• JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 1734
07-12-2014 20:49

Ο Κόβαλτσουκ τους έβγαλε ασπροπρόσωπους

Επιστροφή στις νίκες έκανε η Κηφισιά, η οποία επιβλήθηκε 3-1 του μαχητικού Άρη, χωρίς τον Γιοβάνοβιτς, του οποίου τη θέση πήρε ο Κόβαλτσουκ και τα πήγε εξαιρετικά (19 πόντοι). Ο ΑΟ Κηφισιάς έχασε το δεύτερο σετ, όμως επέστρεψε γρήγορα για την κατάκτηση των άλλων δύο.
Mε τον Ζόραν Γιοβάνοβιτς στην εξέδρα και βασικό διαγώνιο τον Όλεγκ Κόβαλτσουκ η Κηφισιά μπήκε δυνατά στον αγώνα και με αποτελεσματικό σερβίς και αδιαπέραστο μπλοκ επέβαλε το ρυθμό της. Ο Άρης παρότι αρχικά είχε καλή υποδοχή, είχε χαμηλά ποσοστά στην τελική προσπάθεια και άντεξε μέχρι τα μισά του 1ου σετ. Η Κηφισιά με σερί 3-0 από τα σερβίς του Κόβαλτσουκ έκανε το 12-9 και οι «κιτρινόμαυροι» στην καλύτερη στιγμή τους στο σετ απάντησαν με τους Μαυροβονιώτη, Μπέλο αλλά δεν είχαν συνέχεια καθώς η Κηφισιά με αποτελεσματικό μπλοκ έβαλε «στοπ» στις επιθέσεις του Άρη. Το σερί 5-0 της Κηφισιάς χτίστηκε από το σερβίς του Νικολάκη (πήρε και άσσο στο 19-14) κι έτσι χάλασε την υποδοχή του Άρη και έδωσε την ευκαιρία στο μπλοκ του ΑΟΚ να δράσει αποτελεσματικά. Το σκορ εκτινάχθηκε από το 15-14 στο 20-14 κι μέχρι το τέλος του σετ δεν άλλαξε κάτι με τον Κόβαλτσουκ να κάνει το 25-18.

Η ισοφάριση

Στο 2ο σετ οι δύο ομάδες άλλαξαν ρόλους με τον Άρη να έχει καλό σερβίς και μπλοκ και την Κηφισιά να έχει πρόβλημα σε υποδοχή και στα τελειώματα των επιθέσεων. Παρότι η Κηφισιά προηγήθηκε 7-4 ο Άρης κατάφερε να βρει το ρυθμό του αφού προηγουμένως ο Γιάτσης έδωσε ανάσες στον Μπέλο με τον Μήλη. Η Κηφισιά διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 17-15 κι εκεί άλλαξε άρδην το σκηνικό του σετ. Ο Αρης με συνολικό σερί 8-0 χάρις το σερβίς του Χαριτωνίδη και τις αποτελεσματικές ενέργειες του Κυριακίδη πήρε προβάδισμα 23-17. Οι παίκτες της Κηφισιάς ήταν εκνευρισμένοι με διαδοχικά λάθη και άουτ επιθέσεις, ενώ δέχτηκε και κίτρινη κάρτα ο Ρουμελιωτάκης. Η Κηφισιά κατάφερε μόνο να μειώσει στο σκορ σε 24-22 αλλά με πρώτο χρόνο του Στίγγα έγινε το 25-22 και το 1-1 σετ.

Ανατροπή από το 18-16

Συναρπαστικό με πολλές εναλλαγές στο σκορ ήταν το 3ο σετ. Με τους Παπαγγελόπουλο, Σουλτανόπουλο να εκτελούν με επιτυχία πρώτους χρόνους η Κηφισιά προηγήθηκε 7-4 αλλά η απάντηση του Άρη ήρθε με τη βελτίωση της υποδοχή του και σερί 4-0 από τις επιθέσεις του Μαυροβονιώτη και τον άσσο του Στίγγα. Έτσι ο Άρης προηγήθηκε 16-13 και 18-16. Ο Σουλτανόπουλος μείωσε σε 18-17 για την Κηφισιά και στο σερβίς πήγε ο Κόβαλτσουκ ο οποίος πήρε δύο άσσους και ένα «πέναλτι». Με συνολικό σερί 4-0 η Κηφισιά προσπέρασε πάλι 20-18. Ο Άρης ισοφάρισε με επίθεση του Μπέλου και λάθος του Φερέρα αλλά η χαμένη επίθεση του Κυριακίδη και η εξαιρετική άμυνα του Ταμπουρατζή έβαλαν την Κηφισιά μπροστά με 23-22 και το σετ τελείωσε 25-22 ύστερα από δύο μπλοκ Ρουμελιωτάκη – Σουλτανόπουλου και Όστιν που μπήκε για λίγο στη θέση του Νικολάκη.

Με σερί Παπαγγελόπουλου

Στο 4ο σετ η επικράτηση της Κηφισιάς ήταν πιο άνετη καθώς από την αρχή είχε προβάδισμα ασφαλείας στο σκορ και δεν απειλήθηκε από τον Άρη. Τα σερβίς του Παπαγγελόπουλου, η αποτελεσματικότητα του Κόβαλτσουκ σε επίθεση και σερβίς, τα λίγα λάθη και το αποτελεσματικό μπλοκ ήταν η συνταγή της επιτυχίας. Ο Άρης προηγήθηκε 4-2, αλλά ο Παπαγγελόπουλος με πλασέ μείωσε σε 4-3 και πήγε και στο σερβις όπου με δύο άσσους και συνολικό σερί 7-0 εκτόξευσε τη διαφορά στο 9-4 κι εκεί κρίθηκε ο αγώνας αφού μέχρι το τέλος του σετ ο Άρης δε μπόρεσε να αντιδράσει και το σετ έκλεισε στο 25-16.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Χανδρινός

1ο σετ: 8-7, 16-14, 21-15, 25-18
2ο σετ: 8-5, 16-14, 17-21, 22-25
3ο σετ: 8-3, 13-16, 21-20, 25-22
4ο σετ: 8-4, 16-11, 21-14, 25-17

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 8 άσσους, 45 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 44 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 2 άσσους, 41 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (25-18, 22-25, 25-22, 25-17)

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (1 άσσος), Κόβαλτσουκ 19 (16/29 επ, 3 άσσοι), Σουλτανόπουλος 11 (7/16 επ, 4 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 11 (7/9 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Φερρέρα 12 (10/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 70% υπ - 30% άριστες), Ρουμελιωτάκης 7 (5/15 επ, 2 μπλοκ, 83% υπ - 53% άριστες) / Ταμπουρατζής (λ, 93% υπ - 57% άριστες), Κόντος 1 (1 άσσος), Όστιν 1 (1 μπλοκ)

ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 11 (6/20 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 74% υπ - 37% άριστες), Μαυροβουνιώτης 15 (13/25 επ, 2 μπλοκ, 73% υπ - 20% άριστες), Ντόχερτι 4 (2/3 επ, 2 μπλοκ), Χαριτωνίδης 2 (2 μπλοκ), Μπέλος 11 (10/36 επ, 1 μπλοκ), Στίγγας 15 (10/17 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 86% υπ - 62% άριστες), Κουτσονίκας, Πιπέργιας, Μηλής, Χατζηπαραδείσης 1 (1 μπλοκ)