26-03-2024 19:01

Β Εθνική ΕΣΠΕΔΑ: Τρίτο ντέρμπι Θρίαμβου – Εθνικού την Τετάρτη (27/3) στο Χαϊδάρι για το προβάδισμα τίτλου

Mε το δεξί ξεκίνησαν τα πλέι οφ της Β/ εθνικής Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ, Θρίαμβος Χαϊδαρίου και Εθνικός Πειραιώς, ενώ την Τετάρτη 27/3 (21.45) οι δύο ομάδες θα συναντηθούν στο Χαϊδάρι σε τρίτο ντέμπι κορυφής, που πιθανόν να είναι το πιο καθοριστικό στο πλαίσιο της μεγάλη φετινής τους μάχη.

Στο ενδεχόμενο που ο Θρίαμβος πάρει καθαρή νίκη θα κάνει βήμα τίτλου καθώς θα αυξήσει την διαφιορά στο +5 από τον Εθνικό. Από την άλλη και η ομάδα του Πειραιά θα παλέψει για το εκτός έδρας «μπρέικ» που με τρίποντο θα τον φέρει μόνο πρώτο στην κορυφή, ενώ στο ενδεχόμενο που το παιχνίδι πάει στο τάι μπρέικ όπως και στα δύο ματς της κανονικής περιόδου, η διαφορά θα μείνει μικρή και πλέον θα χρειαστεί να περιμένουμε το αποτέλεσμα της ρεβανς στα Καμίνια (7/4) για να ξεκαθαρίσει ο πρωταθλητής.

Πρεμιέρα με νίκες για Θρίαμβο και Εθνικό

Αρχικά το Σάββατο (23/03) ο Θρίαμβος επικράτησε με ανατροπή 3-1 του Κρόνου Αγ. Αναργύρων και ανέβηκε στους 62 βαθμούς. ΟΙ φιλοξενούμενες πήραν το πρώτο σετ με 24-26, αλλα στη συνέχεια οι γηπεδούχες με αντεπίθεση διαρκείας επικράτησαν στα τρία επόμενα με 25-19, 25-16, 25-17.

‘Ανετη νίκη και για τον Εθνικό ο οποίος νίκησε 3-0 (25-9, 26-24, 25-10) την τρίτη Ίριδα που αντιστάθηκε για ένα σετ, έφτασε τους 60 πόντους και διατήρησε την διαφορά του -2 από τον αντίπαλο της.

ΠΛΕΙ ΟΦ-1ος γύρος

1η αγωνιστική (23/3)

Εθνικός Πειραιώς- ΓΑΝΣ Ίρις 3-0 (25 - 9 (1), 26 - 24 (2), 25 - 10 (3)

ΑΟ Θρίαμβος- ΑΣΦΠ Κρόνος Αγ.Αναργύρων 3-1 (24 - 26 (1), 25 - 19 (2), 25 - 16 (3), 25 - 17 (4)