16-03-2024 15:44

Τοπική 2 Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Μόνο νίκες για τους πρώτους έξι της βαθμολογίας

Χωρίς απώλεια βαθμών συνέχισαν οι ομάδες που προπορεύονται στη βαθμολογία στην Τοπική Κατηγορία 2  Γυναικών.  Ο Μελισσιακός έδωσε συνέχεια στη νικηφόρα πορεία του καθώς πήρε επικράτησε του Γέρακα με 3-0 χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη δυσκολία και παρέμεινε στην πρώτη θέση με διαφορά τεσσάρων πόντων.

Εξίσου καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο ΑΟ Διονύσου που επικράτησε με 3-0 του Ιωνικού. Οι γηπεδούχες είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και στα τρία σετ και ουσιαστικά δεν έδωσαν την ευκαιρία στον Ιωνικό να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το παιχνίδι.

Νίκη με καθαρό σκορ σημείωσαν και οι Αμαζόνες Αχαρνών επί του ΑΚ Ζωγράφου με 3-0. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στο δεύτερο σετ όπου οι γηπεδούχες το κατέκτησαν με 26-24. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη καθώς η ομάδα του Ζωγράφου δεν είχε την ίδια αποτελεσματικότητα με τις Αμαζόνες να κατακτούν τελικά το τρίποντο.

Εκτός έδρας νίκη με 3-1 πέτυχε ο ΕΑΟ Σπάτων κόντρα στην Ένωση Γαλατσίου και παρέμεινε σε τροχιά πεντάδας. Τα δύο πρώτα σετ μοιράστηκαν στις δύο ομάδες αλλά από εκεί και έπειτα η ομάδα των Σπάτων ήταν ανώτερη και έβαλε μεγάλη πίεση στην απέναντι πλευρά φτάνοντας στη νίκη.Ισόβαθμη με τα Σπάτα παραμένει η ομάδα του ΠΑΟ Κουκάκι που πέρασε επιτυχώς από την έδρα του Χαλανδρίου.

Με 0-3 και συνολικά καλή εικόνα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ο ΠΑΟ Κουκάκι πήρε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς παραμένοντας στις προνομιούχες θέσεις της βαθμολογίας.Σε απόσταση ενός βαθμού από την πεντάδα και τα Σπάτα με τον ΠΑΟ Κουκάκι παραμένει η Σχολή Μωραΐτη.

Με σκορ 0-3 επικράτησε του μαχητικού Κορωπίου και διατηρήθηκε για τα καλά στη διεκδίκηση για είσοδο στα πλέι οφ.Με νίκη συνέχισε και ο Οδυσσέας απέναντι στον ΑΟ Λαγονησίου κάνοντας ανατροπή. Παρότι οι φιλοξενούμενες πήραν το πρώτο σετ η ομάδα του Οδυσσέα έφτασε στη νίκη με 3-1 και με 34 βαθμούς ισοβαθμεί με τον ΑΚ Ζωγράφου.