• JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 1734
08-12-2014 22:24

Πρώτη ήττα στην Κυψέλη με δημιουργούς Βούλιν και Παπαδόπουλο

Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση για την Volleyleague, ο Παμβοχαϊκός πήρε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη και ανάγκασε τον Παναθηναϊκό στην πρώτη ήττα εντός. Η ομάδα του Βραχατίου έφυγε από το κλειστό της Κυψέλης με 3-2, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Βούλιν, ενώ ο Παπαδόπουλος ήταν αυτός που πήρε στις πλάτες του την ομάδα, από το τέταρτο σετ και μετά. Προηγήθηκε βράβευση του Σωτήρη Πανταλέοντα.
Ο Παναθηναϊκός σε πολλά σημεία του παιχνιδιού φάνηκε να έχει τον έλεγχο αλλά δεν το αξιοποίησε. Στο 1ο σετ προηγήθηκε με 9-6 και διατήρησε το +3 μέχρι το 14-11 αλλά το σερί 3-0 του Παμβοχαϊκού έφερε το ματς στα ίσια (14-14). Με το μπλοκ του Χόι και τον άσσο του Πρωτοψάλτη ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 19-17, αλλά η επίθεση και ο άσσος του Ασπιώτη έφεραν την ισοφάριση 22-22. Η επίθεση του Βούλιν και αργότερα του Στεβανοβιτς έφεραν τον Παμβοχαϊκό σε απόσταση βολής και το σετ τελείωσε με επίθεση του Νέμεθ 25-23.

Ισοφάριση και προβάδισμα

Με το σερβίς του Πρωτοψάλτη ο Παναθηναϊκός έκανε δυναμικό μπάσιμο στο 2ο σετ με προβάδισμα 6-0. Η διαφορά όχι μόνο κρατήθηκε μέχρι το τέλος και οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σχετικά ξεκούραστα 25-19.

Τα σερβίς του Χόι έφεραν προβάδισμα 6-2 σετ στο ξεκίνημα του 3ου σετ. Ο Παμβοχαϊκός είχε πρόβλημα στην υποδοχή και οι «πράσινοι» είχαν επιβάλει το ρυθμό τους με προβάδισμα σε όλο το  σετ. Το 16-10 έγινε 17-15 αλλά ο Κουκ και ο Πρωτοψάλτης αύξησαν και πάλι τη διαφορά στο 19-15 και το σετ τελείωσε 25-20 για τον Παναθηναϊκό.

Ανατροπή απο 18-11

Ίδια εικόνα και στο 4ο σετ και τίποτα δεν έδειχνε αυτό που θα επακολουθούσε. Ο Μάικλ Μέρτεν έβγαλε όλους τους βασικούς του και ο Παναθηναϊκός πολύ άνετα πήρε προβάδισμα 8-4 και 16-9 και 18-11 με τον Πανταλέων. Από εκεί και πέρα τα πάντα αλλάζουν. Ο Παναθηναϊκός πέφτει επιθετικά και ο Παμβοχαϊκός με τους Στεβάνοβιτς, Νέμεθ και Βούλιν αρχίζει την αντεπίθεση, ενώ από το 16-9 έχουν επιστρέψει Τερζής και Ασπιώτης. Το 19-14 έγινε 19-19 με τον Παπαδόπουλο να κάνει εκπληκτική εμφάνιση.Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο και ο Παπαδόπουλος με επίθεση και ένα άουτ του Κουκ ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε 23-11. Το σετ τελείωσε με επίθεση και στη συνέχεια μπλοκ του Βούλιν για το 25-22.

Με καλή ψυχολογία και τον Παπαδόπουλο να κερδίζει διαδοχικούς πόντους για το 3-0 ο Παμβοχαϊκός μπήκε με προβάδισμα στο τάι μπρέικ. Το προβάδισμα της ομάδας της Βόχας με 1-2 πόντους κρατήθηκε μέχρι το 14-12. Το μπλοκ του Χόι και η κόντρα επίθεση του Κουκ έκαναν το 14-14. Ο Βούλιν έκανε το 15-14, ο Ασπιώτης έχασε το σερβίς (15-15) και ο αγώνας τελείωσε με πρώτο χρόνο του Βούλιν και άσσο του Νέμεθ 17-15.

Διαιτητές: Βουδούρης - Παπαδογούλας

1ο σετ: 8-6, 15-16, 21-19, 23-25
2ο σετ: 8-2, 16-8, 21-16, 25-19
3ο σετ: 8-3, 16-10, 21-19, 25-20
4ο σετ: 8-4, 16-9, 21-20, 22-25
5ο σετ: 1-5, 9-10, 11-12, 15-17

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 61 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 61 επιθέσεις,12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 2-3 (23-25, 25-19, 25-20, 22-25, 15-17)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 12 (11/28 επ, 1 άσσος), Στιβαχτής, Κουκ 22 (20/35 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 71% υπ - 46% άριστες), Πρωτοψάλτης 15 (12/26 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ - 38% άριστες), Χόι 19 (13/19 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Πανταλέων 8 (5/9 επ, 3 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 69% υπ - 49% άριστες), Αριστόπουλος

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Ασπιώτης 12 (9/17 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στεβάνοβιτς 7 (6/13 επ, 1 άσσος 59% υπ - 37% άριστες), Κανέλλος 4 (3/9 επ, 1 μπλοκ), Νέμεθ 14 (12/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ - 11% άριστες), Βούλιν 15 (10/16 επ, 5 μπλοκ)/ Ζήσης (λ, 68% υπ - 48% άριστες), Βανδώρος, Δρογκάρης, Τσουκ 10 (9/17 επ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 9 (6/9 επ, 3 άσσοι), Σαρικεΐσογλου 6 (4/9 επ, 2 άσσοι 61% υπ - 17% άριστες).