28-03-2024 12:24

Β Εθνική ΕΣΠΕΔΑ: Ραψωδία βόλεϊ με τον εκπληκτικό Θρίαμβο να λυγίζει 3-0 τον σπουδαίο Εθνικό και να «αγκαλιάζει» τον τίτλο

«Αγκαλιά» με την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Β’εθνικής Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ βρίσκεται μετά από πολλά χρόνια ο Θρίαμβος Χαίδαρίου, καθώς χθες βράδυ μετά από μια ραψωδία βόλεϊ, λύγισε 3-0 τον Εθνικό, στην 2η αγωνιστική των πλέι οφ, και πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (68- 63 βαθμοί), τέσσερις αγωνιστικές πριν τη λήξη της τελικής φάσης.

«Ηρωϊδα» της τελευταίας στιγμής, η πασαδόρος του Θριάμβου, Αθηνά Γεωργοπούλου, η οποία στην πιο κρίσιμη στιγμή του ντέρμπι, κατάφερε με πλασέ να σφραγίσει με το εκπληκτικό 34-32, το μυθικό τρίτο σετ στο οποίο παίχτηκαν 66 πόντοι, και ουσιαστικά να δώσει στην ομάδα της το πολυπόθητο προβάδισμα τίτλου για το οποίο πάλευε όλη την χρονιά.

«Αυτοκτονία» Εθνικού με 8 χαμένα σετ μπολ (!)

Χαρακτηριστικό ήταν ότι ο Εθνικός κυριολεκτικά «αυτοκτόνησε» στο απίθανο τρίτο σετ καθώς έχασε 8 σετ μπολ  (24-25, 25-26,26-27, 27-28, 28-29, 29-30, 30-31, 31-32) για να το πάρει και να μειώσει σε 2-1, ενώ ο Θρίαμβος στην πρώτη φορά που πήρε προβάδισμα με 33-32, τελείωσε το σετ με 34-32 και το ματς με 3-0.

Μεγάλες ανατροπές είχαμε και στα δύο πρώτα σετ. Στο πρώτο ο Εθνικός είχε προηγηθεί με 18-22 αλλά δεν μπόρεσε να το κατακτήσει, καθώς οι γηπεδούχες έβγαλαν … μέταλλο και με ένα φοβερό σερί 7-1 πήραν το σετ με 25-23.

Θρίλερ είχαμε και στο δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες μετά από διαδοχικές ισοπαλίες να φτάνουν στο 23-23, 25-25, τον Εθνικό να φτάνει σε σετ μπολ με 25-26, τον Θρίαμβο να ισοαφαρίζει σε 26-26 και να παίρνει τελικά το σετ με 28-26.Αρκετά καλή η διαιτησία των Μεταξά, Βελώνη, ενώ γραμματεία ηταν η κ.Χαραλαμπάκη.

Στο τάι μπρέικ ο Κρόνος νίκησε την Ίριδα

Χρειάστηκε να φτάσουν στα πέντε σετ, για να βγει νικητής και στο δεύτερο ματς των πλέι οφ, Κρόνος-Ίριδα 3-2 (25 - 22 (1), 25 - 22 (2), 23 - 25 (3), 19 - 25 (4), 15 - 11 (5). Με τον βαθμό που πήρε η φιλοξενούμενη Ίριδα πήγε στους 50 βαθμούς και ο γηπεδούχος Κρόνος έφτασε στους 47,μειώνοντας σε τρεις βαθμούς την μεταξύ τους διαφορά.

Πρεμιέρα είχαμε και στα πλέι άουτ με το Π. Φάληρο να κερδίζει και αυτό στο τάι μπρέικ (3-2) τον ουραγό ΓΣ Ιλίου και να ξεφεύγει στο +4 από τον δεύτερο ‘Εσπερο (23-19β), ο οποίος παίζει την Παρασκευή με τον Ιάσωνα Νίκαιας.

ΠΛΕΙ ΟΦ-1ος γύρος

1η αγωνιστική (23/3)

Εθνικός Πειραιώς- ΓΑΝΣ Ίρις 3-0 (25 - 9 (1), 26 - 24 (2), 25 - 10 (3)

ΑΟ Θρίαμβος- ΑΣΦΠ Κρόνος Αγ.Αναργύρων 3-1 (24 - 26 (1), 25 - 19 (2), 25 - 16 (3), 25 - 17 (4)

2η αγωνιστική (27/3)

ΑΟ Θρίαμβος- Εθνικός Πειραιώς 3-0 (25-23, 28-26, 34-32)

ΑΣΦΠ Κρόνος Αγ. Αναργύρων – ΓΑΝΣ Ίρις 3-2 (25 - 22 (1), 25 - 22 (2), 23 - 25 (3), 19 - 25 (4), 15 - 11 (5)

3η αγωνιστική

30/3

ΓΑΝΣ Ίρις- ΑΟ Θρίαμβος (17.00)

31/3

Εθνικός Πειραιώς – Κρόνος Αγ. Αναργύρων (21.30)

4η αγωνιστική 3/ 4

ΓΑΝΣ Ίρις- Εθνικός ( 21.30)

Κρόνος Αγ. Αναργύρων- Θρίαμβος ( 21.45)

ΠΛΕΙ ΑΟΥΤ-1ος γύρος

1η αγωνιστική (27/3)

ΑΟ Π. Φαλήρου- ΓΣ Ιλίου 3-2 (25 - 16 (1), 25 - 23 (2), 23 - 25 (3), 20 - 25 (4), 15 - 10 (5)