Κριντς, ενώ ο Μπουρκόφσκι με πρώτο χρόνο έφερε την ισοφάριση 10-10. Ο Πρωτοψαλτης με επίθεση στην ευθεία έκανε το 11-10 και από εκεί το σημείο άρχισαν διαδοχικές εναλλαγές στο σκορ. Η ΑΕΚ με το σερβίς του Κριντς και «εκτελεστή» τον Ραντούνοβιτς έκανε σερί 4-0 και πήρε ροβάδισμα 14-11, ενώ στην επόμενη φάση ο Παγιάν δέχτηκε κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία του ύστερα από άουτ που χρεώθηκε σε επίθεση. Η «Ενωση» άνοιξε τη διαφορά και με +4 (17-13) όταν ο Κουκ κάρφωσε άουτ αλλά ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις για την αντεπίθεση του έχοντας όπλο το μπλοκ. Πίεσε με φλοτ σέρβις της ΑΕΚ, μείωσε με μπλοκ πάνω στον Παγιαν (17-15) και ισοφάρισε με νέο μπλοκ των Πανταλέων - Πρωτοψάλτη πάνω στον Παγιάν 19-19. Με νέο μπλοκ του Καμίνσκι πάνω στον Παγιάν ο Παναθηναϊκός προσπέρασε 22-21 και με τον Κουκ έκανε και το 23-21. Ο Κουκ έκανε λάθος στην επόμενη φάση (22-23) και ο Παγιάν ισοφάρισε 23-23 αλλά οι πράσινοι με τον Χόι και άουτ επίθεση του Παγιάν πήραν το σετ 25-23 και έκαναν το 2-0.

Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει το σετ και να κάνει το 3-0, αλλά το μπλοκ της ΑΕΚ με τον Μπουρκόφσκι και η αγωνιστική άνοδος του Παγιάν κράτησαν την «Ενωση» στον αγώνα. Από το 7-7 ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 3-0 ύστερα από διαδοχικά κιτρινόμαυρα λάθη. Η διαφορά εκτοξεύτηκε και στο +5 (16-11) αλλά οι πράσινοι δεν σιγούρεψαν το παιχνίδι τους. Με διαδοχικά άουτ του Καμίνσκι και μπλοκ από Μπουρκόφσκι, Ανδρεάδη η ΑΕΚ έκανε σερί 5-0 και ισοφάρισε 16-16. Το «Μάκης Λιούγκας» πήρε φωτιά, ακολούθησαν εναλλαγές στο σκορ και στο 2-20 ο Παγιάν με επίθεση και ο Μπουρκόφσκι με δύο μπλοκ στον Πρωτοψάλτη έκαναν το 24-20 και στη συνέχεια με επίθεση του Παγιάν έγινε το 25-22 βάζοντας την ΑΕΚ στον αγώνα καθώς μείωσε με 2-1 σετ.

Ο Παναθηναϊκός περιόρισε τα λάθη του 4ο σετ, ενώ η ΑΕΚ έχασε τη συγκέντρωση της. Οι πράσινοι μπήκαν δυνατά με πρωταγωνιστή τον Χόι που έκανε σερί 4-0 για το 10-6. Από εκεί και πέρα η υποδοχή της ΑΕΚ δεν είχε ποιότητα, οι πράσινοι πήραν τον έλεγχο στο μπλοκ, ενώ στο 17-14 έκαναν νέο σερί 3-0 Καμίνσκι και μπλοκ Πανταλέων εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +6 (20-14) εξασφαλίζοντας το πολύτιμο τρίποντο.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Κουτσούλας

1ο σετ: 3-8, 13-16, 18-21, 21-25
2ο σετ: 6-8, 16-13, 21-20, 23-25
3ο σετ: 7-8, 11-16, 21-20, 25-22
4ο σετ: 6-8, 12-16, 15-21, 17-25

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 3 άσσους, 44 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 52 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 1-3 (21-25, 23-25, 25-22, 17-25)

ΑΕΚ (Ελγκέτα): Ωρολογάς 1 (1/6 επ, 82% υπ - 36% άριστες), Ραντούνοβιτς 6 (6/12 επ, 71% υπ - 43% άριστες), Παγιάν 25 (22/40 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπουρκόφσκι 14 (9/15 επ, 5 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Κρνιτς 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 65% υπ - 39% άριστες), Οικονόμου 4 (3/16 επ, 1 μπλοκ, 65% υπ - 35% άριστες), Ίλιτς, Κατσανεβάκης, Δημητρούδης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 19 (15/23 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1/3 επ), Κουκ 10 (8/17 επ, 2 μπλοκ, 55% υπ - 41% άριστες), Πρωτοψάλτης 14 (13/33 επ, 1 μπλοκ, 75% υπ - 50% άριστες), Χόι 11 (8/12 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πανταλέων 14 (7/13 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 69% υπ - 40% άριστες), Σαμαντάς, Λουκάς