26-03-2017 22:02

Δεύτερος ο ΠΑΟΚ, περιμένει Εθνικό

Ο ΠΑΟΚ γύρισε από την... κόλαση του 2-0 για να νικήσει με 3-2 τον Παμβοχαϊκό στο Βραχάτι. Ο δικέφαλος,  με αντεπίθεση διαρκείας εξασφάλισε την δεύτερη θέση στην κανονική περίοδο και στα πλέι οφ θα αντιμετωπίσει τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης που τελικά κατατάχθηκε στην 7η θέση.
Ο Παμβοχαϊκός παρά την ήττα του με τον πολύτιμο βαθμό που πήρε εξασφάλισε την 4η θέση και στα πλέι οφ θα αντιμετωπίσει την Κηφισιά με πλεονέκτημα έδρας.

Ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε στο 3ο σετ με 20-17 και 22-19 και είχε ευκαιρία για να πάρει τη νίκη με 3-0 σετ, όμως, η είσοδος των Σαφράνοβιτς, Τερζή αναγέννησε τον ΠΑΟΚ που κατάφερε έστω και με δυσκολία να πάρει το 3ο σετ και μετά να πάρει και τη νίκη. Το 3ο σετ τελείωσε με επίθεση του Ντάντε και άουτ του Μπατατζίμ. Ο ΠΑΟΚ στερήθηκε των υπηρεσιών του Στάροβιτς που έχει πρόβλημα στον αυχένα.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Κουτσούλας

1ο σετ: 6-8, 16-12, 21-19, 25-21
2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-17, 25-21
3ο σετ: 8-7, 16-13, 21-17, 28-30
4o set: 5-8, 9-16, 13-21, 14-25
5ο σετ: 2-5, 9-10, 11-12, 12-15

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 64 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 62 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-21, 25-21, 28-30, 14-25, 12-15) σε 125'

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Σμιθ 2 (2 άσσοι), Γκράχαμ 9 (6/8 επ, 3 μπλοκ), Πέτι 21 (19/33 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ - 30% άριστες), Πελεκούδας 7 (6/12 επ, 1 μπλοκ), Τζελάτι 12 (11/23 επ, 1 άσσος), Μπατατζίμ 20 (18/43 επ, 2 μπλοκ, 73% υπ - 55% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 90% υπ - 50% άριστες), Αγγελόπουλος 5 (3/9 επ, 2 άσσοι), Παπάζογλου 1 (1/1 επ), Ιωαννίδης, Σκαρλατίδης.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς, Στάροβιτς 1 (1/5 επ), Σωτηρίου 15 (10/20 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 48% υπ - 29% άριστες), Σμαραγδής 3 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοΚ), Τακουρίδης 3 (3/5 επ), Ντάντε (6/14 επ, 20% υπ - 20% άριστες) / Γκαράς (λ, 67% υπ - 47% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παντακίδης 9 (5/8 επ, 4 μπλοκ), Τερζής 2 (2/2 επ), Σακόγλου 19 (19/32 επ), Ανδρεάδης 3 (3/7 επ), Σαφράνοβιτς 12 (12/14 επ, 50% υπ - 10% άριστες).