13-01-2016 19:38

Θρίαμβος Ολυμπιακού με ηγέτη τον Τσουκ

Με τον Μπόζινταρ Τσουκ να κάνει το καλύτερό του ματς, ο Ολυμπιακός νίκησε του Φοίνικα Σύρου με 3-0 στο ντέρμπι κορυφής για την 12η αγωνιστική στην Volley League.
Ο Μαυροβούνιος έπαιξε και για τον Έγκλεσκαλνς που αγωνίστηκε ελαχιστά και με 17 πόντους ηγήθηκε της προσπάθειας των ερυθρολεύκων. Ο Φοίνικας είχε την ευκαρία του να ισοφαρίσει σε 1-1, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε το προβάδισμα των 5 πόντων (9-14) και πληρώνοντας στην αγωνιστική απραξία 20 ημέρών (χωρίς ούτε φιλικά) δέχθηκε την ήττα.

Με αυτή τη νίκη ο Ολυμπιακός... ξεφορτώνεται τον Φοίνικα από την κορυφή της βαθμολογίας, αλλά απέκτησε και προβάδισμα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Ο Φοίνικας αντέδρασε ουσιαστικά μόνο στο 2ο σετ όταν και είχε προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος με 8-3, 14-9, 21-18 αλλά ο Ολυμπιακός κατέφερε να ανατρέψει την εις βάρος του διαφορά και να επικρατήσει 25-23.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν άριστη τακτική στο μπλοκ που τους απέφερε 13 πόντους και αποτελεσματική άμυνα. Ο Φοίνικας έδειξε επηρεασμένος από την περίοδο των διακοπών και πλέον βρίσκεται στο -3 από τον Ολυμπιακό.

Βασικός διαγώνιος για τον Ολυμπιακό σε όλα τα σετ ήταν ο Σακόγλου, ενώ ο Έγκλεσκαλνς που ξεπερνάει σταδιακά το πρόβλημα στον αχίλλειο αγωνίστηκε αλλαγή στο 2ο και στο 3ο σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Φραγκάκης

1ο σετ: 8-4, 16-7, 21-12, 25-15
2ο σετ: 3-8, 12-16, 18-21, 25-23
3ο σετ: 8-5, 16-15, 21-18, 25-19

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 35 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλών και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 1 άσσο, 39 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (25-15, 25-23, 25-19)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σακόγλου 10 (7/22 επ, 3 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 6 (3/4 επ, 3 μπλοκ), Φιλίποφ, Τσουκ 17 (12/16 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 71% υπ - 50% άριστες), Όγκουρτσακ 7 (4/14 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 75% υπ - 70% άριστες), Σπίνου 7 (7/10 επ) / Ταμπουρατζής (λ, 46% υπ - 38% άριστες), Στιβαχτής, Έγκλεσκαλνς 3 (2/5 επ, 1 μπλοκ), Κοκκινάκης

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 8 (7/11 επ, 1 μπλοκ), Φέργκιουσον 1 (1 μπλοκ), Πάρις 1 (1/3 επ), Κάλντγουελ 6 (6/17 επ, 61% υπ - 50% άριστες), Ντόκιτς 14 (13/36 επ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 10 (10/16 επ, 38% υπ - 38% άριστες) / Ζήσης (λ, 74% υπ - 68% άριστες), Ηλίας, Λάππας 3 (2/6 επ, 1 μπλοκ, 43% υπ - 29% άριστες)