14-03-2024 21:18

Ένα βήμα πριν τους τελικούς ο Παναθηναϊκός που πέρασε σαν σίφουνας από την Θεσσαλονίκη

Κάνοντας μία από τις πιο μεστές εμφανίσεις της σεζόν ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-1 τον ΠΑΟΚ στο PAOK Sports Arena και πήρε σημαντικό προβάδισμα για πρόκριση στον τελικό των πλέι οφ. Οι «πράσινοι» προηγούνται με 2-0 νίκες και την Καθαρά Δευτέρα στο γυμναστήριο του Μετς θα έχει το πλεονέκτημα της έδρας για να πάρουν την πρόκριση.

Αυτή ήταν η 4η σερί νίκη του Παναθηναϊκού στο εφετινό πρωτάθλημα επί του ΠΑΟΚ η οποία προήλθε από το πιεστικό σερβίς όλων των παικτών του, τον φορμαρισμένο Ερνάντεζ αλλά και τα υψηλά ποσοστά αποτελεσματικότητας στην υποδοχή με το τρίγωνο Πρωτοψάλτη, Κόβαρ, Κοντοστάθη να δίνει ρεσιτάλ. Επιπλέον στην κόντρα επίθεση και στις δύσκολες μπάλες μετά από μέτρια υποδοχή ο Παναθηναϊκός έκανε τη διαφοιρά.

Γενικά από τον Παναθηναϊκό δεν υπήρχε παίκτης να υστέρησε καθώς και τα κέντρα του Ρανγκέλ και Βουλκίδης είχαν σταθερή υπεροχή.

Ο ΠΑΟΚ ταλαιπωρήθηκε από το σερβίς του Παναθηναϊκού, δεν είχε αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι του και ειδικά στην ανάπτυξη, ο Βαν ντε Ντρις δεν τροφοδοτήθηκε σωστά και έτσι ακόμα και όταν ισοφάρισε σε 1-1 είχε παθητικό ρόλο στο 3ο και στο 4ο σετ.

Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Τρούχτσεφ, η υποδοχή του όμως δεν είχε ποιότητα και ταχύτητα και η επίθεση μόλις που έφτασε το 42% αποτελεσματικότητα (έναντι 50% του Παναθηναϊκού). Ο Δικέφαλος μπορεί να έχασε τη σημαντικότερη ευκαιρία στην έδρα του για να κάνει την ισοφάριση αλλά έχει αποδείξει πως είναι ικανός για ανατροπές σε οποιαδήποτε έδρα κι αυτό τόνισε και στις δηλώσεις του ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος μετά το τέλος της αναμέτρησης: «Θυμίζω πως και πέρυσι είχαμε 5 σερί νίκες αλλά ο ΠΑΟΚ στους ημιτελικούς μας πήρε τρία ματς. Μπορεί να έχουμε ένα καλό πλεονέκτημα αλλά εμείς δε βάζουμε στο μυαλό μας σερί νίκες και αριθμούς. Κοιτάμε μόνο πως θα αντιμετωπίσουμε ένα πολύ δύσκολο ματς όπως είναι αυτό της Καθαράς Δευτέρας. Σήμερα παίξαμε πράγματι πολύ καλά και ακόμα και όταν βρεθήκαμε πίσω στο σκορ ήμου σίγουρος πως θα βγάζαμε αμντίδραση όπως και έγινε».

Στο 1ο σετ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 14-10 με τους Πρωτοψάλτη, Ιερεζουέλο να κάνουν τη διαφορά στο φιλέ, ο ΠΑΟΚ απάντησε με το σερβίς του Λινάρδου και μείωσε στον πόντο 16-17. Οι πράσινοι παρά την πίεση πήραν τους πόντους που ήθελαν για να διατηρήσουν το μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα και με επιθέσεις από Κόβαρ, Ερνάντεζ έκαναν το 25-21.

Στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 11-7 με το σερβίς του Τρούχτσεφ και το μπλοκ του Σαμοϊλένκο Ο Παναθηναϊκός απάντησε με το σερβίς του Κόβαρ και με σερί 3-0 ισοφάρισε 15-15. Ακολούθησαν μάχες πόντο πόντο μέχρι το 22-22 αλλά ο ΠΑΟΚ με Σαμουιλένκο, λάθος του Πρωτοψάλτη και μπλοκ του Τρούχτσεφ στον Ερνάντεζ έκανε σερί 3-0 για το 25-22 και το 1-1.

Μετά την ισοφάριση ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση. Με φοβερή πίεση στο σερβίς πήρε προβάδισμα 12-7 με τους Κόβαρ, Ρανγκέλ να κερδίζουν προσωπικούς πόντους. Ο εξαιρετικός Πρωτοψάλτης στο σερβίς οικοδόμησε σερί 4-0 για το 21-14 και ο Ερνάντεζ με επίθεση έκλεισε το σετ εύκολα 25-18.

Ίδια εικόνα και στο 4ο σετ όπου με το σερβίς του Ερνάντεζ και πίεση στο μπλοκ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 10-5 και 13-7 στη μεγαλύτερη διαφορά. Ο ΠΑΟΚ με το σερβίς του Γάτση προσπάθησε να μπει στο ματς, έκανε σερί 4-0 και μείωσε 13-9 και αργότερα 18-15. Εκεί ο Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα και με τον Ερνάντεζ να είναι ασταμάτητος πήρε δίκαια το σετ 25-21 και μαζί και την πολύτιμη νίκη με 3-1 σετ.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Γεωργιάδης Εμμ., Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Βασδέκης, Λούμσι, Γραμματεία: Χατζηγεωργίου.

1ο σετ: 6-8, 13-16, 19-21, 21-25
2ο σετ: 8-5, 16-15, 21-19, 25-22
3ο σετ: 4-8, 10-16, 14-21, 18-25
4ο σετ: 5-8, 12-16, 16-21, 21-25

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 4 άσσους, 38 επιθέσεις (41% αποτελεσματικότητα), 6 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων (25 χαμένα σερβίς) και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 51 επιθέσεις (50% αποτελεσματικότητα), 10 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων (13 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 1-3 (21-25, 25-22, 18-25, 21-25) σε 101' - Νίκες: 0-2.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Βαν Γκάρντερεν 10 (10/24 επ., 52% υπ. - 40% άριστες), Γαλιώτος, Τρούχτσεφ 14 (10/26 επ., 1΄ασσος, 3 μπλοκ, 45% υπ. - 23% άριστες), Βαν Ντεν Ντρις 10 (9/25 επ., 1 μπλοκ), Λινάρδος 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σαμοϊλένκο 8 (6/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 57% υπ. - 30% άριστες), Μούχλιας, Σαλταφερίδης, Σιδηρόπουλος, Γάτσης 3 (2/7 επ., 1 άσσος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 15 (10/17 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 57% υπ. - 39% άριστες), Ιερεσουέλο 3 (1/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (7/11 επ., 4 μπλοκ), Ερνάντεζ 22 (21/46 επ., 1 άσσος), Βουλκίδης 9 (5/10 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 8 (7/13 επ., 1 άσσος, 65% υπ. - 30% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 44% υπ. - 28% άριστες), Ζήσης (λ), Κασαμπαλής, Μάρκου.