09-03-2024 15:17

Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Α Αγόρια Κ21: Πρωταθλητής για 7η φορά Μίλωνας 3-0 τον Πανιώνιο στον τελικό

Πρωταθλητής στα Αγόρια Κάτω 21 ετών στην ΕΣΠΕΔΑ αναδείχτηκε ο Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων, καθώς στον τελικό του Final-4 που έγινε χθες, επικράτησε 3-0 (25-21, 25-20, 25-14) του Πανιώνιου στο τοπικό ντέρμπι της Νέας Σμύρνης. Είναι ο 7ος τίτλος του Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων στην κατηγορία και ο πρώτος μετά τη σεζόν 2020-21 παίρνοντας τα ηνία από τον Φλοίσβο.

Τυπικά γηπεδούχος ήταν ο Πανιώνιος και MVP και καλύτερος επιθετικός ψηφίστηκε ο εντυπωσιακός Αλέξανδρος Νανόπουλος ενώ καλύτερος πασαδόρος βγήκε ο Δημήτρης Σουσουρίδης επίσης του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων.

Ο Μίλων και ο Πανιώνιος θα διεκδικήσουν τις επόμενες εβδομάδες την πρόκριση στην τελική φάση του Πανελλήνιου πρωταθλήματος.

Όσον αφορά τον αγώνα, οι «πράσινοι» του Παναγιώτη Γεωργούντζου που κατέκτησαν το έβδομο τρόπαιο στην ιστορία του συλλόγου στην κατηγορία εφήβων, πίεσαν πολύ στο σερβίς, είχαν αποτελεσματικό μπλοκ και πολύ ψηλά ποσοστά στην επίθεση.

Από την άλλη και ο γειτονικός Πανιώνιος ήταν αξιόμαχος, πάλεψε με διάθεση και πάθος στα δύο πρώτα σετ αλλά στη συνέχεια δεν άντεξε και υπέκυψε φυσιολογικά στην ανωτερότητα του Μίλωνα.

Τα σετ 0-3 (21-25, 20-25, 14-25)

ΠANIΩΝΙΟΣ (Τοζίδης): Βικάτος, Γραμματίκης, Κιάρι, Αρμάος, Μπουργάνης, Σουβλέρης, Γκρίλας (λ), Γονίδης (λ) Μοχράν , Πιτσιλής, Μαρινάτος, Καπετάνιος.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ ( Γεωργούντζος): Νανόπουλος, Κουβαράς, Σουσουρίδης, Κοντοστάθης, Βελλίνης, Μαντελίδης, Μηλιώνης (λ), Φραγκοζίδης (λ), Β. Παπαδόπουλος, Λ. Παπαδόπουλος, Μπουγάτσος, Παϊσης, Μαστροσταμάτης.

Χάλκινος ο Φλοίσβος

Στον μικρό τελικό ο Φλοίσβος νίκησε 3-0 (25-23, 25-19, 25-22) τον Ολυμπιακό και κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο.

Βραβεύσεις κατηγοριών

MVP: Νανόπουλος (Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων)

Καλύτερος επιθετικός: Νανόπουλος (Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων)

Πασαδόρος: Σουσουρίδης (Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων)

Υποδοχέας: Γκρίλας (Πανιώνιος)

Μπλοκέρ: Ανδριανόπουλος (Φλοίσβος)

Αποτελέσματα

Πέμπτη (7/3)

Ημιτελικοί

Ολυμπιακός- ΓΣ Πανιώνιος 2-3 (25 - 20 (1), 19 - 25 (2), 23 - 25 (3), 25 - 23 (4), 12 - 15 (5)

ΑΟΝΣ Μίλων- ΑΟ Φλοίσβος 3-0 (25 - 17 (1), 25 - 15 (2), 25 - 14 (3)