10-10-2015 01:38

Ονειρικό ξεκίνημα για Βουλγαρία, τα... χρειάστηκε η Σερβία (το πανόραμα του Eurovolley)

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε το Ευρωπαϊκο Πρωτάθλημα που διεξάγεται σε Ιταλία και Βουλγαρία. Οι μεγάλες νίκες ήταν από την διοργανώτρια Βουλγαρίακ και τη Σερβία

Στον Α όμιλο, η μέρα ξεκίνησε  με την Ολλανδία να νικά την Τσεχία με 3-1.Για τους οράνιε ο Ντίκ Κόι που φέτος θα παίζει στην Χάλκμπανκ, είχε 16 πόντους, όμως άλλος ήταν ο μεγάλος αγώνας του ομίλου. Μπροστά σε 12.500 κόσμο, η Βουλγαρία του Πλάμεν Κονσταντίνοφ, διέλυσε τη Γερμανία, παίρνοντας εκδίκηση για τον χαμένο τελικό στους Ευρωπαϊκούς αγώνες του Μπακού. Οι Γερμανοί είχαν σε κακή μέρα τον Γκρόζερ (27% στην επίθεση), ενώ πρωταγωνιστής ήταν ο Νικόλοφ με 14 πόντους.

Στο Τορίνο για τον Β όμιλο, η Γαλλία δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο σετ απέναντι στην Κροατία. Αφού πήραν το πρώτο σε με 26-24, οι Γάλλοι είχαν εύκολο έργο. Ο Ρουζιέ σταμάτησε στους 17 πόντους. Στην Κροατία, ο Γκάλιτς είχε 9 πόντους και έπαιξε βασικός, όπως και οι Μίχαλι (2π), Βούλιν (2π). Αντίθετα ο Ράιτς (2π) μπήκε αλλαγή.  Περίπου με τον ίδιο τρόπο πήρε το ματς και η Ιταλία απέναντι στην Εσθονία. Μόνο ήταν το δεύτερο σετ αυτό που απείλησαν οι Εσθονοί (26-24). Στους 19 πόντους σταμάτησε ο Ζάιτσεφ, ενώ πρώτος διαιτητής του αγώνα ήταν ο Νώντας Γεροθόδωρος.

Για τον Γ όμιλο, ο Τσεμπούλ που φέτος πήρε μεταγραφή για τη Λούμπε, ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και οδήγησε τη Σλοβενία στη νίκη με 3-0 κόντρα στη Λευκορωσία. Το ίδιο έκανε και η παγκόσμια πρωταθλήτρια, Πολωνία παρότι το Βέλγιο θα μπορούσε να πάρει το 2οσετ (προηγήθηκε με 21-19). Οι Μίκα (14), Κούμπιακ (14) και Κούρεκ (13) οδήγησαν την ομάδα τους. Έτσι η Σλοβενία και η Πολωνία θα μονομαχήσουν την 2η αγωνιστική για την πρώτη θέση του ομίλου.

Το ματς της βραδιάς όμως ήταν για τον Δ όμιλο. Ο αγώνας της Σλοβακίας με τη Σερβία είχε τον χαρακτήρα θρίλερ με την δεύτερη να επικρατεί με 3-2. Το σκορ ήταν 1-1 στα σετ και στο τρίτο σετ τα μπλοκ του Κόχουτ έβαλαν την Σλοβακία μπροστά (16-11). Ωστόσο ο Ατανασίεβιτς πήγε στο σερβις και ισοφάρισε σε 17-17. Στο τέλος, μετά από μια μεγάλη μάχη, η Σερβία πήρε το σετ με 30-28. Η Σλοβακία παραλίγο να πάθει χειρότερη… νίλα στο 4ο σετ. Προηγήθηκε με 22-19, αλλά τελικά πήρε το σετ χάρη στον πόντο του Πάτακ (26-24). Τέλος η Σερβία ήταν καλύτερη στο τάι μπρέικ και κατάφερε να πάρει τη νίκη. Στον άλλο αγώνα της βραδιάς, η Ρωσία νίκησε με 3-0την μαχητική Φινλανδία με τον Μιχαήλοφ να σταματά στους 21 πόντους.