22-03-2024 16:40

Τοπική Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Η απώλεια της Γαία κράτησε τα Γλυκά Νερά στα πλέι οφ ανόδου

Μια αγωνιστική πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου της Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ τα πράγματα έχουν ξεκαθαρίσει όσον αφορά την πεντάδα.

Ο Πανελλήνιος επέστρεψε στις νίκες καθώς επικράτησε με εμφατικό τρόπο του ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς" με 3-0. Οι γηπεδούχες ήταν εξαιρετικές στο πρώτο σετ το οποίο κατέκτησαν με 20 πόντους διαφορά ενώ στα επόμενα σετ είχαν και πάλι τον πρώτο λόγο με τη διαφορά να παραμένει σε διψήφια νούμερα.

Παραμένει στη δεύτερη θέση η Ένωση Βύρωνα που με 0-3 ξεπέρασε το εμπόδιο των Γλυκών Νερών. Η ομάδα από το Βύρωνα πήρε τρεις σημαντικούς βαθμούς που τη διατηρούν στη δεύτερη θέση ενώ τα Γλυκά Νερά μπορεί να έχασαν την ευκαιρία να μεγαλώσουν τη διαφορά από τη Γαία, αλλά η απόσταση τριών βαθμών που διατήρησαν είναι ασφαλείας ενόψει της τελευταίας αγωνιστικής.

Δύσκολη νίκη πέτυχε το Κολλέγιο Ντερή κόντρα στον Άγιο Στέφανο με 3-0. Με εξαίρεση το δεύτερο σετ που κρίθηκε με μεγάλη διαφορά τα άλλα δύο κατέληξαν στο Ντερή στις λεπτομέρειες με τις γηπεδούχες να αντέχουν στην πίεση και να έχουν σωστές επιλογές όταν τα σετ κρίνονταν.

Εκτός έδρας νίκη για τον Απόλλωνα επί της ΟΠΕ Χαλκίδας με 3-0. Τα πρώτα δύο σετ ήταν απόλυτα ανταγωνιστικά και πήγαν στον Απόλλωνα με διαφορά δύο και τριών πόντων ωστόσο το επόμενο είχε τελείως διαφορετική έκβαση και κατέληξε στις φιλοξενούμενες με μεγάλη διαφορά.Ο χαμένος βαθμός για τη Γαία παρά τη νίκη της είναι αρκετός ώστε να τη φέρει σε μειονεκτική θέση για τη μάχη της πέμπτης θέση.

Ο ΑΟ Καρέα έβαλε δύσκολα στην ΑΣ Σπάτων "Γαία" και σε ένα παιχνίδι με συνεχείς ανατροπές η Γαία τελικά πήρε τη νίκη με 2-3. Έτσι, η διαφορά τριών βαθμών από τα Γλυκά Νερά, από τα οποία έχασε δύο φορές στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, δίνουν στα Γλυκά Νερά το πλεονέκτημα για την είσοδο στα πλέι οφ.

Νίκη πέτυχε και ο ΑΣ Τυφών επί του ΠΑΚ Χαλανδρίου με 1-3. Ο Τυφώνας βρίσκεται πλέον στην έβδομη θέση χωρίς ωστόσο να μπορεί να διεκδικήσει κάτι περισσότερο στην τελευταία αγωνιστική.